sebze.gen.tr https://www.sebze.gen.tr Sebze, Sebze Türleri, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sebze.gen.tr Wed, 18 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sun, 22 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Bebeklere Sebze Püresi https://www.sebze.gen.tr/bebeklere-sebze-puresi.html Tue, 06 Nov 2018 22:46:21 +0000 Bebeklerde sebze püresi: Şüphesiz bebekler için en önemli besin anne sütüdür. Fakat bu süt belle bir sure yeteceği için ek besinlere ihtiyaç duyulur. Ek gıdaya geçiş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar önce blender veya r Bebeklerde sebze püresi: Şüphesiz bebekler için en önemli besin anne sütüdür. Fakat bu süt belle bir sure yeteceği için ek besinlere ihtiyaç duyulur. Ek gıdaya geçiş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar önce blender veya robottan çekerek değil çatalla ezerek verilmesi bebekler için taneli gıdalara alışma sürecini hızlandırır. Sebze püresi yaparken tuz koyulmaması gerekir. Aynı zamanda pırasa, soğan, sarımsak ve lahana bebek için gaz yapıcı besinler olduğu için 9. aydan sonra tavsiye edilir. Bebeklerde sebze püresinde patates ve havuç kullanılacak diye bir kural yok. Patates yerine farklı sebzeler de katarak vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir çorba yapabilirsiniz. Son olarak içine koyulan zeytinyağını yakmadan çorba piştikten sonra katarak bebeğinize yediriniz. 

Bebeklerde sebze püresi tarifi için gerekli olan malzemeler nelerdir:
 • 1 adet orta boy büyüklükte patates 
 • 1 adet küçük boy havuç 
 • Yarım yeşil kabak 
 • 2-3 dal ıspanak
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı 
 • 2 bardak su
Bebeklerde sebze püresi yapılışı:

Öncelikle bütün sebzelerin kabuklarını soyup iyice yıkayın ve  küçük bir tencere alıp içine patatesleri, kabakları ve havucu küçük halkalar veya küp küp şeklinde doğrayın ve koyun. Daha sonra ıspanakların vitamini kaybolmaması için elinizle küçük küçük kopararak tencerenin içine katın  ve üzerine 2 bardak suyu ekleyerek ocağın üzerine koyun ve altını açın. Pürenin suyu kaynadıktan sonra ocağın altını biraz kısarak haşlanması için bekletin. Sebze püresi yaklaşık olarak 25-30 dakika kadar haşlandıktan sonra tadına bakın ve iyice yumuşadıktan sonra ocağınızın altını kapatın ve üzerinden alın. Biraz soğuması için bekleyin. Sebze püresi biraz soğuduktan sonra blenderden veya çatalla ezerek püre haline getirin. Daha sonra içine vitamini azalmasına diye önceden tencereye koymadığımız zeytinyağını şimdi katın ve karıştırın. Daha sonra bebeğinize gayet rahat ve güvenli bir şekilde yedirebilirsiniz. Bebeklerde sebze püresi tarifi hazır. 

Afiyet olsun. 
]]>
Zayıflatan Sebzeler https://www.sebze.gen.tr/zayiflatan-sebzeler.html Wed, 07 Nov 2018 06:36:05 +0000 Zayıflatan Sebzeler yiyerek zayıflamak, bitkisel zayıflama alanında önemli bir alternatif kilo verme yolu olarak ortaya çıkıyor. Sebzeler günümüzde içerdikleri vitaminler ve besin değerleriyle hem kilo almak için he Zayıflatan Sebzeler yiyerek zayıflamak, bitkisel zayıflama alanında önemli bir alternatif kilo verme yolu olarak ortaya çıkıyor. Sebzeler günümüzde içerdikleri vitaminler ve besin değerleriyle hem kilo almak için hem de kilo vermek için kullanılmaktadır. Tam da bu konuyla alakalı, hangi bitkilerin zayıflamak, hangilerinin ise kilo almak için kullanılması gerektiği bilinmelidir. Ayrıca bitkinin nasıl tüketildiği de önem  arz etmektedir. Bu makalede zayıflamak için kullanabileceğiniz sebzelerin bilgisine ulaşabileceksiniz.

Sebzelerin hemen hemen hepsi içerisinde düşük kalori barındırmaktadır. Ayrıca, vitamin, mineral, antioksidanlar, protein ve karbonhidrat bakımından oldukça zengin besin değerleri barındırdığı için diyetlerin olmazsa olmazıdır. Zayıflamak için hangi sebzelerin kullanılması gerektiği konusu kadar, bu sebzelerin nasıl kullanılacağı da önem arz etmektedir. Sıkça yapılan bir yanlış şudur ki, bazı sebzeler az kaynatılması gerekirken, gereğinden fazla kaynatılarak içerisindeki yararlı vitaminler ve mineraller öldürülmektedir. 

Diyet yapan insanların yapmış olduğu diğer bir yanlış da donmuş sebzeleri tercih etmeleridir. Zayıflamak için öncelikle taze sebzeler edilmelidir. Dondurulmuş sebzeler taze sebze bulunamadığında kullanılmalıdır. İlk tercihimiz taze sebzeler olmalıdır. Ayrıca, konservelenirken sebzeler besin değerlerinden çoğunu kaybettiği için konservelenmiş sebzeler ile zayıflamak da uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Sebze tüketiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da hijyendir. Sebzeler tüketilmeden önce güzelce yıkanmalıdır. Sebzelerin toplanmasından hale, halden manava, manavdan evimize gelene kadar çokça kişinin elini sürdüğünü unutmayınız. Ayrıca üzerine bulaşan böcek gibi canlıların kalıntılarının da kalmaması gerekmektedir. Bu yüzden bütün sebzeleri yıkanışına uygun bir şekilde yıkayıp öyle kullanmak gerekmektedir. Örnek verecek olursak, ıspanak ya da marul gibi sebzeler suyun içinde bekletilip, içindeki toprağın dibine çökmesinin ardından suyun üzerinden alınması gerekir. Su dökülüp ıspanağın içinde kalmasını sağlarsak, toprakların tekrar ıspanağa bulaşmasına neden oluruz.

Sebzeleri zayıflatmak için kullandığımızda en uygun pişirme yöntemi buharla haşlama ya da fırında pişirmektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken sebzelerin gereğinden çok fazla pişirilmemesidir. Sebze çorbası yapılacaksa da sebzelerin suyu sıkıldıktan sonra kalan kısmının kullanılması gerekmektedir. Geride kalan suyu da ayrıca içmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilir. 

En fazla zayıflatan sebzeler,
 • Maydanoz: Kanser, kalp hastalığı ve obezite ile mücadele eder.
 • Yeşil Çay: Güçlü kemikler için oldukça gereklidir. Vücuda destek sağlar, sağlamlık verir. Obezite, tansiyon, kanserle mücadele eder.
 • Zeytin: Kolesterolü düşürür. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça gereklidir. Obezite, kanser, kalp hastalıkları ve yüksek tansiyonla mücadele eder.
 • Acı Biber: Özellikle kırmızı biber vücut ısısını arttırarak yağ yakımına yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısını artmasına neden olur. Vücut ısısı artınca, yağ yakımı da hızlanır.
 • Fasulye ve yeşil sebzeler: Kas yapımına yardımcı olur, yağ yakmayı sağlar. Sindirimi düzene sokar. Obezite, bağırsak kanseri, kalp hastalığı ve tansiyonla mücadele eder.
Yağ yakıcı sebzeler,
 • Patates: Bağ dokusunda birikmiş olan fazla suyu bünyesinde barındırır.
 • Enginar: Vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasına ve tuzun olumsuz etkilerine karşı etkilidir.
 • Domates: İçeriğindeki C vitamini ciddi sıkıştırıcı etki gösterir.
 • Kereviz: Böbreklerin işlevini güçlendirir ve toksik maddelerin dışarıya atılmasını sağlar.
]]>
Bebeklere Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/bebeklere-sebze-corbasi.html Wed, 07 Nov 2018 23:42:25 +0000 Bebeklere sebze çorbası, sağlıklı, besleyici ve doyurucu özellikleri ile bebekler için oldukça avantajlı olan bir çorba çeşididir. 6 aylıktan büyük bebekler için anne sütünün yanında kullanılabilen önemli bir besin k Bebeklere sebze çorbası, sağlıklı, besleyici ve doyurucu özellikleri ile bebekler için oldukça avantajlı olan bir çorba çeşididir. 6 aylıktan büyük bebekler için anne sütünün yanında kullanılabilen önemli bir besin kaynağı sebze çorbasıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler için bu çorba tarifi onların daha sağlıklı ve güzel bir şekilde büyümesine fayda vermektedir. Ara öğün olarak gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bebekler için sebze çorbasının diğer bir özelliği ise yapımı ile oldukça basit ve pratik olmasıdır. Evde vakit kaybı yaşamadan kolaylıkla yapabileceğiniz bebeklerinizin severek tüketeceği bebeklere sebze çorbasının yapılışını beraber inceleyelim;

Bebeklere sebze çorbası için gerekli malzeme listesi
 • 1 adet havuç
 • 1 adet patates
 • Yarım kabak
 • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı
 • Bir adet domates
 • 1 yemek kaşığı irmik
 • Bir miktar su
Bebeklere sebze çorbası yapılışı

Öncelikle bir tencerenin içerisine havucu, kabağı ve domatesi iyice yıkayarak koyunuz. Daha sonra patatesinizi soyarak iyice yıkayın ve ince ince dilimleyerek onu da tencereye ekleyin. Yarım kabağı da soyarak tencereye ekleyin ve üzeri su geçene kadar doldurun. Ocağın üzerinde kaynamaya bıraktığınız sebzeleriniz iyice kaynayıp yumuşayana kadar ocakta karıştırın. Kaynama süresi bittikten sonra soğumaya bıraktığınız sebzelerinizi mikser den geçirerek iyice ezip püre haline getirin. Daha sonra içerisine zeytin yağını ve irmiği ekleyerek yarım çay bardağı kadar ılık su koyup ocağın üzerine bırakın. Yaklaşık on dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın üzerinden alın ve ılıyana kadar beklettikten sonra bebeğinize vermeye başlayabilirsiniz. İşte bebeğiniz için yapacağınız sebze çorbası bu şekilde yapılmaktadır. Sizde hemen evinizde deneyerek bebeğiniz için bu enfes sağlıklı çorbayı yapabilirsiniz. Ayrıca mevsimine göre farklı sebzeler koyarak da deneyebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Fırında Sebze Kızartma https://www.sebze.gen.tr/firinda-sebze-kizartma.html Thu, 08 Nov 2018 09:36:48 +0000 Fırında Sebze Kızartması, Bir çok sebzenin bir araya geldiği vazgeçilmez bir lezzettir. Fırında sebze kızartması dediklerinde insanların aklına yağlı kızartmalı fırın yemekleri gelmekte. Halbuki bu tarif oldukça Fırında Sebze Kızartması, Bir çok sebzenin bir araya geldiği vazgeçilmez bir lezzettir. Fırında sebze kızartması dediklerinde insanların aklına yağlı kızartmalı fırın yemekleri gelmekte. Halbuki bu tarif oldukça hafif içerisinde neredeyse yağ yoktur. Bu yüzden diyet yapanlar ara öğün olarak gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Sadece diyet yapanlar değil tansiyon hastası olan yağlı yiyecek tüketmeyenlere, sağlık çocuk yetiştirmek isteyenler tüketmesinde sakınca yok. Fırında sebze kızartmasının içerinde ki sebzeleri istediğiniz  şekilde  değiştirebilirsiniz. 

Fırında Sebze Kızartma Malzemeleri
 • 3 adet patates
 • 3 adet patlıcan 
 • 2 adet kırmızı biber
 • 2 adet yeşil biber
 • 3 adet havuç 
 • 4 çorba kaşığı zeytinyağı 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Sosu İçin 
 • 2 adet domates
 • 2 diş sarımsak
 • 2 çorba kaşığı zeytin yağı 
Fırında Sebze Kızartma Yapılışı,

İlk olarak patlıcanları alacalı bir şekilde soyun ve küp küp doğrayıp derin bir kabın içerisinde tuzlu su da 10-15 dakika kadar patlıcanları acısı gidene kadar bekletin. Daha sonra patatesleri soyup iyice yıkayın ve onu da küp küp doğrayın. Sıra geldi havuçlara. Havuçların yıkayın ve kabuklarını soyduktan sonra halka hakla doğrayın. Son olarak da biberlerin çekirdeklerini temizleyip iri bir şekilde doğrayın. Patlıcanları da suyun içerisinde çıkarıp havlu kağıt yardımı ile kurutun. Bir karıştırma kabına doğramış olduğumuz bütün sebzeleri alın ve ardında zeytin yağını ve tuzu ekleyip iyice karıştırın. Hazırlamış olduğumuz sebze karışımını yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine alın ve 180 derecelik fırında 40 dakika kadar kızarmaya bırakın. Fırında sebzeler kızarırken diğer taraf dan sosu hazırlamaya başlayalım. Küçük bir sos tavasının içine domates ve sarımsakları rendeleyin. Ardında zeytin yağını ekleyip 5-10 dakika kadar domatesler suyunu çekene sosu pişirmeye devam edin. Hazırlamış olduğumuz sosu fırında kızarmış olan sebzelerin üzerinde gezdirip tekrar fırına atın ve 5 dakika daha fırında pişirin ve çıkarın. Fırında sebze kızartması hazır sıcak olarak servis yapabilirsiniz.

Afiyet Olsun
]]>
Fırında Sebze Yemeği https://www.sebze.gen.tr/firinda-sebze-yemegi.html Thu, 08 Nov 2018 19:27:19 +0000 Fırında sebze yemeği; hazırlaması en kolay yemek çeşitlerindendir. Özel zamanlarda ya da evimizde misafir ağırlayacağımız günlerde genellikle farklı tarzda yemekler yapmak isteriz. Aslında böyle zamanlarda yapılacak en iyi ye Fırında sebze yemeği; hazırlaması en kolay yemek çeşitlerindendir. Özel zamanlarda ya da evimizde misafir ağırlayacağımız günlerde genellikle farklı tarzda yemekler yapmak isteriz. Aslında böyle zamanlarda yapılacak en iyi yemek çeşiti fırın yemekleridir. Fırın yemeklerinin hem yapımı çok kolaydır hem misafirler için göz dolduran yemeklerdir. Ancak burada önemli olan husus kullandığınız sebze çeşitlerinin birbiriyle tat olarak uyumlu olmasıdır. Fırında sebze yemeği denilince bir çok kişinin aklına fırında tavuk eti ile yapılan patatesli bezelye gelebilir. Ben sizlerle hem sunumu hem de lezzeti güzel olan bir tarifi paylaşmak istiyorum. ben bu yemeği tek kişilik güveçlerde yapıyorum ve servisi de çok pratik oluyor. Umarım herkesin işin yarar. 

Fırında sebze yemeğinin yapımı için malzemeler:   
 • 300 gr. mantar,
 • 3 adet kırmızıbiber,
 • 4 adet sivri biber,
 • 1 adet kuru soğan,
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • Yarım çay kaşığı pul biber,
 • 2 adet domates,
 • 1 yemek kaşığı karışık salça,

 • Yeteri kadar su, 
 • Yeteri kadar tuz.
Köfte için;
 • 500 gr. az yağlı dana kıyma,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 1 diş sarımsak,
 • 1 tutam maydanoz,
 • 2 yemek kaşığı galeta unu,
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • Tuz.
Üzeri için; 
 • Kaşar peyniri rendesi,
Fırında sebze yemeği hazırlanışı: 

Yemeğin yapımı için öncelikle köfte harcının yoğurun. Bunun için tüm köfte malzemelerini birleştirip iyice yoğurun ve yarım saat boyunca dinlendirerek istediğiniz şekli verin. 

Diğer tarafta yemeklik olarak doğranan kuru soğanı sıvı yağda kısık ateşte hafif kavurup üzerine jülyen olarak doğranan kırmızıbiber ile yeşil biberi ekleyip işleme 10 dakika daha devam edin. Üzerine ise mantarları doğrayıp tencerenin kapağını kapatmadan mantarları da soteleyin. Ocağı kapatmadan evvel içerisine salçaları ve 1 adet domates rendesi ile baharatları da ilave edip sebzeli karışımı ocaktan alın. Mantar sotenin biraz sulu olması tercih edilir.  
İstediğiniz şekli verdiğiniz köfteleri tek kişilik güveç kaplara dizin. Tere yağını her güvece paylaştırın ve fırın kaplarını fırında yaklaşık 150 derece ısıda 15 dakika pişirin. Daha sonra fırından çıkartarak üzerine eşit olacak şekilde sebzeli karışımı boşaltın ve kalan 1 adet domatesi de üzerine doğrayın. Yemeği misafir için hazırlıyorsanız yemeğe oturmadan 40 dakika önce fırına vermeniz yeterli gelecektir. Yemek piştikten sonra fırını kapatır kapatmaz üzerine kaşar peyniri rendesi dökün ve fırında tutmaya devam edin. Sebzeli fırın yemeği hazır. 
]]>
Sebze Köftesi https://www.sebze.gen.tr/sebze-koftesi.html Fri, 09 Nov 2018 10:58:24 +0000 Sebze Köftesi, içerisinde hiç kırmızı et kullanmadan sadece sebzelerle muhteşem lezzette köfteler hazırlayabilirsiniz. Özellikle kırmızı et tüketmeyen kişilerin rahatlıkla tüketebileceği sevdiği sebzeler ile kolaylıkla prat Sebze Köftesi, içerisinde hiç kırmızı et kullanmadan sadece sebzelerle muhteşem lezzette köfteler hazırlayabilirsiniz. Özellikle kırmızı et tüketmeyen kişilerin rahatlıkla tüketebileceği sevdiği sebzeler ile kolaylıkla pratik bir şekilde sebze köftesi hazırlamak mümkündür. Sebze köftesi istediğiniz her türlü sebze ile hazırlanabilir, ayrıca hem doyurucu hem de oldukça ekonomik bir yemek tarifidir. Sebze köftesini özellikle sebze yemeyi sevmeyen çocuklarınıza hazırlayarak daha sağlıklı bir şekilde beslenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca sebze köftesini ister sabah kahvaltısında isterseniz de akşam yemeklerinde sofranızda yer açabilirsiniz. Hatta öğlen yemeğinde bile sağlıklı bir öğün tüketmek isterseniz mutlaka tercihiniz sebze köftesinden yana olmalıdır. Eğer arkadaşlarınız ile altın günü yaptığınızda farklı bir lezzet arıyorsanız tam üzerine bastınız sebze köftesi bu aşama için en uygun ve mükemmel lezzetteki yemek seçimidir. 

Sebze Köftesi İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 adet kereviz
 • 3 adet havuç
 • Yarım su bardağı haşlanmış bezelye
 • Yarım su bardağı haşlanmış mısır
 • 3 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı kaymaklı yoğurt
 • Yarım yemek kaşığı tereyağ
 • Yeterli miktarda tuz
 • Karabiber
Kızartmak İçin
 • 2 adet yumurta
 • 1 su bardağı galeta unu
Sebze Köftesinin Hazırlanışı, ilk önce sebzeleri güzelce kabuklarını ayıklayıp yıkadıktan sonra küçük küçük tencerenin içerisine doğrayalım. Ardından üzerine bir miktar su ekledikten sonra sebzeler yumuşayıncaya kadar iyice pişirelim. Sebzeler haşlandıktan sonra suyunu süzerek süzgecin içerisine alalım. Başka bir tencerenin içerisinde tereyağını koyalım ve eritelim. Ardından unu ve kaymaklı yoğurdu ekleyerek birkaç dakika hafif kavuralım. Karışıma yeterli tuzu ve karabiberi ilave ederek karıştıralım. Daha sonra haşlanan sebzeleri de unlu karışıma ilave ederek harmanlayın. Sebze köftesi için hazırladığınız harç soğuduktan sonra istediğiniz gibi şekil vererek köfteleri hazırlayın. Bu arada yumurtaları ayrı bir tabağa koyarak çırpın, aynı şekilde galeta ununu da başka bir tabağın içine alın. Hazırladığınız sebze köftelerini önce yumurtaya ardından galeta ununa buladıktan sonra fırın tepsisine dizin. Önceden 180 derecede ısıtılmış fırında sebze köftelerini kızarıncaya kadar pişirin. Pişen köfteleri servis tabağına alalım. Afiyet olsun.
]]>
Köfteli Sebze Yemeği https://www.sebze.gen.tr/kofteli-sebze-yemegi.html Fri, 09 Nov 2018 14:52:52 +0000 Köfteli sebze yemeği; bir çok sebze çeşidi ile yapılabilir. Piyasada satılan ahşap şişlere yaptığınız köfteleri ve sebzeleri takarak salçalı suda fırında pişirebileceğiniz gibi tüm malzemeleri tepsiye yayarak da piş Köfteli sebze yemeği; bir çok sebze çeşidi ile yapılabilir. Piyasada satılan ahşap şişlere yaptığınız köfteleri ve sebzeleri takarak salçalı suda fırında pişirebileceğiniz gibi tüm malzemeleri tepsiye yayarak da pişirebilirsiniz. Ama ben sizlerle daha özel ve lezzetli bir sebzeli köfte yemeği paylaşmak istiyorum. Ben bu tarifi ilk kez Ramazan ayında iftarda davet ettiğimiz misafirlerim için hazırlamıştım. Sonuç ve yorumlar oldukça iyiydi. Daha sonra da pişirmeye devam ettim. Ben köftelere tabak şeklini vererek içerisini sebze ile doldurarak yapıyorum. Ama sizler arzu ederseniz yassı şekilde yapıp üzerine sebze koyabilir ya da börek yapar gibi köftenin arasına da sebze sararak yapabilirsiniz. Ama ben bu şekilde yapılan sunumu daha çok beğendiğim için sizlere de bu tarif anlatmak istiyorum. Fakat malzeme aynı olduktan sonra sizler sunum şekillerinde değişikliğe gidebilirsiniz. Şimdiden herkese kolay gelsin.

Sebzeli köfte yemeği malzemeleri:
 • 2 adet patates,
 • 1 çay bardağı bezelye,
 • 2 adet havuç,
 • Yeteri kadar tuz.
Köftesi için;
 • 1 kilo az yağlı dana kıyma,
 • 1 çay bardağı galeta unu,
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 2 adet kuru soğan,
 • 1 diş sarımsak,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı pul biber,
 • 1 tutam maydanoz,
 • Yeteri kadar tuz.
Üzeri için; 
 • Kaşar peyniri rendesi,
 • 1,5 yemek kaşığı karışık salça,
 • 5 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • Tuz,
 • Yeteri kadar sıcak su.
Hazırlanışı: Köfteli sebze yemeği yapımı için öncelikle köftenin yapılması gerekir. Bunun için köfte malzemelerinin tamamını klasik köfte yapımında olduğu gibi birleştirerek iyice yoğurun ve dinlenmesi için bir kenara koyun. Diğer taraftan ben köftenin içerisine konulacak garnitürü kendim sağlıklı koşullarda yapmayı tercih ediyorum. Tüm malzemeyi hazırlayarak tuzlu suda suyu çekene kadar garnitürleri haşlayın. 
Köfte harcı dinlendiğinde avucunuza mandalina büyüklüğünde bezeler alın ve yuvarlayın. Orta kısmını oyarak tabak şeklini verin ve tüm köfte harcına aynı şekli verdikten sonra da yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin. Tepsiyi fırına yerleştirin ve yaklaşık 175 derece ısıda 15 dakika boyunca pişirin. Köfteleri fırından çıkarttıktan sonra yemeği pişirmek istediğiniz  fırın kabının içerisine köfteleri alın ve üzerine daha önceden haşladığınız garnitürü köftelerin üzerine eşit miktarda paylaştırın.

Bir kasenin içerisinde kaynar su, tuz, salça ve sıvı yağı açarak yemeğin kenarından fırın kabına boşaltın. Yemeğin pişmesi için gerekli olan süre sadece 20 dakikadır. Bu nedenle servis yapacağınız zamanı ayarlayarak köfteli sebze yemeğini fırına verebilirsiniz. Sebzeli yemek piştikten sonra üzerine kaşar peyniri rendesi dökün.
]]>
Fırında Etli Sebze Yemekleri https://www.sebze.gen.tr/firinda-etli-sebze-yemekleri.html Fri, 09 Nov 2018 18:43:54 +0000 Fırında Etli Sebze Yemekleri; Sebzeyi benim gibi etle yemeyi sevenlerden iseniz birazdan sizlerle paylaşacağım tarif tam size göre. Bu yemeklerin avantajı her mevsimin kendine özgü sebzeleri ile yapabiliyor olmanızdır. Zaten doğru Fırında Etli Sebze Yemekleri; Sebzeyi benim gibi etle yemeyi sevenlerden iseniz birazdan sizlerle paylaşacağım tarif tam size göre. Bu yemeklerin avantajı her mevsimin kendine özgü sebzeleri ile yapabiliyor olmanızdır. Zaten doğru olanda bu her sebzeyi mevsimine göre tüketmenizdir. Sebzeleride kendi damak zevkinize uygun seçme şansınız da bulunmakta. Yani kısacası bu yemekte kontrol tam anlamıyla size bağlı bulunmaktadır. Kendi zevkinize göre, sevdiğiniz sebzeleri ekleyip istemediğinizide çıkarabilirsiniz.

Fırında Etli Sebze Yemeği Tarifinin  Malzemeleri
 • 400 gram kadar kuşbaşı doğranmış dana eti
 • Dört adet yeşil sivri biber
 • İki adet patlıcan
 • Dört adet patates
 • Üç adet domates
 • İki çorba kaşığı tereyağ
 • Üç çorba kaşığı zeytin yağı
 • Bir tatlı kaşığı tuz
Sosu için
 • Bir çorba kaşığı domates salçası
 • Bir çorba  kaşığı acı biber salçası
 • Bir su bardağı sıcak su
 • Bir çay kaşığı karabiber
 • Bir çay kaşığı tuz
 • Bir tatlı kaşığı pul biber
 • Bir çay kaşığı yenibahar
Üzeri için
 • Bir su bardağı kadar rendelenmiş kaşar peyniri
Fırında Etli Sebze Yemeği Tarifinin Yapılışı

İlk olarak 400 gram dana kuşbaşı etleri düdüklü tencere içerisine alın ve etlerin üzeri geçmeyecek su ilavesi yaparak tencerenin kapağını kapatarak ocağın üzerine koyun. Yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar etlerin pişmesi gerekiyor. Sizde o sırada sebzeleri temiz bir şekilde yıkadıktan hemen sonra patlıcanları alacalı bir şekilde soyun ve küp küp doğrayın. Patateslerin de kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğrayın. Yeşil biberleri de zevkinize uygun şekilde doğradıktan sonra bütün doğranmış sebzeleri geniş bir kabın içerisine alın ve üzerine tereyağ, zeytin yağı ve tuz ilave edin harmanlayın ve fırın kabının içine alın. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına atın ve sebzelerin hafif yumuşamasını bekleyin. Domatesleri yıkayın ve küçük küçük doğrayın. Pişirmiş olduğunuz etleri sebzelerin üzerine alın onun üstüne de doğramış olduğunuz domatesleri ilave ederek sosunu hazırlamaya geçin. Bunun için karıştırma kabının içine bir çorba kaşığı domates ve biber  salçası, tuz, karabiber, pul biber, yenibahar ve bir su bardağı sıcak su ilave ederek iyice karıştırın. Sebze ve etin üzerine sosunu döküp tekrar fırına atın ve yaklaşık olarak bir yarım saat kadar piştikten sonra fırından çıkarıp üzerine kaşar peyniri rendesi serpin ve tekrar fırına atın. Kaşar peyniri eriyip kızardıktan sonra fırından çıkarın ve fırında etli sebze yemeğini sıcak sıcak servis edin. 

Afiyet olsun.
]]>
Kış Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/kis-sebze-corbasi.html Sat, 10 Nov 2018 01:24:37 +0000 Kış sebze çorbası, tarifi bütün kış boyunca mutlaka hepimizin yapıp yediği çorbalardan biridir. Kış sebze çorbası aynı zamanda antibiyotik etkisi yaparak hastalıklara karşı savunma etkisi göstererek sizi hastalıklara karş Kış sebze çorbası, tarifi bütün kış boyunca mutlaka hepimizin yapıp yediği çorbalardan biridir. Kış sebze çorbası aynı zamanda antibiyotik etkisi yaparak hastalıklara karşı savunma etkisi göstererek sizi hastalıklara karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu çorbayı özellikle de çocukların mutlaka tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda da bir hasta çorbasıdır. İçinde bulunan birçok sebze sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineral eksikliğini de rahatlıkla karşılıyor. 

Kış sebze çorbası için gerekli malzemeler:
 • 1 adet orta boy kuru soğan 
 • 2 diş sarımsak 
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı 
 • 3-4 parça karnabahar 
 • 3-4 parça brokoli 
 • 1 adet orta boy domates 
 • 5-6 dilim kurutulmuş domates 
 • 2 dal kereviz 
 • 1 çay bardağı dolmalık fıstık 
 • 5 su bardağı tavuk yada et suyu
 • Bir çay kaşığı tuz 
 • Yarım çay kaşığı karabiber 
 • Yarım çay kaşığı kırmızı pul biber
 • Biraz fesleğen 
 • Biraz nane
Kış sebze çorbası yapılışı:
Öncelikle çorbayı pişireceğiniz orta boy büyüklükte bir tencere alıp içine yağı koyarak ocağın üzerine koyup altını açın. Yemeklik doğranmış kuru soğan ve iki diş sarımsağı ezerek soğanla birlikte yağda pembeleşinceye kadar kavurun.  Daha önceden karnabahar, brokoli, kurutulmuş domates ve taze domatesi küp doğrayın ardından kereviz saplarını da ince doğrayın ve tencereye ilave edin ve karıştırın. 3-4 dakika kadar orta ateşte soteleyin. Sebzeler biraz suyunu bırakıp tekrar çekince tuzunu, dolmalık fıstık ve baharatları ilave edip karıştırın ve üzerine tavuk yada et suyunu ekleyerek karıştırmaya devam edin. Kış sebze çorbası tarifi kaynadıktan sonra ocağın altını biraz kısın ve kaynamaya bırakın. Sebzeler pişerek iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. İstenilen kıvama geldikten sonra ocağın altını kapatın ve biraz dinlendirin. Kış sebze çorbası tarifi hazır. Sıcak servis yapın. Şimdiden hepinize afiyet olsun.
]]>
Sebze Haşlama https://www.sebze.gen.tr/sebze-haslama.html Sat, 10 Nov 2018 11:02:36 +0000 Sebze Haşlama, yapılaması basit olan bir garnitürdür. Yapılmasının basit olması yanında sağlıklı bir yiyecek türüdür.  Sağlıklı yaşamayı kendine bir prensip olarak seçen insanların sebze haşlamayı rahatlıkl Sebze Haşlama, yapılaması basit olan bir garnitürdür. Yapılmasının basit olması yanında sağlıklı bir yiyecek türüdür.  Sağlıklı yaşamayı kendine bir prensip olarak seçen insanların sebze haşlamayı rahatlıkla yapacaklardır. Tarifi kısa zamanda hazırlanır ve pişirilir. Ana yemeğin yanına gelecek ve yiyenlerin hoşuna gidecek bir seçenek olabilir. Diyet yapan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir tarif olan sebze haşlama kilo verilmesine yardımcı olan bir yiyecek türü olarak da karşımız çıkar. Kalorisi düşüktür. İçerisinde çok birçok sebze türü bulunduğu içinde besleyicidir. Kolesterol sorunu yaşayan kişilerinde çok rahat tüketebileceği bir yemek türüdür.  Bu tarif özellikle hamile bayanlara önerilir.

Gerekli Olan Malzemeler

 • 1 adet kuru soğan
 • 2 adet havuç
 • 10 dal maydanoz
 • 100 gr brokoli
 • 50 gr Brüksel lahanası
 • 1 adet patates
 • 3 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber

Sebze Haşlama Nasıl Hazırlanır

Sebze Haşlama, için öncelikle yeşillikleri sirkeli suda 5 dakika kadar bekletelim. Arkasından bol su ile yıkayalım. Patates, havuç, kuru soğanı soyalım ve küp şeklinde doğrayalım. Haşlama tenceresine suyu koyalım ve ocağımızın altını yakalım. Daha sonra suyun içerisine diğer malzemelerimiz olan tuzu ve karabiberi ilave edelim. İlk olarak havucu ve patatesi ekleyelim. Bu iki sebzeyi önce dakika kadar pişirelim. Çünkü bu sebzeler diğer ekleyeceğimiz malzemelere göre daha geç pişmektedir. Bu sebzelerden sonra tencerenin içine diğer sebzeleri brokoli, kuru soğan ve brüksel lahanası ekleyelim. Hepsini beraber 9-10 dakika kadar pişirelim. Üzerine kıyılmış olan maydanozları ilave edelim ve pişirme işlemini artık bitirelim.

Sebze Haşlama, sırasında tencereyi süzgeç yardımı ile süzerek servis yapacağımız kabın içerisine koyabiliriz. Daha sonra ise bir tava içerisinde tere yağını eritelim. Pul biberi içerisine ekleyelim. Biraz zaman geçtikten sonra biberler yağa rengini verecektir. Bu aşamada servis kabındaki olan sebzelerin üzerine yağımızı dökelim. Böylece yemeğimiz servise hazırdır. Bu aşamadan sonra isteğe göre sarımsaklı yoğurt eklenebilir.

]]>
Sebze Sote https://www.sebze.gen.tr/sebze-sote.html Sun, 11 Nov 2018 10:33:33 +0000 Sebze sote: Bu yemek tarifini mutlaka hepimiz yemiş ve çok sevmişizdir. Yemeklerin yanına çok yakışan ve oldukça da kolay ve pratik bir yapımı vardır. Kesinlikle yapmakta zorlanmayacaksınız ve çok beğeneceksiniz. İçinde buluna Sebze sote: Bu yemek tarifini mutlaka hepimiz yemiş ve çok sevmişizdir. Yemeklerin yanına çok yakışan ve oldukça da kolay ve pratik bir yapımı vardır. Kesinlikle yapmakta zorlanmayacaksınız ve çok beğeneceksiniz. İçinde bulunan çesitli sebzeler ve onların içinde barındırdığı zengin vitamin ve mineraller sayesinde de bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Hastalıklara karşı koruma görevi de bulunuyor. İsterseniz sizleri daha fazla bekletmeden hemen verelim tarifi:

Sebze sote tarifi için malzemeler
 • 2 adet orta boy yeşil kabak
 • 2 adet küçük boy havuç 
 • 1 tane yeşil dolmalık veya çarliston biber
 • 1 adet kırmızı kapya veya dolmalık biber biber 
 • Bir adet büyük boy patates 
 • Yarım çay bardağı sıvıyağ veya zeytinyağı 
 • Bir çay kaşığı tuz 
 • İsteğe göre baharat 
Sebze sote tarifinin yapılışı:

Öncelikle sebzelerin hepsini iyice yıkayın ve süzülmesi için biraz bekleyin. Kabuklarını soyarak iyice kurulayın ve sebzeleri uzun uzun doğrayın. Başka bir taraftan teflon tavaya yağ koyarak kızdırın. Sebzeleri kızgın yağın içerisine atarak sotelemeye başlayın. Daha sonra üzerine tuzunu ilave edin. Sebzeler yumuşayıncaya kadar orta ateşte ara ara karıştırarak soteleyin. Sebzeler bu şekilde yaklaşık olarak 10-15 dakika pişirin ve sebze sote istenilen kadar yumuşadıktan sonra ocağınızın altını kapatın ve üzerinden alın. İsterseniz yanına sarımsaklı yoğurt katarak sebze sitenin yanına eşlik edebilirsiniz. Sebzeli sote yemeği hazır. Sıcak sıcak servis tabağına alınır ve servis edilir. Şimdiden hepinize afiyet olsun. 
]]>
Sebze Çeşnisi https://www.sebze.gen.tr/sebze-cesnisi.html Mon, 12 Nov 2018 09:19:30 +0000 Sebze çeşnisi; Sebzelerden yana çok zengin bir ülkede bulunmaktayız. Bu sebzeleri zamanında kurutarak, daha sonra tüketmek üzere organik yiyecekler ve çeşniler yapabiliriz. Bunlardan biride sebze çeşnisidir. Çok lezzetli ve Sebze çeşnisi; Sebzelerden yana çok zengin bir ülkede bulunmaktayız. Bu sebzeleri zamanında kurutarak, daha sonra tüketmek üzere organik yiyecekler ve çeşniler yapabiliriz. Bunlardan biride sebze çeşnisidir. Çok lezzetli ve hoş kokusu bulunmaktadır. İstediğiniz her yemeğe katabilir ya da serpebilirsiniz.

Sebze çeşnisi için malzemeler:
 • Yarım kilo soğan
 • Bir baş sarımsak
 • Yarım kilo domates
 • 5-6 dal sapıyla beraber kereviz
 • 5-6 adet acı biber
 • Yarım demet  maydanoz
 • 10 adet tane karabiber
 • Bir su bardağı kaya tuzu
 • Güçlü bir öğütücü 
Sebze çeşnisi yapılışı:

Soğanı ve sarımsakları soyup yıkayın. İyice kuruttuktan sonra çok küçük olmayacak şekilde doğrayın. Kuruyunca soğan ve sarımsaklar epeyce küçülecekler. Kereviz yapraklarını ve saplarını hiç doğramadan ya da iri iri doğrayarak hava alan gölge bir yerde kurutmanız gerekiyor. Güneşte kurutma yapmayın, çünkü renkleri sararma yapabilir. Biberlerin boylamasına kesin. Bu kestiğiniz biberleri bir iğne yardımı ile ipe geçirin ve bir pamuklu bezin üstüne serip kurumaya bırakın. Kurumaya bıraktığınız sebzeleri arasıra karıştırın ki kurumayan yeri kalmasın.
Kuruyan sebzeleri ve tane karabiberleri tuzla beraber veya ayrı ayrı bir öğütücüden geçirin. İçine tuz katılınca ayrı bir lezzetli olacaktır ve ayrıca tuz kuruyan sebzelerin bozulmasını engeller. Hazırladığınız çeşnili tuzu kapaklı bir kavanoza koyup sıkıca kapatarak saklayabilirsiniz. 
Sebze çeşnili tuzu;  çorbalarınızda salatalarda, bütün pilavlarda( özellikle bulgur pilavına çok yakışır), köftelerde ve et yemeklerinde kısaca akla gelebilecek tüm yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir. Hatta tuza karıştırmadan hazırlanan çeşni, zeytin ve domatesin üstüne serpilip kahvaltılıklarda hoş bir görüntü ve lezzet olacaktır. Sebze çeşnisi tuzu için başka baharatlar ve otlarda kullanabilirsiniz.
]]>
Kış Sebze Yemekleri https://www.sebze.gen.tr/kis-sebze-yemekleri.html Mon, 12 Nov 2018 16:32:54 +0000 Kış Sebze Yemekleri, sağlıklı ve dengeli beslenmenin kurallarından biri mevsiminde çıkan sebzeleri tüketmekten geçer. Kış mevsimindeki sebzeleri bol miktarda, taze, az pişmiş ya da çiğ olarak tüketmek gerekir. Y Kış Sebze Yemekleri, sağlıklı ve dengeli beslenmenin kurallarından biri mevsiminde çıkan sebzeleri tüketmekten geçer. Kış mevsimindeki sebzeleri bol miktarda, taze, az pişmiş ya da çiğ olarak tüketmek gerekir. Yapraklı kış sebzeleri az su ile çiğe yakın bir şekilde yada buharda pişirilerek tüketildiğinde faydaları daha fazla açığa çıkar. Kök içeren kış sebzeleri ise daha fazla pişirilerek tüketilmelidir. Kırmızı ve mor renk içeren kış sebzeleri doğal antioksidan içerdiğinden kansere karşı koruyucu etki gösterirler. Yeşil renkli kış sebzeleri ise folik asit açısından son derece zengin bir içeriğe sahiptirler. Kış sebzeleri yaz boyunca güneşin tüm nimetlerinden faydalandıkları için vücudun ihtiyacı olan enerji, bağışıklık, vitamin ve mineralleri fazlasıyla barındırırlar. Kış sebze yemekleri için o kadar çok alternatifimiz var ki gelin bunlara birlikte göz atalım.

Kış sebze yemekleri hangileridir ve özellikleri nelerdir

Türk mutfağını diğer mutfaklardan farklı kılan ve özelleştiren tüm dünyada eşi benzeri olamayan kış sebze yemeklerimizdir. Kış sebzelerinden oluşan yemekler doğru ölçüler ve değişik tariflerle adeta damaklara bayram ettirir niteliktedir.

 • Sanırım ıspanaksız bir kış düşünmek imkansızdır. Yüksek oranda demir, kalsiyum, klorofil ve iyot içeren ıspanak A, C ve K vitaminleri barındıran bir kış sebzesidir. Ispanak yemeği hepimizin bildiği ve sık sık yaptığı yemeklerden biridir. Ayrıca yumurtalı ıspanak da bambaşka bir lezzettir. Kış boyunca dönüşümlü olarak pişirebilirsiniz.
 • Kış sebze yemekleri denilince akla gelen bir diğer lezzet karnabahardır. Karnabaharı pek çok kimse kokusundan dolayı sevmese de bu büyük bir haksızlık olur. Karnabaharı bir lezzet harikasına dönüştürmek tamamen sizin elinizde. Kış sebze yemeklerinden biri olan karnabaharı fırında beşamel sos ve bol kaşar peyniriyle lezzetlendirdiğinizde tadına doyamayacağınız lezzette bir kış yemeğine dönüşür.
 • Beyaz lahananın antioksidan ve zayıflamaya yardımcı etkisini bilmeyen yoktur. Beyaz lahana B, C ve E vitaminleri ile aynı zamanda bir protein deposudur. Zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırarak hücre yenileme özelliğine sahiptir. Bundan dolayı mutlaka tüketilmesi gereken kış sebzelerinin başını çeker. Lahana denilince aklımıza bol kıymalı ve bulgurdan hazırlanan nefis bir lahana dolması gelir. Kokusu bile insanı mest etmeye yeter. Ayrıca lahana sarmak sanıldığı kadar zor değildir. Bunun dışında mis gibi bir kapuskaya da kimse hayır diyemez.
 • Kış sebze yemeklerinden en önemlilerinden biri olan brokoli ise tartışmasız bir vitamin deposudur. Kansere karşı koruma, serbest radikallere karşı mücadele etme özelliği, ve günlük C vitamini karşılaması ile kış boyu sofralardan eksik olmamalıdır. Brokoliyi genelde çorba olarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda buharda haşlayarak garnitür olarak da tüketebilirsiniz.
 • Ve kereviz. Kış sebze yemekleri dendiği zaman zeytinyağlı ve portakallı bir kerevizin yerini ne tutabilir sizce. Bence kereviz sevmeyenler doğru usullerle yapılmış bir kereviz yemedikleri için kereviz sevmediklerini düşünürler. Bir kere denediğinizde enfes bir kış sebze yemeği olduğunu fark edeceksiniz.
 • Tabi ki kış sebzelerinden biri olan bal kabağını unutmadık. Bal kabağı ile muhteşem çorbalar yaparak sofralarınıza lezzet katabilirsiniz. 
 • Kış sebzelerinin başını çeken pırasa hiç bir zaman hak ettiği yeri bulamamıştır. Pek çok kişi pırasaya karşı önyargılı davranır. Şöyle mis gibi bol kıymalı, bol domatesli, bulgurlu ve hafif ekşili bir pırasa yemeği yapmayı denediniz mi hiç Bence hemen uygulayın. Pırasaya karşı fikirleriniz tamamen değişecek.               

         


]]>
Sebze Yetiştiriciliği https://www.sebze.gen.tr/sebze-yetistiriciligi.html Tue, 13 Nov 2018 01:42:59 +0000 Sebze Yetiştiriciliği, Sebzecilikte amaç birim alandan en yüksek verimi ve en kaliteli ürünü elde etmektir. Bunlar ancak bilinçli yapılan bir üretim sonucu elde edilir. Domates, biber ve patlıcan, yazlık grubunda yer alan sebzel Sebze Yetiştiriciliği, Sebzecilikte amaç birim alandan en yüksek verimi ve en kaliteli ürünü elde etmektir. Bunlar ancak bilinçli yapılan bir üretim sonucu elde edilir. Domates, biber ve patlıcan, yazlık grubunda yer alan sebzelerdir. Aralarında yetiştirme tekniği bakımından bazı farklar bulunmakla beraber genelde yetiştiricilikleri aynıdır. Domates  bunlar arasında en fazla kullanım alanı bulunan sebzedir. Her üç sebzede ılık ve sıcak iklim sebzesidir. Yetiştirme döneminde sıcaklığın en az 15 derece olması gerekmektedir. Domates ve patlıcan seçici olmamakla birlikte organik maddece zengin ve kumlu topraklarda en iyi gelişmeyi gösterir. Kısacası domates ve patlıcan zengin toprak ister.

Biber diğer sebzelere göre toprak özelliği yönünden daha seçicidir. Ağır killi su tutan topraklar ile tamamen kumlu topraklar uygun değildir. Toprağın su tutma kapasitesi iyi ve çabuk ısınabilir özellikte olmalıdır. Domates, biber ve patlıcan aynı familyaya bağlı olduklarından hastalıkların ve zararların toprağa yerleşmesi ve aynı besin maddelerinin tüketilmesi toprağın bu yönde zayıf kalmasına neden olur. Bu tür sebzeler arka arkaya aynı tarlada yetiştirilmemelidir. Bundan dolayı 4-5 yıllık bir münavebe gerekir. Domates için en iyi münavebe bitkileri marul, havuç, ıspanak, kereviz, bezelye ve fasulyedir. Münavebe planının uygulanması hastalık gibi problemlerin ortadan kalkması için etkili bir yoldur.

Sebze Yetiştiriciliği İçin Tarlanın hazırlanması

Her üç sebze türünün yetiştiriciliğinde tarla sonbaharda derince sürülür. İlkbahara kadar tezekli olarak bırakılır. İlkbahar geldiğinde dikimden önce toprak tavında iken 20 cm derinlikte pullukla tekrar sürülür. Diskaro geçirilir. Rotavatörle de işlenerek toprak dikime hazırlanır.
Gübreleme her üç sebze türü için sonbaharda verilir. Derin sürümden önce dekara 3-4 ton yanmış ahır gübresi verilmelidir. Gübrelemeden önce toprak analizleri yaptırmak gerekir.

Yetiştirme şekli: Her üç sebzenin de fideleri sıcak yastıklarda yetişir. Bu türler toprak sıcaklığına karşı çok hassastırlar. İyi bir çimlenme için toprak sıcaklığı,
 • Patlıcanda 19 derecenin
 • Domateste 10-12 derecenin
 • Biberde 15 derecenin üstünde olmalıdır.
Domates için en uygun fide büyüklüğü 15-20 cm uzunluğunda ve bir kurşun kalem kalınlığını aldığı zamandır. Bu büyüklüğe 6 hafta gibi bir sürede ulaşırlar. Biber için en uygun dikim büyülüğü, ilk çiçek tomurcuklarının görüldüğü zamandır. Bu büyüklüğe 9-10 hafta gibi bir sürede ulaşırlar.
Patlıcan fideleri ise ekimden 7-10 hafta sonra dikim büyüklüğüne ulaşırlar.
]]>
Patates Sebze Mi https://www.sebze.gen.tr/patates-sebze-mi.html Tue, 13 Nov 2018 08:48:54 +0000 Patates sebze mi, Bazı insanlar patatesin sebze mi meyve mi olduğunu hala ayırt edemezler. Aslında mantıken düşünüldüğü zaman patates sebzedir. Çünkü patatesin yemekleri yapılır. Ama örneğin muz bir meyvedir ve muzun herhan Patates sebze mi, Bazı insanlar patatesin sebze mi meyve mi olduğunu hala ayırt edemezler. Aslında mantıken düşünüldüğü zaman patates sebzedir. Çünkü patatesin yemekleri yapılır. Ama örneğin muz bir meyvedir ve muzun herhangi bir yemeği yapılmaz. Bu şekilde düşünüldüğü zaman patates veya başka bir yiyeceğin sebze mi meyve mi olduğu ayırt edilebilir. Kimi insanlar patatesin toprak altında yetiştirdiğinden dolayı sebzedir diye düşünürler. Aslında haklılar patates sebze ama o yüzden değil. Çünkü yer elması da toprak altında yetişir ama meyvedir.

Patates sebze mi, patatesin ana yemeği, pilavı, böreği veya her türlü yemeği yapıldığı için patates sebzedir. Ve sebzelerin içinde en lezzetlisi diye bilinir. Patates ağacın dalında veya biber gibi çiçek fidesinde yetişmez. Toprağın altında yetişir ve olgunlaşmaya başladıkça toprağın üzerine çıkar.
Kimi bilim adamları yaptığı araştırmalara göre patatesin sebze olarak kabul edilme nedeni olarak çekirdeksiz bir yapıya sahip olduğundan dolayı patatesi sebze olarak kabul etmişlerdir.

Çilek, kayısı veya kivi gibi meyveler çekirdek tohumu dikilerek yetiştirilir. Ama patatesin yeşermesi için çekirdek tohumu gerekmez. Patatesin kendi tohumu dikilecek tarlaya serpiştirilerek toprak altında yetiştirilir. Patates ilk dikildiği zaman can suyu denilen suyu verilir. Ondan sonra sürekli sulama istemez.

]]>
Kışın Yetişen Sebzeler https://www.sebze.gen.tr/kisin-yetisen-sebzeler.html Tue, 13 Nov 2018 09:54:38 +0000 Kışın Yetişen Sebzeler, vücut direncimiz kış mevsiminde  oldukça düşer. Hastalıklara karşı daha dayanıksız hale geliriz. Bu yüzden sebzelerden alacağımız vitaminlere daha fazla ihtiyacımız olur. Özellikle kendi mevs Kışın Yetişen Sebzeler, vücut direncimiz kış mevsiminde  oldukça düşer. Hastalıklara karşı daha dayanıksız hale geliriz. Bu yüzden sebzelerden alacağımız vitaminlere daha fazla ihtiyacımız olur. Özellikle kendi mevsiminde yetişen sebzeleri tüketmek direncin daha da artmasına yardımcı olur. 

Kışın Yetişen sebzeler Hangileridir

Marul; Sofraların vazgeçilmeyen yeşilliklerinden olan marul geniş yapraklı bir yeşil bitkidir. Türkiye’de en çok tüketilen çeşitleri geniş yapraklı normal marul, kırmızı marul ve kıvırcıktır. Marul satın alırken, yapraklarının koyu ve taze olmasına dikkat edilmesi gerekir ki bu sebeple marulun besleyici değerinden daha çok yararlanılsın. Marulun yaprakları elle tek tek kopartılıp suda durulanması önerilir ki, marul üstündeki toprak kalıntıları ve böcekler temizlensin.

Patates; Türkiye’de en çok tüketilen bir besindir. Fırında patates pişirirken eski patates kullanılması önerilir çünkü, eski patatesler yenilerine oranla daha az su barındırır. Fırında patates yapılacağı zaman, patatesleri fırına koymadan önce, üstlerine çatalla birkaç delik açılır. 

Sarımsak; Türk mutfağında fazla kullanım alanı na sahip olan çok sağlıklı bir bitkidir. Aynı zamanda, yemeklere lezzet katan ana maddelerdendir. Sarımsağı bıçakla kesmektense, ezerek kullanın. Böylece tadı ve yoğunluğu artacaktır.

Brokoli; çok sağlıklı kışın yetişen sebzeler arasındadır. Brokoli uzun süre pişirilmemeli. Uzun süre pişen brokoli yumuşar ve dağılır, lezzetini ve besin değerini kaybeder.  Pişirirken tuz eklenen brokoli yeşil kalır. Brokolinin yaprakları da yenebilir, ancak yemeğe eklerken kesmek lazım.

Lahana; fosfor ve kalsiyum minareleriyle A, B1, B2, B12 ve C vitaminleri bol miktarda vardır. Beyaz lahana çiğ olarak tüketilebileceği gibi, dolmalık, turşuluk ve yemeklik olarak da tüketilmektedir.

Karnabahar;  turpgillerden olup çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşe sahip, yaprakları lahana yaprağına benzer bir sebze olarak kullanılır.  Karnabahar iyi bir c vitamini ve kalsiyum deposudur.

Ispanak; A ve C vitaminleri bakımından zengindir. İçeriğinde demir, magnezyum, fosfor, iyot, potasyum ve sodyum barındırır. Çok kan yapıcıdır. Ispanağın suyu ise kalp kaslarını güçlendirir. 

Havuç; Kış aylarında taze olarak tüketilir. Havuç mutfağın en renkli sebzelerindendir. Yemeklere lezzet verir. Sağlık açısından faydaları fazladır.

Kabak; Kavun, karpuz, salatalık ve acurun da yer aldığı Kabakgiller ailesine ait bir bitkidir. Balkabağı, helvacıkabağı ve sakızkabağı gibi çeşitleri vardır. Sofralarda sebze olarak en fazla tüketilen çeşidi sakız kabağıdır. Anadolu’da fazla miktarda yetişen bu kabağın meyvesi, yuvarlağa yakın görünümlü, beyaz ve yeşilimsi renginde ve sert kabuklu bir sebzedir.

Mantar; mutfaklara daha çok girerek, yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Mantar satın alırken beyaz olanlar yerine üstü toprak olanların alınması önerilir çünkü, beyaz mantarların bazı kimyasal işlemlerden geçme olasılığı fazladır.

Maydanoz; mutfakta sürekli kullanılan bir besin olduğundan, her zaman el altında bulundurulacak biçimde hazırlanabilir. Oldukça faydalıdır.
]]>
Buharda Sebze Haşlama https://www.sebze.gen.tr/buharda-sebze-haslama.html Tue, 13 Nov 2018 16:44:17 +0000 Buharda sebze haşlama, bir çok sağlık sorunu yaşayan kişilerin yediği yemeğe dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı hastalık gruplarında çiğ sebzeler tüketilmesi hastayı daha olumsuz etkiler. Mide rahatsızlığı, böbrek rahatsızl Buharda sebze haşlama, bir çok sağlık sorunu yaşayan kişilerin yediği yemeğe dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı hastalık gruplarında çiğ sebzeler tüketilmesi hastayı daha olumsuz etkiler. Mide rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı yada alerjiye bağlı sebepler nedeniyle buharda sebze haşlama tüketilmesi hasta olan kişiler için daha sağlıklı olmaktadır. Ayrıca sağlık sorunu yaşamayan insanlar içinde buharda sebze haşlama yenilmesi bir çok kişinin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Bir çok mutfakta bayanların yemek yaparken kullandığımız pişirme yöntemleri vardır. Bunlar çok farklı olarak değişebilir, bazı insanlar sebzeleri çok pişmiş sever, bazı insanlar sebzelerin az pişmiş olarak tüketmek ister. Bu nedenle kişilerin damak zevki oldukça kişiden, kişiye göre değişmektedir.

Ev hanımlarının bir çoğu yemek pişirirken doğru yöntemde pişirmeyi başaramayabilir. Doğru pişirilen sebzeler besin değerini kaybetmez, sağlıklı yemek yediğinizi his edersiniz. Buharda sebze haşlama son derece sağlıklı ve pratik bir uygulama şeklidir. Bu pratik haşlanan sebzelerden bebeğiniz varsa gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Dışarıda satılan buharlı pişirme tencerelerin den faydalanılabilir. Evinizde buhar tencereniz yoksa bu önemli değildir, geniş bir tencereye sıcak su ilave edilir. Tencere üzerine süzgeç yerleştirilerek sağlıklı buharda sebzenizi haşlamanız kolay olacaktır. Bir çok diyet listelerinde çok sık kullanılan yöntem olarak bir çok kişinin bu şekilde sağlıklı kilo verildiği ortaya çıkmıştır.

Buharda sebze nasıl haşlama yapılır: en önemli detaylardan birisi tenceredeki süzgecin suya temas etmemesidir. Kaynayan su buharıyla sebzelerinizi pişirmelisiniz. Süzgecin üzerine pişirmek istediğiniz sebzeleri temizlenmiş ve doğranmış bir şekilde yerleştirerek kapağı tencerenin üzerine kapatarak pişmesini beklenmelidir. Bu pişme esnası süre olarak 30 dakika yeterli gelecektir. Mevsimine göre sebze tüketilmeli ve pişirilmelidir. Buharda sebze haşlama bu şekilde yapılıp tüketilebilir. Sağlık için son derece faydalı olan haşlama sebzenizi güzel yeşil salatalarla tüketebilirsiniz. Önemli bir detay pişirmek istediğiniz sebzeler aynı yumuşaklıkta olmalıdır. Sert ve yumuşak sebzeler bir arada konmamalıdır, brokoli, karnı bahar, bunlar bir arada pişirilebilir. Havuç, kereviz gibi sert gıdalar bir arada pişirilir. Patates, patlıcan biber gibi çabuk pişenlerde ayrı olarak pişirilip servise sunulur. Afiyet olsun.
]]>
Salatalık Meyve Mi Sebze Mi https://www.sebze.gen.tr/salatalik-meyve-mi-sebze-mi.html Wed, 14 Nov 2018 11:54:41 +0000 Salatalık meyve mi sebze mi, bu biraz kafaları oldukça karıştıran meselelerden bir tanesidir. Bunun cevabını araştıran bilim adamları çekirdeği olan yiyeceklerin meyve olduğunu söylemektedirler. Yani yediğimiz yiyecek çekirde Salatalık meyve mi sebze mi, bu biraz kafaları oldukça karıştıran meselelerden bir tanesidir. Bunun cevabını araştıran bilim adamları çekirdeği olan yiyeceklerin meyve olduğunu söylemektedirler. Yani yediğimiz yiyecek çekirdekli ise meyve, çekirdeksiz, yapraklı veya köklü ise bir sebzedir. Bir çoğumuzun sebze olarak bildiği kabak, domates, salatalık aslında birer meyvedir bilim adamlarının araştırmalarına göre.

Salatalık bir meyvedir

Bizlere göre de durum çok farklı düşünülmektedir. Bir yiyeceğin meyve veya sebze oluşuna tadına ve pişirme şekline göre karar veririz. Tatlı olanları meyve olarak tanımlarız. Sebzeler ise meyvelere göre daha az tatlıdır ve ana yemek olarak servis edilebilir. Yani sebzeler içine tuz atarak pişirdiklerimizdir. Bilim adamları yapılan araştırmalarla bu düşünceyi çürütmüşlerdir. Ancak yine de halk olarak bunu kabul etmemekteyiz ve salatalığı sebze grubundan saymaya devam etmekteyiz. Hiçbir manav salatalığı meyve reyonuna koymayı düşünmemiştir, yıllarca da düşünmeyeceğe benziyor. Bizlere ne kadar garip gelse de salatalık meyve mi sebze mi diye tereddüt edersek bunun cevabı artık meyve olacak.
]]>
Çiğ Sebze Diyeti https://www.sebze.gen.tr/cig-sebze-diyeti.html Wed, 14 Nov 2018 14:23:02 +0000 Çiğ sebze diyeti, oldukça popüler bir yöntemdir. Çiğ sebze tüketmenin en büyük faydası, damak tadınızı değiştirmesidir. Çiğ sebze tüketmeyi arttırdığınız zaman, şeker isteğinizin azaldığını fark edec Çiğ sebze diyeti, oldukça popüler bir yöntemdir. Çiğ sebze tüketmenin en büyük faydası, damak tadınızı değiştirmesidir. Çiğ sebze tüketmeyi arttırdığınız zaman, şeker isteğinizin azaldığını fark edeceksiniz. Çiğ olarak tükettiğiniz sebzelerin besin değeri, pişmiş olarak tüketilen sebzelerin besin değerinden daha fazladır. Fakat,domates bir istisnasır. Çünkü domates piştiği zaman, antioksidan olan likopen üretmektedir. Yemeklerinizde, çiğ sebze tüketimini arttırmanız doğru olacaktır. Tatlıya ihtiyaç duyduğunuz zaman, havuç ve kırmızı biber tüketmek doğru bir seçim olacaktır. Çiğ sebze tükettiğiniz zaman, pişirmek için tükettiğiniz zamana ihtiyaç duymazsınız. Besinleri, olduğu gibi tüketirsiniz. Sebze ve meyveleri mümkün oldukça mevsiminde ve üreticiden, alıp tüketmeye çalışın. Çiğ ve doğa dostu sebzeleri tüketerek, hem sağlığınızı hem de cebinizi  koruyun. Çiğ olarak tüketilen sebzeler, yüksek sıcaklıklara maruz kalmadıkları için, besin değerini ve vitaminini kaybetmemiş olur. Vücudumuzda  yediklerimizi sindirebilmek için, doğal enzimler bulunur. Fakat, çiğ olarak tüketilen sebzelerin taşımış olduğu farklı enzimler, sindirimi kolaylaştırıp arttırmaktadır. Çiğ sebze tüketirken de, kontrollü olmak gerekir. Her hafta, tükettiğiniz çiğ sebzeleri değiştirmek ve porsiyonları kontrol altında tutmak gerekir. Aşağıda örnek olarak, bir günlük çiğ sebze diyeti verilmiştir.

Çiğ Sebze Diyeti

Kahvaltı: Muzla badem ezmesi karışımı ve süt

Öğlen: 2 mandalina ve çoban salata.

Salata malzemeleri:

 • 2 tane salatalık
 • 1 tane domates
 • 1 biber
 • Az zeytinyağı
 • Limon
 • Tuz
 • 2 tane salatalık turşusu

Bu salatayı istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Ara öğün:

 • Pişmiş sütlü kahve

 Akşam: Ispanak dip ve havuç

Malzemeler:

 • 2 avuç dolusu ıspanak
 • 1 tutam maydanoz
 • Yarım bardak kadar kenevir tohumu
 • 1 tane avokado
 • Biraz su
 • Karabiber, kırmızı biber ve tuz
]]>
Basit Sebze Yemekleri https://www.sebze.gen.tr/basit-sebze-yemekleri.html Wed, 14 Nov 2018 16:47:06 +0000 Basit sebze yemekleri, Ülkemizde birçok çeşit sebze türleri yetiştirilmektedir. Sağlık açısından gayet uygun olan sebzeler, pişirildiğinde ise tadı çok lezzetli olur.  Sebze yemeklerini yapmak oldukça kolaydır. Haftada en az Basit sebze yemekleri, Ülkemizde birçok çeşit sebze türleri yetiştirilmektedir. Sağlık açısından gayet uygun olan sebzeler, pişirildiğinde ise tadı çok lezzetli olur.  Sebze yemeklerini yapmak oldukça kolaydır. Haftada en az iki kez sebze yemeklerinden tüketmeliyiz. Özellikle küçük çocuklarımıza sebzeyi sevdirmek adına, sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. Bazı sebzeleri çiğ olarak, salata şeklinde  tüketebiliriz. Fakat akşam yemeği için doyurucu olmaz. Onun yerine  pazardan aldığımız yeşil sebzelerimizi güzel tatlar ekleyerek, doyurucu ve lezzetli bir tarif ortaya  çıkartabiliriz.
Benim ve ailemin çok sevdiği üç tane sebze yemeği tarifini sizlerle paylaşmak isterim. Denemenizi tavsiye ettiğim bir tariflerdir. İlk olarak zeytinyağlı yeşil taze fasulye yemeğinden başlayalım. 

Yeşil taze fasulye için gerekli malzemeler: 
 • yarım kilo taze fasulye
 • 1 baş soğan
 • 2 adet sivri biber
 • 2 adet domates
 • 2 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 çay bardağı zeytinyağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber 
Yapılışı: 
Öncelikle taze fasulyelerimizi ayıklıyoruz, iki ucındaki sert şekilleri kopartıyoruz arada kılçıkları da gelebilir ve onları da temizleyelim. Daha sonra üç parçaya elimizle bölüyoruz. Yıkama kabına alarak bol suda yıkıyoruz. Yıkadıktan sonrada süzme kabımıza fasulyelerimizi alıyoruz. Diğer yandan ocağımıza kullanacağımız tenceremizi koyalım. Ve içerisine yağ ile birlikte doğranan soğan ve ile biberlerimizi katalım. Ardından kırmış  olduğumuz  fasulyelerimizi tencereye alalım. Kabuğunu soymuş olduğumuz domatesleri, fasulyenin üzerine doğrayalım. Ve son olarak salçamızı hafif sulandırıp içerisine tuz ve biberi de ekleyerek dökelim. Tenceremizin kapağını kapatalım. Ara sıra yumuşaklığına bakalım ona  göre  ocaktan alalım. Zeytinyağlı taze fasulyemizi hiç kavurmadan çiğ olarak tüm malzemeyi tenceremize döşedik. 

Basit Sebze Yemekleri
Pırasa yemeği için gerekli malzemeler: 
 • 1 bağ pırasa
 • 200 gr dana eti
 • 1 baş soğan
 • 1 adet sivri yeşil biber
 • 2 adet havuç
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 avuç pirinç
 • 1 çay bardağı sıvıyağ 
Yapılışı:
İlk yapacağımız işlem pırasa ile havuçlarımızı haşlamak olacaktır. Küçük bir kapta temizleyip doğramış olduğumuz havuç ve pırasayı haşlıyoruz. Yaklaşık 5 dakika kadar haşlıyor. Daha sonra  dana etimizi ufak parçalar halinde doğruyalım. Doğranan eti pişireceğimiz tencerimize alıyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Arkasından soğanı ve biberi doğrayıp ekliyoruz.  Yağımızıda ekliyerek salçamızı katıyoruz. Haşlanan havuç ile pırasayıda tenceremize alıyoruz. Tuzunu ayarlayarak pişmeye bırakıyoruz. Pişmesine az kalan pırasa yemeğimizi, ocaktan almadan önce bir avuç olan pirincimizi ekliyoruz ve bikaç dakika daha pişmesini sağlıyoruz. Son olarak altını kapatalım, yemeğimiz servise hazır. 

Ispanak kavurması için gerekli malzemeler:
 • 1 bağ ıspanak
 • 2 baş soğan
 • 2 adet yeşil biber
 • 3 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • karabiber ve kırmızı biber 
Yapılışı: 
Bol suda yıkamış olduğumuz ıspanaklarımızı doğruyoruz. Kavuracağımız tavamıza döküyoruz ve kendi halinde sulanıp suyunu çekmesini beklerken, diğer yandan  soğan ile biberleri doğrayalım. Suyunu çeken ıspanaklarımızın üzerine boşaltalım ve hepsini kavuralım. Yağını, tuzunu, biberini kattıktan sonra yumurtasını kırarak altını kapatalım. Ispanak kavurmamız sunuma hazırdır. Afiyet olsun. 
]]>
Pratik Sebze Yemekleri https://www.sebze.gen.tr/pratik-sebze-yemekleri.html Thu, 15 Nov 2018 06:35:22 +0000 Pratik sebze yemekleri, Pratik sebze yemeklerini yapmak çok kolaydır ve zamandan tasarruf etmiş oluruz. En güzel yenebilcek pratik sebzeler; ıspanak, karnıbahar, pırasa olur. İnsan sürekli et yemeklerinden bıkmaya gelir ama arada Pratik sebze yemekleri, Pratik sebze yemeklerini yapmak çok kolaydır ve zamandan tasarruf etmiş oluruz. En güzel yenebilcek pratik sebzeler; ıspanak, karnıbahar, pırasa olur. İnsan sürekli et yemeklerinden bıkmaya gelir ama arada sebze yemeklerinden yenirse daha sağlıklı olur. Çocuklarımız için vitamin deposudur. Onlara sebzeleri sevdirmeliyiz. Bunun içinde yapabileceğimiz en kolay pratik yemek ıspanak, olacaktır. Şimdi ıspanak yemeği tarifine geçelim. 

Ispanak yemeği için gerekli malzemeler: 
 • 1 kilo ıspanak 
 • 1 baş soğan
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 sivri biber
 • 1 adet domates
 • 1 tatlı kaşığı tuz  
Yapılışı: Öncelikle yıkanan ıspanaklar, bir güzel ince ince  doğranır. Sonra uygun bir tencereye soğanı ve biberi doğrarız. Rengi dönene kadar kavururuz. İçerisine salçayı ekleriz. Ardından ıspanak ve domatesleride katarız. Batası kadar su ayarlarız ve pişmeye  bırakırız. Yaklaşık 15 dk süre içerisinde pişecektir. Son olarakta isterseniz, içine bir avuç bulgur ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun. 
Pratik Sebze Yemekleri
Pırasa yemeği için gerekli malzemeler: 
 • yarım kilo pırasa
 • 2 adet havuç
 • 1 baş soğan
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 avuç pirinç
 • 1 tutam tuz  
Yapılışı: Pıraslarımızı bir güzel temizleyip yıkadıktan sonra, doğruyoruz. Doğranan pırasaları bir tencerese haşlıyoruz. Diğer yandan soğanları kavuruyoruz. Kavrulan soğanların içine salçayı ekliyoruz ve pırasaları sudan alıp soğanlı karışıma ekliyoruz. Ardından havuçları küçük küçük doğrayıp haşlıyoruz. Haşlanan havuçlarıda alıyoruz. Hepsini bir kapta topluyoruz. Altını kısık ateşte pişiriyoruz. İndirmeye yakın pirinçlerimizide ekleyip altını kapatıyoruz. Servise hazır. Afiyet olsun. 
]]>
Karaciğere Faydalı Sebze Ve Meyveler https://www.sebze.gen.tr/karacigere-faydali-sebze-ve-meyveler.html Thu, 15 Nov 2018 06:57:59 +0000 Karaciğere faydalı sebze ve meyveler konusuna değinmeden önce karaciğeri tanımak gerekir. Önemli organlardan bir tanesi olan karaciğerin, besinlerle beraber edinilen vitamin ve minerallerin emilmesi, bedendeki zarar veren maddeler Karaciğere faydalı sebze ve meyveler konusuna değinmeden önce karaciğeri tanımak gerekir. Önemli organlardan bir tanesi olan karaciğerin, besinlerle beraber edinilen vitamin ve minerallerin emilmesi, bedendeki zarar veren maddelerin temizlenmesi benzeri yaşamsal vazifeleri bulunmaktadır. İtinasız alkol/içki tüketimi ve fazla yağlı gıdaların tüketimi karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz benzeri karaciğer hastalıklarına yöntem açabilmektedir. Karaciğer sağlığında öncelikli hamle, tüketilen gıdaların dikkatle seçildiği bir beslenme şekli olmalıdır. Gerçek yiyecekler antioksidan tesirleri ile karaciğeri temizler ve korumaktadır.

Karaciğer Sıhhati İçin Tavsiye Edilen Gıdalar
Sebzeler: Sülfür bulunduran besinler karaciğeri temizler ve gıdalar yöntemiyle, çevre etmenleri veya ilaçlar sebebiyle vücuda giren kimyasallardan ek olarak kısa zamanda kurtulmamızı olanağı sağlar. Sülfür açısından en zengin sebzeler soğan, sarımsak ve lahanadır. Bununla beraber brokoli, Brüksel lahanası tüketerek karaciğeri temizleyecek miktarda sülfür alabilirsiniz. Elbette yalnızca bu sebzelerle kendinizi sınırlamayın ve tipik sıhhatiniz açısından gün içerisinde 3-4 servis sebze tüketmeye çalışın.

Meyveler: Antioksidan açısından zengin meyveler karaciğerin normal işlevlerini yapabilmesine destek olurken zarar veren toksinlere karşın savunma olanağı sağlar ve bu toksinlerin vücuttan atılma sürecini hızlandırarak tipik sağlığımıza katkıda yer alır. Zehirli maddeleri silme misyonunu yerine getiren karaciğer, meyvelerden gelen antioksidanlarla beraber çalışır ve karaciğerin üzerindeki yük bu sayede azaltılabilir. Kivi, çilek, yaban mersini ve kızılcık benzeri meyveler antioksidan açısından epeyce zengindir. Portakal, greyfurt benzeri turunçgiller, erik, armut, elma benzeri meyveler karaciğeri korumaktadır. Durumu hazırda bir karaciğer rahatsızlığınız varsa karaciğer hasarını arttırabilecek A vitamini bulunduran (kavun benzeri) meyveler tüketmeyin.
 Karaciğere Faydalı Sebze Ve Meyveler
Tahıllar: Tam tahıllı gıdalar az yağ oranı ve kompleks karbonhidrat içeriği ile sıhhatli bir karaciğer amaçlı gerekli besinler içinde bulunmaktadır. Bununla Beraber antioksidan misyonu gören ve beden amaçlı gerekli vitaminleri, mineralleri bulunduran tam tahıllı gıdalar içinde buğday ekmeği, kepek, ve yulaf gevreğini sayabiliriz.

Protein: Vücudun enerjisini imkanı sunan ve adale dokusu oluşumunu destekleyici protein sıhhatli bir karaciğer amaçlı gereklidir. Fakat fazla protein karaciğeri yorabileceği için uzman olanlar açısından tavsiye edilen gündelik dozlarda tüketilmesi gereklidir. Proteini yağlı et benzeri karaciğer amaçlı birçok de faydalı olmamış besinler mahalline az yağlı yoğurt, peynir, soya fasulyesi, ıspanak, bezelye benzeri kaynaklardan alabilirsiniz. Karaciğer hastalıkları bulunanlara doktor açısından protein tüketimini sınırlandırmaları önerilebilir. Bu gibi bir vaziyette gerçek protein miktarını kesinleştirmek amaçlı hekime danışmalısınız.

Lif: Lif bulunduran gıdalar yemeklerle edinilen fazla yağın vücuttan atılmasına destekçi olur. Besin lifi bununla beraber karaciğere dayanak olarak vücudun temizlenmesi işlemine katkı olanağı sağlar. Mercimek, ıspanak, yulaf ezmesi, siyah fasulye, kuru fasulye benzeri gıdaları beslenmenize ekleyerek almanız gerekli olan lif miktarını alabilirsiniz. Frambuaz, armut, elma ve muz benzeri meyveler de lif açısından zengindir.
Karaciğer hasarını engellemek amaçlı doymuş yağ tüketimini azaltmak gerekiyor. Kırmızı et, margarin, kızartılmış gıdalar doymuş yağ içermektedir ve yalnızca karaciğer amaçlı değil kalp ve damar sıhhati açısından da zararlıdır. Yağlı et tüketileceğine tavuk, hindi eti veya balık tüketebilirsiniz. Yemeklerde doymuş yağ muhtevasını azaltmak amaçlı zeytinyağı kullanabil]]> Mevsim Sebzeleri https://www.sebze.gen.tr/mevsim-sebzeleri.html Thu, 15 Nov 2018 23:11:41 +0000 Mevsim sebzeleri, kışları çıkan sebze ve meyveler uzun süreli yetişen vücudu ısıtan gıdalardır. Patates, Havuç, Soğan, Sarımsak vb. gibi kök sebzeleri bu gruba girer. Çok daha lezzetli, hem de besin bakımından içeriği z Mevsim sebzeleri, kışları çıkan sebze ve meyveler uzun süreli yetişen vücudu ısıtan gıdalardır. Patates, Havuç, Soğan, Sarımsak vb. gibi kök sebzeleri bu gruba girer. Çok daha lezzetli, hem de besin bakımından içeriği zengin ve de tarım ilaçlarından ve hormonlardan uzak beslenmenin yolu mevsim sebzelerinden geçer.

Ocak Ayında Çıkan Sebzeler: Ispanak, pazı, kereviz, havuç, karnabahar, pırasa, balkabağı, pancar, Lahana, Brüksel lahanası,  Turp

Şubat Ayında Çıkan Sebzeler:  Pırasa, ıspanak, turp, kereviz, karnabahar, bal kabağı, brokoli, pazı

Mart Ayında Çıkan Sebzeler: Kuşkonmaz, havuz, biberiye, roka, maydanoz, marul, limon, tere, nane

Nisan Ayında Çıkan Sebzeler: Kuş konmaz, taze soğan, taze kekik, maydanoz, tere, roka, marul, taze sarımsak, biberiye, bakla

Mayıs Ayında Çıkan Sebzeler: Kuş konmaz, soğan, sarımsak, biberiye, nane, maydanoz, tere, marul, roka, madımak, barbunya, semizotu, enginar, bezelye,

Mevsim Sebzeleri

Haziran Ayında Çıkan Sebzeler: Enginar, bezelye, bakla, nane, maydanoz, biberiye, marul, soğan, yeşil biber, patlıcan, patates, barbunya, salatalık, rezene, biber, kabak, sivri biber, mısır, soğan, çalı fasulyesi, Asma yaprağı, börülce,

Temmuz Ayında Çıkan Sebzeler: Tere, maydanoz, nane, biberiye, dereotu, fesleğen, kabak, semizotu, salatalık, barbunya, patates, taze fasulye, yeşil biber, patlıcan, dolmalık biber, domates, börülce, bezelye, sarımsak

Ağustos Ayında Çıkan Sebzeler: Fesleğen, dereotu, sarımsak, soğan, iç bakla, mısır, barbunya, biber, kırmızı biber, bamya, börülce, dolmalık biber, patlıcan, yeşil biber, salatalık, kabak, semizotu

Eylül Ayında Çıkan Sebzeler:  Tere, Maydanoz, Nane, biberiye, fesleğen, dereotu, soğan, dereotu, barbunya, patlıcan, mantar, mısır, yeşil biber

Ekim Ayında Çıkan Sebzeler: Havuç, Salatalık, karnabahar, pırasa, lahana, yerelması, barbunya, domates, mantar

Kasım Ayında Çıkan Sebzeler: Maydanoz, tere, nane, kereviz, lahana, pırasa, balkabağı, karnabahar, yerelması

Aralık Ayında Çıkan Sebzeler: Kara lahana, havuç, bal kabağı, ıspanak, yerelması, brüksel  lahanası, pazı, kereviz, pırasa, brokoli


 ]]>
Terbiyeli Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/terbiyeli-sebze-corbasi.html Fri, 16 Nov 2018 23:10:50 +0000 Terbiyeli Sebze Çorbası, kış aylarında içimizi ısıtan sıcacık sofralarımızın vazgeçilmez lezzetli çorbalarından biridir. Soğuk algınlığında vitamin deposu olan bu çorbayı içmek çok faydalı olur. Hemen hemen her bayan Terbiyeli Sebze Çorbası, kış aylarında içimizi ısıtan sıcacık sofralarımızın vazgeçilmez lezzetli çorbalarından biridir. Soğuk algınlığında vitamin deposu olan bu çorbayı içmek çok faydalı olur. Hemen hemen her bayanın bildiği ve arzuya göre sebzeleri değiştirilerek pişirilen sebze çorbası yapımı da kolay olan bir çorba türüdür. Her yöre de farklı şekilde pişen sebze çorbasının değişikliği sebzelerin farklılığı iken bazı yörelerde terbiye yapılmadan da yapılmaktadır. Tadı her türlü yapıldığı zaman bile lezzetli ve güzeldir.

Terbiyeli Sebze Çorbası İçin Gerekli Malzemeler:  4-6 Kişilik
 • 1 adet kuru soğan 
 • 1 adet patates
 • 1 adet havuç
 • 1 adet pırasa
 • 1 adet beyaz kabak
 • 1 adet kereviz
 • 1 tutam dereotu
 • 1 tutam maydanoz
 • 1 tutam kereviz yaprakları
 • 100-150 gr. kadar taze fasulye
 • 50 gr. tereyağı
 • Sıvı yağ
 • Tuz
 • Karabiber, pul biber
 • 1,5 litre et suyu veya 
 • 1 adet et suyu veya 1 adet tavuk suyu tablet 
Terbiyesi için:
 • 2 adet yumurta
 • Yarım limon suyu
 • 3 yemek kaşığı un
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
Terbiyeli Sebze ÇorbasıYapılışı:
Soğanı yemeklik doğrayalım. Sebzeleri küçük küçük doğrayalım. Bir tencereye bütün doğranan sebzeleri koyalım. Üzerine suyu döküp, tencereyi ocağa koyalım ve pişmeye bırakalım. Pişen sebzeleri el mikseri ile çırpalım. Püre haline getirelim ve bir kenara bırakalım.
Başka bir tencereye terbiyeyi hazırlayalım. Un, yumurta, limon ve yoğurt birlikte çırpalım. Üzerine suyu dökelim üzerine de diğer tenceredeki sebze püresini dökelim, karıştıralım. Ocakta tekrar kaynatarak sebzeleri birbiriyle özleştirelim. Yağını, tuzunu ve baharatlarını da ilave edelim servise sunmak için hazırlayalım. Servis esnasında kıtır ekmekle servis edilirse çorbaya lezzet katarsınız. Afiyet olsun.
]]>
Sebze Suyu https://www.sebze.gen.tr/sebze-suyu.html Sat, 17 Nov 2018 01:44:01 +0000 Sebze suyu, Sebzelerin insan hayatında önemli bir yeri vardır. Bazı insanlar sebze  tüketmeyi sevmezler. Ama bunun yerine sebze  ve meyve sularını tüketmek daha kolaydır. Aslına bakarsanız sebzelerin posasıyla tüketmek daha fay Sebze suyu, Sebzelerin insan hayatında önemli bir yeri vardır. Bazı insanlar sebze  tüketmeyi sevmezler. Ama bunun yerine sebze  ve meyve sularını tüketmek daha kolaydır. Aslına bakarsanız sebzelerin posasıyla tüketmek daha faydalıdır. Sebze sevmeyen insanlar suyunu içerek te, bu vitamini alabilirler. Birbirinden değerli ve kıymetli meyve sebzelerimizde antioksidan vardır. İnsan vücudunu  güzelleştirir ve sıkılaştırır. Cildimizi daha parlak yapar.

Ancak sebze ve meyve sularını tüketirken dikkat etmemizde fayda vardır. Bazı meyveler fazla şekerli oldukları için ve içerisinde antioksidan bulundurdukları için yararlı  enzimler açısından çok zengindir.Ancak en iyisi lifleri ile birlikte tüketmektir. Bu durum kan şekerimizin seviyesini yükseltmesine sebep olur. Sebzelerin  suyunu içerek te bu beslenme tarzının alışkanlık haline getirmeliyiz. Ama  bu alışkanlığı sürekli sebzelerin suyu içerek olmasın. Bizler sebze suyunu yemek aralarında ve yemeklerin yanlarında tüketmeliyiz. 

Sebze Suyu
Sebze ve meyve suları müthiş bir enerji artırıcıdır. Örneğin; beyaz lahana, kara lahana gibi ürünler haşlanarak yenirse daha faydalı olur. Aksi halde gaz, şişkinlik ve mide problemlerine yol açabilir. Salatalık ise insan vücuduna ve cilde iyi gelen bir sebzedir. Pancar suyu karaciğerimiz için mükemmel bir arındırıcı ve demir kaynağıdır. Ispanak, demir açısından zengin yüksek ve cilt sağlığına faydalı bir sebzedir. Sebze ve meyve sularını kesinlikle  hazır almayın. Pastörize işleminden geçerek yüksek sıcaklık işlenmemiş meyve suyunun sağladığı faydalı enzimleri öldürür. İsterseniz sebze ve meyve sularını pastalarınızda ve keklerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca insan cildi içinde kullanılan sebze ve meyve suları oldukça olumlu etki görülmüştür. 
]]>
Sebze Tohumları https://www.sebze.gen.tr/sebze-tohumlari.html Sat, 17 Nov 2018 14:32:47 +0000 Sebze tohumlarıSebze tohumlarının yaşantımızda büyük bir rolü vardır. Yediğimiz meyve ve sebzelerin üretiminde sebze tohumlarına ihtiyaç duyarız. Sebze tohumlarını kendimiz üretebiliriz. Mevsiminde tükettiğimiz meyve v Sebze tohumları
Sebze tohumlarının yaşantımızda büyük bir rolü vardır. Yediğimiz meyve ve sebzelerin üretiminde sebze tohumlarına ihtiyaç duyarız. Sebze tohumlarını kendimiz üretebiliriz. Mevsiminde tükettiğimiz meyve ve sebzeleri kaliteli olanlarını almayız, onları tohum olsun diye bekletiriz. Zamanı gelince toplarız. Kuruması için güneş gören yerlerde bekletiriz. Daha sonra kuruyan tohumları nem olmayan yerlerde saklarız. Ekim zamanı gelene kadar bütün sebze ve meyvelere bu işlemi uygularız. Böylece bir çok meyve ve sebzeden organik tohumlar elde etmiş oluruz. Böyle elde ettiğimiz tohumları sıralayabiliriz.

Sebze tohumları çeşitleri
 • Marul tohumu
 • Biber tohumu
 • Salatalık tohumu
 • Tere tohumu 
 • Roka tohumu
 • Domates tohumu 
 • Patlıcan tohumu
 • Ispanak tohumu
 • Havuç tohumu
 • Pırasa tohumu 
Bunun gibi sebze tohumlarını çoğaltmak mümkündür. Örneğin bunların nasıl edildiğini de anlatabiliriz. Bahar ayı gelmeden güzel bir sera yaparız. Sera yapmak için bahçemizin güneş gören yerini seçeriz. Daha sonra öncelikle toprağı havalandırma işleminde bulunuruz. Havalandırdığımız toprağa hayvansal gübreler serperiz. Daha sonrada toprakla birbirine karıştırırız. Sonra ki işlem olarak sera yapacağımız alanın köşelerine demirler yerleştiririz. Yerleştirdiğimiz demirlerin bütün köşelerini kapatacak şekilde kalın şeffaf bir poşetle kapatırız. Hava almayacak şekilde kapattığımız seramızı küçük bölümlere ayırırız. Daha sonra toprağı biraz ıslatırız. Islattığımız toprağın üzerine ekeceğimiz tohumu her yere dağılacak şekilde serperiz. Örneğin domates ekecek isek serptiğimiz tohumun üzerine bir parmak kalınlığını geçmeyecek kadar toprak serperiz. Serptiğimiz toprağı az tazyikli su ile sularız. Fakat sebze tohumlarını ekerken attığımız toprağı ayağımızla çiğneriz. Ve ektiğimiz tohumların tamamını suladıktan sonra hava almayacak şekilde serayı kapatırız. Ve büyüme işlemi için bekleriz. Haftada bir seraya girerek sulama işlemini yenileriz. Yaklaşık iki ay sonra  fidelerimiz çıkmış olacaktır. Bu süre sonunda artık bahar ayı gelmiş olup, dikim işlemi gerçekleştirilir.

Sebze Tohumları
Domates tohumu ekimi
Domates tohumunu kış ayının sonunda seraya ektik. Bahar ayı geldiği zaman fidelerimizin boyu 15 cm kadar olmuşsa ekim işlemi gerçekleşeceğini anlarız. Öncelikle  fidelerimizin  ekileceği alanın havalandırma işlemini yaparız. Havalandırdığımız toprağı arklara böleriz. Küçük küçük yerler açarız. Açtığımız yerlere seradan çıkardığımız fideleri tek tek dikeriz. Tabi dikim esnasında belli aralıklar bırakmayı unutmayalım( yarım metre). Daha sonra haftada iki gün sulama işlemini tekrar ederiz. Fidelerin boyu gerekli büyüklüğe geldiğinde ve çiçek açmaya başladığında hafta da bir sulama yaparız. Eğer fidelerde yeterli miktarda çiçek yoksa sulama işlemini azaltırız. Bu işlem sayesinde çiçeklerin çoğalmasını sağlarız. Artık havalar ısınmış, domatesler kızarmaya başlamıştır. Yine iyi olanı tohum için bekletir, olgunlaşınca kopartır, kurutma işlemini gerçekleştiririz. Bu işlemi her yıl tekrar ederiz. Çünkü tohumun bayat olmaması gerek. Yoksa kaliteli ürün yetiştiremeyiz. 
Anlattığım bu işlemi sırayla ; domates, biber, patlıcan salatalık, marul gibi sebzelerde uygularız. 

Tere tohumu ekimi
Tere tohumunu bahar ayında havalandırdığımız toprağa uygulayabiliriz. Toprağı düzelttikten sonra düz zemine tohumları saçma işlemi uygularız. Daha sonra az toprakla kapatırız. Kapattığımız toprağın üzerinde biraz yürürüz. Bunun nedeni ise sebze çıktığı zaman ürün toplanırken kökü ile çıkmasın diyedir. Daha sonra toprağı  kurutmadan belli aralıklarla sulama işlemi yaparız. Yaklaşık iki ay sonra ürün almaya başlarız. Ürün zamanında sık sık biçme işlemi uygularız. Böylelikle ürün kendini de yenilemiş olur. Bu işlemde de tohum için birkaç kök bı]]> Tavuklu Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/tavuklu-sebze-corbasi.html Sat, 17 Nov 2018 20:24:03 +0000 Tavuklu sebze çorbası, kış aylarında sağlıklı ve lezzetli bir çorba çeşitidir. Hem vitamin hemde protein torbası olan bir  çorba çeşitidir. Çocuklarınızın beğeneceği, sebzelerin hepsini biranda verebileceğiniz ve be Tavuklu sebze çorbası, kış aylarında sağlıklı ve lezzetli bir çorba çeşitidir. Hem vitamin hemde protein torbası olan bir  çorba çeşitidir. Çocuklarınızın beğeneceği, sebzelerin hepsini biranda verebileceğiniz ve beğenmeme bir imkanı olmayan çorba çeşitidir. Hem kendi damak zevkinize göre malzemelerinizi ayarlayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun..

Malzemeler: 
 • 250 gr tavuk göğsü
 • 1 adet Havuç
 • 1 adet Pırasa
 • 1 adet Brokoli
 • 1adet Soğan
 • 1 adet Patates
 • 2 diş orta boy sarımsak 
 • 1 adet Kabak
 • Kırmızı biber
 • Yeşil biber
 • Domates rendesi
 • Salça
 • Yarım çay bardağı
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pul biber

Tavuklu Sebze ÇorbasıHazırlanışı: tavuk göğsünü pişinceye kadar kaynatın. Kaynayan tavuğun suyunun içine bütün sebzeleri minik minik doğrayıp sebzeleri  pişinceye kadar kaynatın. Pişen sebzeleri mikserden geçirin ve suyunu yani katılığını kontrol edin. Eğer katı ise üzerine biraz sıcak su ekleyin. Sıcak suyu ekledikten sonra bir kaynar kaynatın ve İçine tavukları atın. üzerine tuz, karabiber, kimyon, pulbiberi dökün. Size önerim salçayı en son bakır tavada yağı içinde yakın ve tavuklu  sebzeli çorbanın üzerine dökün. Yemeğiniz hazır. Herkese afiyet olsun..

]]>
Kurutulmuş Sebze Yemekleri https://www.sebze.gen.tr/kurutulmus-sebze-yemekleri.html Sun, 18 Nov 2018 19:55:15 +0000 Kurutulmuş sebze yemekleri Sıcak yaz günlerinde, yaz sebzelerinin bol olduğu, güneşten aldığı vitamin deposunu bizler için sunan taze sebzeler. Bol bol vakit buldukça tüketmeliyiz. İnsan vücudunun alması gereken vit Kurutulmuş sebze yemekleri
 Sıcak yaz günlerinde, yaz sebzelerinin bol olduğu, güneşten aldığı vitamin deposunu bizler için sunan taze sebzeler. Bol bol vakit buldukça tüketmeliyiz. İnsan vücudunun alması gereken vitaminler bu sebzelerde  bulunur. Yazın iyi kötü yediğimiz sebzelerden kışın bulmak çok zor. Bunun için gün kurusu  dediğimiz yöntemle, sebzelerimizi kurutuyoruz. Hem daha lezzetli, hemde vitamin içinde olup bizler için daha sağlıklı hale dönüşüyor. 
Örneğin; kurutulmuş dolmalık patlıcan, orta boy patlıcanların iç kısımlarını oyarak ve ipe dizerek kurutuyoruz. Aynı şekilde dolmalık biberi de öyle. Yazın o kavurucu sıcağında iyice kuruyana kadar, kurutulur. Diğer bir sebzemiz de kabak, kabakları küp küp  doğrarız ve temiz bir örtüye sereriz. Uygun olan bir yere  incecik halde sereriz. Aynı şekilde kabaklar da kuruyana kadar  güneşte bekletilir. Ancak kabak yemeğinin yenmesi için ılık suda 15 dk kadar bekletilir. Ardından haşlanmaya geçilir. Taze yeşil fasulye mesela, oda aynı şekilde kılçıkları temizlenir. Ardından eğer kırma fasulye yapacaksanız, 3' e bölmeniz yeterli. Yok eğer dilme fasulye olacak ise bir bıçak yardımı ile ince ince keseriz. Temiz bir örtüye serilerek kurutma işlemi  yapılır. Fakat fasulyede dikkat etmemiz gereken tek konu, güneş ısısını fazla almaması. Gölgede kurutmak fasulye için daha faydalıdır. Böylelikle rengi hem daha yeşil olur, hemde görünüm olarak ta  güzel durur. 
Diğer sebzeleri de aynı şekilde, güneşin yardımı ile kurutma işlemi gerçekleştirilir. Benin yıllardır yapmış olduğum kuru sebzelerden iki yemek vardır. Biri kuru patlıcan dolması, diğeri ise kurutulmuş fasulye. İlk olarak patlıcandan başlamak isterim.
Kurutulmuş Sebze Yemekleri
Kurutulmuş patlıcan dolması için gerekli malzemeler: 
 • yarım kilo kurutulmuş dolmalık patlıcan
 • 200 gr dana kıyma
 • 2 su bardağı pirinç
 • 1 baş soğan
 • 1 baş sarımsak
 • 1 su bardağı sıvıyağ
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı biber salçası  
Yapılışı: 
İlk olarak kaynayan suyumuza, dolmalık kuru patlıcanlarımızı atıyoruz. Onlar suda bir güzel haşlanırken, bizde diğer işlemimize geçelim. Orta boy tavamızın içine, soymuş olduğumuz soğan ve sarımsakları ince ince doğrayalım. Bir güzel pembeleşene kadar kavuralım. Ardından kıymamızı ekleyelim ve karıştırarak küçük parçalar haline getirelim. Biraz piştikten sonra diğer kalan malzemeleri, üzerine dökelim. Güzel bir iç hazırladıktan sonra, yumuşayan patlıcanlarımızı başlıyoruz doldurmaya. İçine çok basmıyoruz çünkü pişerken içindeki pirinçler şişeceği için  dışarı çıkar ve hoş bir görüntü olmaz. Yarısını doldurduğumuz dolmaları, pişireceğimiz tencerenin tabanından başlıyoruz dizmeye. Üzerine de bastırın ki kendini sıkı tutsun dağılma olmasın. Son olarak ta bol zeytinyağı ve limonu döktükten sonra ağzını kapatalım ve pişmeye bırakalım. Yumuşayana kadar pişirelim. Afiyet olsun. 
]]>
Organik Sebze Meyve https://www.sebze.gen.tr/organik-sebze-meyve.html Mon, 19 Nov 2018 12:36:13 +0000 Organik sebze meyve, Günümüzde tükettiğimiz meyve ve sebzelerin neredeyse hepsine yakını kimyasal gübre ve hormonlu ürünlerdir.  Manav, market ve pazar tezgahlarını süsleyen parlak ve iri albenili sebze ve meyveler genetiği ile Organik sebze meyve, Günümüzde tükettiğimiz meyve ve sebzelerin neredeyse hepsine yakını kimyasal gübre ve hormonlu ürünlerdir.  Manav, market ve pazar tezgahlarını süsleyen parlak ve iri albenili sebze ve meyveler genetiği ile oynanmış sebze meyvelerdir. Büyük kentlerde yaşıyor iseniz organik meyve sebze bulmak oldukça zordur bulunduğu taktirde de oldukça yüksek fiyatlarla satılmaktadır. Meyve sebze üreticileri fazla para kazanmak için insan sağlığını hiçe saymaktadırlar. Çeşitli hormon ilaçları ve kimyasal gübreler kullanarak hasat ettikleri meyve ve sebzelerin hem miktarını artırıp hemde daha iri daha  daha gösterişli ürünler elde etmektedirler. Aslında biz tüketiciler biraz dikkat etmiş olsak aldığımız  organik sebze meyvemi yoksa hormonlu ürünler mi olduğunu anlaya biliriz. Genetiği ile oynanmış ürünler normalinden hem büyük hem çok parlak hemde hepsi bir kalıptan çıkmış gibi görünürler. Fakat organik sebze meyveler diğerlerine göre daha küçük biraz daha şekilsizdir hatta minik kurtçuklar bile olabilir içlerinde. 

G.D.O.lu ürünler kanser ve benzeri birçok hastalığa yol açmaktadır mümkün olduğu kadarıyla organik sebze ve meyve tüketmek gerekir. Aslında semt pazarlarına gitmek gerekir pazar içindeki rekabetten dolayı organik ürün bulmak bir hayli zordur. Fakat pazara girmeden etrafında kaldırımlara oturmuş yere serdikleri örtülerin üstüne döktükleri organik sebze ve meyveleri satan amcalar teyzeler vardır. Ben yıllardır hangi şehre gitsem ve hangi pazara gitsem mutlaka bu manzara ile karşılaşırım sürekli onlardan alışveriş yaparım sizlere de mutlaka tavsiye ederim.  Hem pazar içinde tezgah kiralayacak parası olmayan bu insanlara yardım etmiş oluruz, hemde kendi küçük bahçelerinde organik yetiştirdikleri ürünlerden almış oluruz.

Organik Sebze Meyve
Organik sebze meyve yetiştire bilmek için öncelikle ürünü ekeceğimiz toprağı bir dönem dinlendirmeliyiz. Daha sonra yanmış hayvan gübresi ve sarı samanı toprakla karıştırıp toprağı yumuşatmalıyız. İstediğimiz sebze veya meyveyi toprağa ilk bahardan ekip  sık sık sulamalıyız. Fide veren tohumları büyüyene kadar etrafındaki otlardan kurtarıp toprağı çapa ile ferahlat-malıyız. Büyüyüp Sebze meyve verene kadar hiç bir kimyasal gübre kullanmadığımız ürünlerin diplerine ara ara güvercin gübresi müthiş faydalı olacaktır. Mümkünse tabi güvercin gübresi yok ise şart değil. Çıkan meyve veya sebzeleri güneşte doğal olarak olgunlaştırmalı ve tüketilmeli. Bu işlemler yerde yetişen organik sebze meyveler içindi. Birde ağaçlarda yetişen meyveler var  bu meyveler daha çiçek ikin ilaçlan-maktadırlar fakat yanlış. hiç bir şekilde ne böcek ilacı nede hormon ilacı kullanılmamalıdır ve kendiliğinden yetişmelidirler. Biraz küçül belkide biraz şekilsiz meyveler olacaklardır fakat çok lezzeti ve organiklerdir. Eğer meyveleri böceklerden korumak istiyorsanız ağaçların diplerine kireç sürebilirsiniz. Hem kendi hemde sevdiklerinizin sağlığı için lütfen genetiği ile oynanmış sebze meyveler yerine Organik sebze meyve tüketmeyi tercih edin. Herkese uzun hayırlı ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

]]>
Yeşil Sebzeler https://www.sebze.gen.tr/yesil-sebzeler.html Mon, 19 Nov 2018 18:02:54 +0000 Yeşil Sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler doğanın bize sunduğu mucizevi besinlerdir. Onları her yaşta ve her zaman tüketmeliyiz. Yeşil yapraklı sebzeler şifa kaynağıdır. Bu yeşil yapraklı sebzeler bizleri her türlü hastalıkl Yeşil Sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler doğanın bize sunduğu mucizevi besinlerdir. Onları her yaşta ve her zaman tüketmeliyiz. Yeşil yapraklı sebzeler şifa kaynağıdır. Bu yeşil yapraklı sebzeler bizleri her türlü hastalıklardan korur ve bizi güçlü tutar. Vücudumuzu dışarıdan gelen kötü etkilerden korur, dayanıklılığını arttırır. Kansızlık ve gelişim bozukluğunu gidermekte, ayrıca soğuk algınlığına karşı da vücudu korumaktadır.  Uzman doktorlarımız sonbahar ve kış aylarını iyi ve sağlıklı geçirmek için bol miktar da yeşil sebze tüketmenin öneminden bahsetmektedirler. Yeşil yapraklı sebzeler magnezyum, fosfor, A,C,E,K, çinko, potasyum ve kalsiyum vitaminleri içermektedir.Ayrıca bu harika sebzelerde bolca lif içermektedirler. Bu yeşil yapraklı  sebzeler neler ve faydaları nelerdir sırasıyla sayalım.
 • Ispanak: Yeşil yapraklı tek yıllık otsu bir bitkidir. Demir vitamini bakımından çok zengindir.
 • Bakla: Baklagillerden kazık köklü yıllık bir bitkidir. Karbonhidrat ve bitkisel protein ayrıca demir ve kalsiyum mineralleri açısından da çok zengin bir besindir. A, C,B, B2 vitaminleri de bulunmaktadır. 
 • Bamya: Ebegümecigiller ailesinden bir yıllık bitki türüdür. Bamya yaş ve kuru olarak tüketilmektedir.  
 • Bezelye: Baklagillerden taze yeşil kabuğu ile taneleri yenilen bir bitki türüdür.  
 • Yeşil Biber: Patlıcangiller ailesinden olup ince uzun koyu yeşil sert dokulu bazıları acı, bazıları tatlı olur. İştah açıcı C- A  vitamini bakımından da zengindir. 
 • Brüksel lahanası: Turpgillerden olup, küçük yumrulu ve kalınca kat kat yaprakları olan bir sebze türüdür. Kansere yakalanma riskini azaltan bir sebze türüdür. 
 • Brokoli: Turpgiller ailesinden olan küçük yeşil yumrular demet şeklinde olan haşlanarak yenen salatası olan bir sebze türüdür. Vitamin bakımından çok faydalıdır.    
 • Enginar: Bol A vitamini ve B vitamini bakımından zengindir. Gövdesi dik, kuvvetli sert ve çiçek tablası etlidir. Vücudu kuvvetlendirici iştah açıcı, sinirleri yatıştırıcı bir sebze türüdür.
 • Taze Fasulye: Boğumlu gövdesi, yassı, yuvarlak, düz yada kıvrık olabilen meyvelerin uzunluğu 5-15 cm arasındadır. genellikle yeşil renktedir. Bol vitamin deposudur. Vücuda çok büyük faydaları vardır.
 • Hindiba: Papatyagiller ailesinden olup yıllık bir bitkidir. Yapraklarından salata ve sıcak yemek yapılmaktadır. Halk arasında şifa ot adıyla bilinmektedir. 
 • Karnabahar: Turpgillerden olup çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüm de olan bir sebzedir. Yaprakları lahana yaprağına benzeyen top şeklinde bir sebzedir.Fosfor ve vitamin bakımından çok zengin bir sebzedir. Yurdumuzda 3 çeşit karnabahar vardır. güzlük karnabahar, kışlık karnabahar, mart karnabaharı olmak üzere çeşitleri mevcuttur.  
 • Kereviz: Maydanozgiller ailesinden olan iki yıllık bir bitkidir. Yaprakları hoş kokulu bir sebze toprak altında patates yumrusu şeklinde 2-3 mm çapında hoş kokulu bir sebzedir.
 • Beyaz lahana: Turpgiller ailesinden olup geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzedir. Toksin atıcı bir sebzedir. Vitamin deposudur. 
 • Maydanoz: Yeşil renkli demet şeklinde damarlı, kazık köklü, özel kokulu bir bitkidir. Maydanoz vitamin deposudur. Ayrıca ödem atmada çok faydalıdır. 
 • Marul: Papatyagiller ailesinden geniş yeşil yapraklı altı aylık veya yıllık bir salata sebzesidir. Çiğ olarak tüketilen A ve C vitamini bakımından zengin bir sebzedir. 
 • Pırasa: Pırasa yılın her mevsiminde yetişen soğangiller ailesinden olan çiğ ve pişmiş olarak yenen bir sebzedir. Vitamin deposudur. 
 • Roka: Turpgillerden olan yaprakları yeşil salata olarak yenen yapraklarının tadı hafif acımsı olan bir bitkidir. Salata ve garnitür olarak kullanılan sebze yurdumuzun en çok akdeniz bölgesinde yetişmektedir. 
 • Semizotu: Semizotugillerden olup salata gibi çiğ yenirken, ıspanak gibi yemeğide yapılmaktadır. Omega 3 bakımından zengin bir sebzedir. Bolca tüketilmesinde fayda vardır.  
 • Tere: Turpgiller ailesinden olup çiğ olarak yemek daha makbuldür. Ayrıca tere bitkisi bir]]> Kabaklı Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/kabakli-sebze-corbasi.html Tue, 20 Nov 2018 15:54:42 +0000 Kabaklı sebze çorbası, her kişi için sebze çorbaları oldukça faydalı olan bir besin kaynağıdır. Sebze çorbaları bir kaç sebze eklenerek ve terbiye hazırlanarak farklı tatlarda muhteşem çorbalar hazırlamak mümkündür. Öze Kabaklı sebze çorbası, her kişi için sebze çorbaları oldukça faydalı olan bir besin kaynağıdır. Sebze çorbaları bir kaç sebze eklenerek ve terbiye hazırlanarak farklı tatlarda muhteşem çorbalar hazırlamak mümkündür. Özellikle bebekler için hem besleyici hem de gelişimleri açısında sebze çorbaları büyük rol oynamaktadır. Pek çok kişi aslında sebze çorbası tüketmeyi tercih etmez. Ama sindirim sistemi açısından çorba tüketimi çok önemlidir. Çoğunlukla kişi haftada en az iki defa sebze çorbası, salatası, fırında yapılan sebze yemekleri ve kızartmaları, sebze yemeğini kendi sağlığı açısından mutlaka tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca çocuğunuz kabak tüketmeyi sevmiyor ise ona kabak mücver hazırlayarak severek yemesini sağlayabilirsiniz.

  Kabaklı sebze çorbası için gerekli olan malzemeler,
  • 1 adet kabak,
  • 1 adet orta boy soğan,
  • 1 adet patates,
  • 1 adet domates,
  • 1 adet havuç,
  • 1 adet çarliston biber,
  • 1 avuç kıyılmış dereotu,
  • 1 avuç kıyılmış maydanoz,
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ,
  • 1 yemek kaşığı un,
  • 5 su bardağı su,
  • Tuz,
  Kabaklı Sebze Çorbası
  Kabaklı sebze çorbasının hazırlanışı, ilk önce patatesleri, soğanı, havucu, domatesi, kabağı ve havucu küçük parçalar halinde doğrayalım. Bir çorba tenceresine sıvı yağı ekleyelim ve içerisine soğanı koyarak kavuralım. Daha sonra sırası ile sebzeleri patatesi, havucu, biberi, kabağı ve domatesi ekleyerek karıştıralım. Çorba tenceresinin kapağını kapatarak kısık ateşte yaklaşık 10 dakika kadar pişirelim. Çorbaya 10 dakika sonra unu ekleyerek karıştıralım ve ardından suyunu ekleyerek sebzeler yumuşayana kadar pişirelim. Ardından maydanozu ve dereotunu içine ekleyerek bir müddet daha pişirelim ve kabaklı sebze çorbası servise hazır. Afiyet olsun. Eğer sebze çorbasını bebeğinize yiyecekse ya da pürüzsüz seviyorsanız blendırdan geçirebilirsiniz.
  ]]>
  Sütlü Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/sutlu-sebze-corbasi.html Wed, 21 Nov 2018 15:34:40 +0000 Sütlü Sebze Çorbası; Kilosuna dikkat eden hanımlar, hem kalorisi düşük hem besleyici hemde besin değeri yüksek bir çorba tarifi denemeye hazır mısınız Her evde bulunan malzemelerle yapılan, sizi yormayacak kolay bir tarif, işt Sütlü Sebze Çorbası; Kilosuna dikkat eden hanımlar, hem kalorisi düşük hem besleyici hemde besin değeri yüksek bir çorba tarifi denemeye hazır mısınız Her evde bulunan malzemelerle yapılan, sizi yormayacak kolay bir tarif, işte bu tarif için gerekli olan malzemeler;

  Sütlü Sebze Çorbası İçin Gerekli Malzemeler;
  • 1 adet kabak
  • 1 adet havuç
  • 1 adet patates
  • 1 su bardağı süt
  • 2 çorba kaşığı zeytin yağ
  • Yeteri kadar et suyu yada tavuk suyu 
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kırmızı pul biber
  Sütlü Sebze Çorbası Yapılışı;

   İlk önce sebzeleri bol suyu ile güzelce yıkayalım ve küp şeklinde doğrayalım. Geniş bir tencereye zeytin yağını ekleyerek başlayalım ve üzerine et yada tavuk suyunu ekleyelim ve orta ateşte kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra küp şeklinde doğradığımız sebzeleri içine ilave edelim ve sebzeler ezilene kadar kaynatalım. Daha Sonra sütü yavaş yavaş ekleyelim ve blender dan geçirerek tuz, karabiber, pul biberi de ekleyerek 10 dk daha kaynamaya bıraktıktan sonra sütlü sebze çorbamız hazır. Sıcak servis ediniz.Servis edeceğiniz zaman tercihe  göre üzerine dere otu koyabilir misiniz.

   Afiyet olsun.
  ]]>
  Sebze Yemekleri https://www.sebze.gen.tr/sebze-yemekleri.html Thu, 22 Nov 2018 05:43:04 +0000 Sebze yemekleri, Sebze yemeklerini kendimize ve çocuklarımıza alışkanlık haline getirmeliyiz. Vitamin değeri oldukça yüksek olan sebzeler, bizler için çok faydalıdır. Nasıl et, süt, yumurtayı oldukça iyi tüketebiliyorsak ayn Sebze yemekleri, Sebze yemeklerini kendimize ve çocuklarımıza alışkanlık haline getirmeliyiz. Vitamin değeri oldukça yüksek olan sebzeler, bizler için çok faydalıdır. Nasıl et, süt, yumurtayı oldukça iyi tüketebiliyorsak aynı şekilde sebzelerimizide o kadar tüketmeliyiz. İlaçlardan alınan vitamin ve protein yerine, sebzelerden almak bizim için daha faydalıdır. 

  İnsan vücuduna faydasını saymakla bitmez. Özellikle küçük yaşlarda  alınan vitaminler, bizim ileriki dönemlerde yaşayacağımız hastalıklara karşı daha güçlü olmamızı sağlar. Kendimizi daha dinç ve sağlıklı hissederiz. Sebze tüketerekte formumuzu korumuş oluruz. Sebze yemek, bizlere işkence değil eğlenceli ve lezzetli bir hal alsın. Benim çok sevdiğim ve çevremdeki insanlarında tarifini istediği, iki tane birbirinden güzel ve lezzetli tarifim var. İlki sebzeli güveç, bir diğeri ise sebzeli zeytinyağlı enginar. Yapımları oldukça kolay ve vitamin bakımından yüksek olan bir yemek çeşitleridir. Önce sebzeli güveç tarifini anlatmak istiyorum sizlere. 

  Sebzeli güveç yemeği için gerekli malzemeler: 
  • 3 adet patlıcan
  • 2 adet kabak
  • 2 adet patates
  • 2 adet sivri biber
  • 2 adet domates
  • 1 baş soğan
  • 1 baş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 100 gr tereyağ
  • 200 gr dana eti 
  • 1 yemek kaşığı tuz 
  Yapılışı: İlk yapmamız gereken, patlıcanlarımızı soyalım ve ardından küp küp doğrayalım. Sonra tuzlu suda, kara suyu ( acısı) çıkana kadar bekletelim. Diğer yandan doğrama tahtamızda, etlerimizi kuşbaşı şeklinde doğrayalım. Güvecimizin tabanını yağlayalım. Soğanlarımızı soyup, doğradıktan sonra güveçle buluşturalım. Arkasına doğranan etlerimizi ekleyelim. Sarımsaklardan aralarına atalım. Patlıcanlarımızı sudan çıkartalım ve suyunu sıkarak güvece ekleyelim. Ardından soyup, küp küp doğranan patateslerimizi ekliyoruz. Sıra kabaklarda onları da aynı şekilde doprayıp üzerine ekliyoruz. Yeşil biber ve domateslerimizide kattıktan sonra salçamızı bir bardak su ile sulandırıyoruz. Güvecin üzerine dökelim ve parça tereyağlardan üzerine koyalım. Son olarakta tuzunu ekleyip, üzerini streç film ile kapatalım. Yaklaşık bir saate yakın pişmesi sürecektir. 

  Sebze Yemekleri
  Sebzeli zeytinyağlı enginar için gerekli malzemeler: 
  • 5 adet enginar
  • 1 adet havuç
  • 1 adet patates
  • 300 gr bezelye
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • yeterince tuz 
  • bir tutam dereotu 
  Yapılışı: Öncelikle enginarlarımızı, limonlu ve bira tuzlu suda haşlıyoruz. Enginarlar haşlanırken, diğer tarafta havuçları ve patatesleri soyup küçük olacak şekilde doğruyoruz. Az biraz haşlıyoruz ki ilk sertliği gitsin. Haşlandıktan sonra diğer bir tencerede, soğan ile beraber kavurmaya başlıyoruz. Tuzunuda ekliyoruz ve ocağın altını kapatıyoruz. Diğer taraftan enginarlarımızı  pişireceğimiz tencereye alıyoruz. Ve kavrulan karışımı enginarların orta kısımlarını, dolacak şekilde dolduruyoruz. Az biraz su ekliyerek kısık ateşte yumuşayana kadar pişiriyoruz. Pişen enginarları, dereotu ile süsleme yaparak servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun. 
  ]]>
  Diyet Sebze Yemekleri https://www.sebze.gen.tr/diyet-sebze-yemekleri.html Fri, 23 Nov 2018 01:30:29 +0000 Diyet sebze yemekleri, Hafif, doyurucu ve çok lezzetli bir yemektir. Mutlaka deneyelim. Herkes bu diyet sebze yemeğini seviyor. Çok pratik ve kolay bir yemektir. Yani hiç üşenmeden yapabilirsiniz. Diyet yaparken pişirme şeklinize Diyet sebze yemekleri, Hafif, doyurucu ve çok lezzetli bir yemektir. Mutlaka deneyelim. Herkes bu diyet sebze yemeğini seviyor. Çok pratik ve kolay bir yemektir. Yani hiç üşenmeden yapabilirsiniz. Diyet yaparken pişirme şeklinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü, çok kolorili bir besin bile iyi bir pişirme yöntemiyle vücuda zararsız hale gelebiliyor. Nasıl pişirildiği çok önemli oluyor. Örneğin diyet yemekleri pişirirken size en yardımcı olacak pişirme yöntemleri biri buğlama oluyor.yoğurdun yanında da yiyebilirsiniz. Çünkü, daha sağlıklı bir diyet yemeği oluyor.

Diyet sebze yemeğinin malzemeleri:
 • 3 tane küçük küçük kabak,
 • 1 baş büyük büyük soğan,
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası,
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası,
 • 3 yemek kaşığı bulgur,
 • 1 su bardağı su, 
 • İsteğe göre tuz, karabiber ve kimyon,
 • 3 yemek kaşığı az az süzme yağ,
Diyet sebze yemeğinin yapılışı: İlk önce soğanları yemeklik doğrayalım ve çok az su ile pişirelim. Sonrada sağlıklı olması içinde yağda kavurmayalım. Ardından biber ve domates salçalarımızı ekleyelim.( eğer yaz mevsimindeyseniz salça yerine 2-3 tane domates de koyabilirsiniz). Yıkanmış kabukları soyulmuş ve küp küp doğranmış kabaklarımızı ve bulgurlarımızı ilave edelim.  İsteğe göre baharatı, tuzu ekleyelim ve tencerenin kapağını kapatalım ve kısık ateşte pişirelim. Yine isteğe göre pişmeye yakın zeytinyağını ilave edelim ve sıcak olarak servis yapalım. Servis anında dereotu ve yoğurt yiyebilirsiniz. Afiyet olsun...

Diyet Sebze Yemekleri
Diyet karnıyarık tarifinin malzemeleri:
 • 1 kilo patlıcan,
 • 4 tane orta boy soğan,
 • 1/2 kg yağsız kıyma,
 • 4 tane orta boy domates,
 • 4 tane sivri biber,
 • 1-2 sap maydanoz,
 • 1 bardak su,
 • Tuz,
 • Karabiber
Diyet karnıyarık tarifinin yapılışı: İlk önce patlıcanları 200derecede ısıtılmış fırında 20 dakika pişirelim. Sonra harcı içine soğanları ve domatesleri ayrı ayrı rendeleyelim. Yeşil biberleri ve maydanozları ince ince kıyalım. Hiç yağ koymadığımız bir tavada yağsız kıymanızla soğanı kavuralım.  Yine 200derecedeki fırında suyunu çekene kadar pişinin. Kıyma kendi suyunu ve yağını salacaktır. Daha sonra da sırayla içine domatesleri, yeşil biberi, maydanozu, tuz ve karabiberi ekleyerek 5 dakika kadar daha pişirelim. Sonra patlıcanları yağsız bir tepsiye dizelim. Üstlerini yaralım. Sonra içine harcı dolduralım. Üstlerine kabuğu soyulmuş bir dilim domates ve tam bir sivri biber ile süsleyerek bir bardak suyu üzerine gezdirelim. Sonra 200 derecedeki fırında suyunu çekene kadar pişirelim. Fırında diyet yemeğimiz hazırdır. Sıcak servis yapalım. Afiyet olsun...

Diyet közlenmiş patlıcan dolgulu kırmızı biberin malzemeleri:
 • 3 tane patlıcan,
 • 3 tane kırmızı biber,
 • 150 gr tulum peyniri,
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 3 damla limon suyu,
 • Biraz tuz
 • Kıyılmış maydanoz,
 • Çekirdeği çıkartılmış siyah zeytin
Diyet közlenmiş patlıcan dolgulu kırmızı biberin yapılışı:

İlk önce patlıcanları yıkayalım kurulayalım ve közleyelim. Kırmızı biberleri de yıkayalım. İçinden çekirdekleri çıkartıp kurulayalım. Sonra da ezelim. Patlıcanları közledikten sonra temizleyelim. Bir tabağın içine koyalım ve ezelim. İçerisine tulum peyniri, 2 yemek kaşığı zeytinyeğı, limon suyu ve tuz koyalım ve ezelim. Közlenmiş biberlerin de kabuklarını soyalım. ( kırılmamasına özen gösterelim ). Bir çay kaşığı yardımı ile patlıcanlı harçtan koyalım. Bütün malzemeler bitene kadar devam edelim. Biberli patlıcanları düzgünce dilimleyelip servis tabağına alalım. ( Dilimlerken dikkatli yapılması gerekiyor. Çünkü içindeki malzemeler çıkmasın diye.) Son olarak zeytinyağı ge]]> Kremalı Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/kremali-sebze-corbasi.html Fri, 23 Nov 2018 21:25:24 +0000 Kremalı sebze çorbası, kremalı sebze çorbası çocuklarınıza sebzeyi sevdirmenin en  güzel yoludur. Tarifi kolay, tadı çok güzel çorba çeşitlerinden biridir. Tüm sebzelerin karışımından  elde edilen bir çorba olup hem de Kremalı sebze çorbası, kremalı sebze çorbası çocuklarınıza sebzeyi sevdirmenin en  güzel yoludur. Tarifi kolay, tadı çok güzel çorba çeşitlerinden biridir. Tüm sebzelerin karışımından  elde edilen bir çorba olup hem de sağlıklıdır. O zaman sizlere şimdi kremalı sebze çorbanın  tarifimi vereyim. 
  
Malzemeler: 
 • 1 adet havuç
 • 1 adet brokoli
 • 1 adet patates
 • 1 adet kabak
 • 1 adet soğan
 • 1 adet domates
 • 2 diş sarımsak
 • Yarım demet Dere otu
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı margarin
 • Yarım bardak sıvı yağ
 • 7 bardak sıcak su 
Kremalı Sebze Çorbası
Hazırlanışı: Soğanı küçük küçük doğrayalım ve sıvıyağı ve margarini  tencereye koyup soğanları salça ile kavuralım. Kavrulan soğanların üzerine unu ekleyelim ve ekledikten sonra  diğer doğradığımız malzemeleri koyalım, kavuralım. İçine sarımsağı atıp üzerine sıcak suyu ekleyelim. Arzuya göre içine tavuk ya da et bulyon da atabilirsiniz. Üzerine tuzunu da atıp sebzeler yumuşayana kadar yemeği kaynatalım. Kaynadıktan sonra sebzeler yemeği ocaktan alalım. Ve sütü içine koyalım. Sütün üzerine ise dere otunu doğrayıp atalım. Yemeğiniz hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Fırında Karışık Sebze https://www.sebze.gen.tr/firinda-karisik-sebze.html Sat, 24 Nov 2018 04:07:39 +0000 Fırında Karışık Sebze, Sebze yemekleri genel olarak sofraların seçkin yemeklerindendir. Hem sağlık açısından faydalı olan sebze yemekleri hem de çok lezzetli sonuçlar vermektedir. Sebze yemeklerini kızartmak besin değerini d Fırında Karışık Sebze, Sebze yemekleri genel olarak sofraların seçkin yemeklerindendir. Hem sağlık açısından faydalı olan sebze yemekleri hem de çok lezzetli sonuçlar vermektedir. Sebze yemeklerini kızartmak besin değerini düşüreceği için, genel olarak haşlanması ve ya fırınlanması tavsiye edilmektedir. Genellikle fırında tercih ettiğim ve lezzetine güvendiğim fırında karışık sebze tarifini, sizinle de paylaşmak istedim.

Malzemeler 
 • 2 adet kuru soğan
 • 2 adet domates
 • 3 adet havuç 
 • 1 kutu bezelye
 • 2 adet patates 
Sosu için malzemeler 
 • 1 yemek Kaşığı domates salçası 
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 2 diş sarımsak
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kekik
 • Kimyon 
Fırında Karışık SebzeYapılışı: Öncelikle bütün sebzeler temizce yıkanmalı küp küp orta boy doğranmalıdır. Genişçe bir fırın tepsisine bütün sebzeler doğrandıktan sonra karıştırılmış şekilde dizilmelidir. Daha sonra sos malzemeleri birbirine karıştırılmalı, karışık hazırlanan sebzelerin üzerine dökülmelidir. Sarımsağı doğrayabilir veya rendeleyebilirsiniz. Zeytinyağı yerine de farklı bir yağ kullanabilirsiniz. Sos ve sebzeler iyice karıştırıldıktan sonra önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişirilmelidir. Piştikten sonra dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz. Lezzetli ve hafif, fırında sebze yemeği yapmak isterseniz, bu pratik tarifi deneyebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Karışık Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/karisik-sebze-corbasi.html Sat, 24 Nov 2018 10:27:31 +0000 Karışık Sebze Çorbası: Sebze çorbası, karışık olarak, sade ve kremalı yapılabilecek özellikle kışın içinizi ısıtacak ve de sebzelerden dolayı oldukça besleyici, doyurucu ve vitaminli bir çorba türüdür. Sebze çorbası, Karışık Sebze Çorbası: Sebze çorbası, karışık olarak, sade ve kremalı yapılabilecek özellikle kışın içinizi ısıtacak ve de sebzelerden dolayı oldukça besleyici, doyurucu ve vitaminli bir çorba türüdür. Sebze çorbası, düşük kalori içeriği ile diyet programlarında yerini almaktadır. Yaklaşık olarak 1 porsiyon sebze çorbasında 125 kalori kadardır. İçerisine konulacak sebzelere göre değişik vitamin ve mineral içermektedir. Kolesterol değeri ise 1 porsiyon için yaklaşık olarak 1.7 mg kadardır. 

Karışık Sebze Çorbası: Değişik tarifler ile yapılacak bu çorba da er alacak olan besinlerde önemidir. Bu tarifte yer alacak olan, kereviz de başta A, B, C vitaminleri ile selenyum, çinko, bakır, fosfor, mangan gibi değerli vitaminleri barındırmaktadır. Kabakta ise C, B1 ve fosfor ve potasyum mineralleri bolca bulunmaktadır. Ayrıca bitkisel protein, nişasta ve çinko kabak lifinde bolca bulunmaktadır. Patates, soğan ve havuçta da bir çok vitamin bulunmaktadır.

Karışık Sebze Çorbası
Karışık Sebze Çorbası İçin Malzemeler:
 • 1 adet Küçük Kereviz
 • 1 adet Kabak
 • 1 adet Soğan
 • 1 adet Havuç
 • 1 adet Patates
 • 1 çay kaşığı kadar karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 Tatlı Kaşığı Tuz
 • 6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
 • 1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
 • 1 Tatlı Kaşığı Un
 • 6 Su Bardağı Kaynar Su.
Hazırlanışı: Sebzeleri öncelikle doğruyoruz. Derin bir tencereye zeytin yağını koyup unu ilave ediyoruz. Un pembeleşinceye kadar kavurup, sonrası domates salçasını ilave ediyoruz. Daha sonra doğradığımız sebzeleri katıp, az bir süre kavuruyoruz. Baharatları ve tuzunu ekledikten sonra kaynar suyumuzu ilave ediyoruz. Sebzeler pişene kadar pişirip çorbamızı ocaktan alıyoruz. Afiyet olsun.
]]>
Bebekler İçin Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/bebekler-icin-sebze-corbasi.html Sun, 25 Nov 2018 02:00:23 +0000 Bebekler için sebze çorbası, genellikle dördüncü aydan itibaren hazırlanabilir. Ancak bunun için bazı konulara dikkat edilmelidir. Anneler bebeklerinin çorbaya geçişi için acele ederse, onlar için fayda yerine zarar getirecek bir Bebekler için sebze çorbası, genellikle dördüncü aydan itibaren hazırlanabilir. Ancak bunun için bazı konulara dikkat edilmelidir. Anneler bebeklerinin çorbaya geçişi için acele ederse, onlar için fayda yerine zarar getirecek bir beslenme olabilir. Bebekler için sebze çorbası hazırlayıp verdiğiniz dönemde yine anne sütüne devam edebilirsiniz. Sebze çorbası bebekler için destekleyici bir besin olacaktır. Ancak unutmamanız gerek bebeklere vereceğiniz her yeni besinde bir alıştırma dönemi olmalıdır. Besinler azar azar verilerek, bebeğin sindirim sisteminin buna alışması gerekir. Sebzelerin içeriği çeşitli vitaminlerle, minerallerle ve liflerle dolu olduğundan, hem besleyici olacaklar, hem de bağırsakları daha iyi çalışacak. Dikkat edilmesi gereken başka bir konu da, her sebzenin bebeklere verilmemesidir. Özellikle bamya, pancar, salatalık ve yer elması bu dönemde bebekler için uygun değildir.  Çorbanın içinde kara lahana, patates, havuç, kereviz, karnabahar, kırmızı ve çarliston biber, enginar, bezelye, maydanoz, nane, brokoli gibi sebzeler koyabilirsiniz. Domates alerjik etkisi olduğundan, bebeklere 7-8 aydan önce verilmemelidir. Patlıcanda besleyiciliği ve nikotin içermesi nedeniyle çorbanın içinde kullanılmamalıdır. Gaz yapan pırasa, soğan, sarımsak, lahana gibi sebzelerde bebeklere 9 aydan önce verilmemelidir. Bunlar bebeklerde gaz sancısını tetikleyebilir. Aslında bebekler için sebze çorbası hazırlamak gerçekten kolaydır. Bebeklerinize taze sebzelerden, taze hazırladığınız çorbaları vermelisiniz.

Bebekler İçin Sebze Çorbası
Bebekler için sebze çorbası yapımında dikkat edilmesi gerekenler
 • Sebzelerin taze  olmasına ve iyi yıkanmasına dikkat etmelisiniz
 • Sebzeler pişirilmeden hemen önce doğranmalıdır
 • Çorbayı hazırlarken suyu yeterince koymalısınız
 • Pişirme süresini gerektiği kadar kısa tutmalısınız ve soda gibi malzemeler kullanmamalısınız
 • Pazı, ıspanak gibi sebzeler bekletildikçe nitrit gibi maddeler açığa çıkar. Bu nedenle sebze çorbası az yapılmalı ve 1 günde tüketilmelidir. Bu maddeler bebeklerde gelişme geriliğine, kansızlığa neden olabilir. Bu yüzden annelerin dikkat etmesi gerekir.
 • Sebze çorbasının içine ilave edeceğiniz az miktarda zeytinyağını, pişerken değil, soğurken koyun.
Bebekler için sebze çorbası tarifi
 • 1 adet patates
 • 2 adet havuç
 • Çok az tuz
 • 4 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı irmik
Yapılışı: Bebekleriniz için sebze çorbası hazırlarken, öncelikle mevsim sebzelerinden en az iki türünü tercih etmelisiniz. Biz tarifin içinde patates ve havucu kullandık. Sizler başka sebzeleri de değerlendirebilirsiniz. İlk olarak sebzeleri yıkayın ve doğrayın. Bunları tencereye alarak, suyla birlikte yaklaşık 50 dakika pişirin. Arzu ederseniz buharlı pişirici kullanarak, sebzelerin besin değerlerini daha koruyacak şekilde pişirebilirsiniz. Sebzeler pişince hemen tel süzgeçle süzün. Ancak sebzeleri ezmeyin. Size gerekli olan suyudur. Bu suyun içine irmiği koyarak, 4-5 dakika kadar pişirin. Bu şekilde bebeğiniz sebze çorbasını yerse, çorbayı yedirebilirsiniz. Tadını beğenmediği takdirde içine bir kesme şeker atarak verebilirsiniz. Bebeğiniz anne sütü alıyorsa, günde 1 defa çorbayı verebilirsiniz. Eğer 3 gün içinde bebeğinizde sindirim sorunu olmazsa, sebze çorbasını yağsız et suyu ile yapabilirsiniz. Bebekler için sebze çorbası hazırlamak çalışan annelere biraz zor gelebilir. Bu durumda çorbayı hazırlayıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Sebze suyu ile hazırlanan çorbaya alışan bebeğinize daha sonra sebze püresi yapmaya başlayabilirsiniz. Sebze çorbasına iyice alışan bebeklere, aynı zamanda çift çekilen yağsız dana kıyması ile sebze çorbası yapabilirsiniz. Ancak kıymanın miktarı sadece 1 tatlı kaşığı kadar olmalıdır. Dediğimiz gibi ilk zamanlarda bebeğinizin beslenmesine anne sütüyle bi]]> Sebze Kebabı https://www.sebze.gen.tr/sebze-kebabi.html Sun, 25 Nov 2018 16:57:04 +0000 Sebze Kebabı, Sebze yemekleri yaz ve kış aylarında vazgeçilmez yemeklerimizdendir. Sebzeden birçok yemek, çorba ve salatalar yapılır. Sebze yemeklerini daha çok yazın yaparız. Çünkü ihtiyacımız olan tüm sebzeler yaz ayların Sebze Kebabı, Sebze yemekleri yaz ve kış aylarında vazgeçilmez yemeklerimizdendir. Sebzeden birçok yemek, çorba ve salatalar yapılır. Sebze yemeklerini daha çok yazın yaparız. Çünkü ihtiyacımız olan tüm sebzeler yaz ayların da yetişir. Sebze insan vücuduna oldukça faydalı ve besleyici bir besindir. Bunun için sebzeyi evimizden eksik etmememiz gerekir. Gerek çocuklarımız olsun gerekse büyükler olsun sebzeyi bol bol tüketmemiz gerekir. Sebze yemeği birçok evde yapılır ve severek tüketilir. Biz bugün çok güzel ve lezzetli olan bir tarifi sebzeli etli kebap yapalım.

Sebzeli eti kebap malzemeler
 • Yarım kilo kuşbaşı kuzu eti
 • 2 tane orta boy patates
 • 3 tane kabak
 • 3 tane patlıcan
 • 4,5 tane yeşil biber
 • 5 tane domates
 • 4,5 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Kızartmak için; sıvı yağ
Yapılışı: Etleri zeytinyağı ile birlikte bir tencereye alalım suyunu salıp çekene kadar kavuralım. Etleri biraz kavurunca tereyağı, tuz, ince ince doğranmış sarımsakları ve yeşil biberleri de küçük bir şekilde doğrayıp ilave edelim. Tencerenin kapağını kapatalım ve yaklaşık 15-20 dakika kadar pişirelim. En son olarak domateslerin kabuklarını soyup ilave edelim. Biz de bu ara da sebzeleri hazırlayalım.

Sebze Kebabı
Patlıcanları küp küp doğrayıp tuzlu su içine atalım ve kara suyu çıkana kadar bekletelim. Patateslerin kabuklarını soyup küp doğrayalım, kabakları soyup onları da küp şeklinde doğrayalım. Daha sonra sıvı yağı bir tavaya alıp kızdıralım sırasınca ilk önce patatesleri, sonra kabakları ve patlıcanları kızartalım. Sebzeleri fırın kabına alalım ve üzerine hazırladığımız eti dökelim. Sonra sos hazırlayalım tuz, salça ve karabiberi bir kapta açalım ve hazırladığımız sebzelerin üzerine gezdirelim. Sonra 180 derecelik fırına sürelim yaklaşık yarım saat kadar pişirelim. Pişen sebze kebabımızı cacık ile servis yapalım. 
]]>
Kıymalı Sebze Yemeği https://www.sebze.gen.tr/kiymali-sebze-yemegi.html Mon, 26 Nov 2018 00:06:25 +0000 Kıymalı sebze yemeği, adından da anlayabileceğiniz gibi içerisinde bolca sebze ve insan vücudu iççin bol protein kaynağı olan et kullanılan bir yemektir. Bu özellikleri ile kıymalı sebze yemeğini yiyecek olan kişiye gün boyu Kıymalı sebze yemeği, adından da anlayabileceğiniz gibi içerisinde bolca sebze ve insan vücudu iççin bol protein kaynağı olan et kullanılan bir yemektir. Bu özellikleri ile kıymalı sebze yemeğini yiyecek olan kişiye gün boyu yetebilecek kadar yüksek oranda enerji sağlayacaktır. Bu nedenle sizlerde özellikle öğlen öğününde bu mükemmel yiyeceği tüketerek çok daha enerjik olabilirsiniz. Sizlerin yanı sıra çocuklarınız içinde bir enerji kaynağı arıyorsanız kesinlikle kıymalı sebze yemeğini, çocuklarınıza bol bol yedirin. Kıymanın içerisindeki proteininin yanında sebzelerde bulunan mükemmel vitaminler ve mineraller çocuklarınızın vücudu içi gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılayacaktır. Bu sayede çocuklarınız özellikle okulda daha zihinde olacaklardır. Kıymalı sebze yemeği içerisinde bulunan kalori, kullanılan kıyma yemeğinde kullanılan kıymadan dolayı çok fazla olsa bile aslında kullanılan sebzeler nedeni ile bu kalori dengelenmiş olur. Bu nedenle sizlerde gönül rahatlığı ile kıymalı sebze yemeğini evlerinizde yaparak yiyebilirsiniz. Bu yemeğin yapılışı sırasında yarım yağlı kıyma kullanırsanız biraz daha lezzetli olacaktır. Bunun yanı sıra yağ seçimi de size kalmıştır. Tabi ki önerilen yağ tere yağıdır. Çünkü tere yağı kıymalara kokusunu vererek kıymaların daha da lezzetli olacaktır. Şimdi sebzeli kıyma yemeği için gerekli olan malzemelerden bahsedelim.

Malzemeler:
 • İki adet büyük boy patates,
 • İki adet patlıcan,
 • Üç adet küçük kabak,
 • İki adet kuru soğan,
 • Üç adet sivri biber,
 • Dört adet domates,
 • Bir yemek kaşığı kadar domates salçası, 
 • Yarım kilo yarım yağlı kıyma,
 • 50 gram tere yağı,
 • Bir miktar su,
 • Bir miktar ay çiçek yağı,
 • Bir miktar karabiber ve tuz,
 • İki diş sarımsak (isteğe bağlı),
 • İki çay bardağı kadar rendelenmiş kaşar peyniri
Aslında her ne kadar çok malzeme ile yapılsa bile, kıymalı sebze yemeği oldukça mükemmel bir yiyecektir. Bu yemeğin lezzetini tattıktan sonra sizlerde bu malzemelerin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Kıymalı sebze yemeğini yapmadan önce hijyen kurallarına uymak amacı ile tüm sebzeleri çok temiz bir şekilde yıkamanız gerekecektir. 

Kıymalı Sebze Yemeği
Yapılışı:
Bu yemeğin yapılışına başlar başlamaz öncelikle malzemelerin tümünü hazırlayarak kullanıma hazır hale getirmemiz gerekecektir. Bunun için öncelikle elimizde bulunan tüm patlıcanları yıkadıktan sonra alacalı denilen yani şerit şerit soyun. Daha sonra bu patlıcanları iri olarak doğrayarak tuzlu ve limonlu suda bekletin. Bu işlem en az 30 dk olmalıdır. Aksi durumlarda patlıcanlardan beklenen lezzet alınamayabilir. Bu işlemin yanında kabaklarında dış kabuğunun iyice kazınarak temizlenmesi gerekir. Kazınan kabakları da ince ince dilimleyelim. Son olarak bu kabakları suya koyarak bir süre bekleyin ve kararmasını sağlayın.

Şimdi geniş bir tava elde edin ve içerisine sebzeler ile orantılı olarak ay çiçek yağı ekleyin. Bir süre orta ateşte yapı kızdırın ve içerisinde patatesleri küp küp doğrayın. Tüm patatesleri doğradıktan sonra alacalı olarak soyulan ve dilimlenen patlıcanları ekleyelim. Bir süre sonra bu sebzelerin içerisine kabakları da ekleyerek hafif kızarmasını sağlayın.

Bu işlemlerin yanı sıra elimizde bulunan kuru soğanları ince ince kıyarak elimizde bulunan 50 gram tere yağı ile karıştıralım. Son olarak bu malzemelerin üzerine kıymaları da ilave ederek en az 3 dakika kavurun. Bu işlem sırasında bol bol karıştırmayı ihmal etmeyin. Bu arada siz de salçayı sulandırın ve fırın tepsisine koyduğunuz kıymalı sebze yemeğinin üzerinde tuz ve karabiber eşliğinde dökün. Fırın tepsisine önce patatesleri sonra da kıymalı sebzeyi aktararak fırına atın. Bu malzemelerin üzerine yarım ay şeklinde domatesleri keserek koyun ve 200 dereceye ayarlanmış fırına atarak en az 25]]> 6 Aylık Bebek İçin Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/6-aylik-bebek-icin-sebze-corbasi.html Mon, 26 Nov 2018 11:21:21 +0000 6 Aylık Bebek İçin Sebze Çorbası:6 Aylık bebekler için sebze çorbası, büyümeye başlayan bebeklere anne sütünün yanı sıra ek besin olarak verilmektedir. Sebze çorbasının bebekler için faydası çoktur. Anne sütünden 6 Aylık Bebek İçin Sebze Çorbası:
6 Aylık bebekler için sebze çorbası, büyümeye başlayan bebeklere anne sütünün yanı sıra ek besin olarak verilmektedir. Sebze çorbasının bebekler için faydası çoktur. Anne sütünden alamadığı vitamini veya sütte bulunmayan besini sebze çorbasından almaktadır. Büyümeye ve gelişmeye yardımcı besinleri almak için, sebze çorbası birazda pütürlü olduğu için bebekleri değişik tatlara alıştırırken birazda pütürlü yiyeceklere alıştırmaktır maksat. 
Benim oğlum 23 yaşında bunda yirmi üç sene önce çocuk doktorumun, oğlum 6 aylıkken verdiği sebze çorbasının tarifini vereceğim sizlere..Bu çorbayı 23 yaşına gelen oğlum halen daha ara ara ister.
6 Aylık Bebekler İçin Sebze Çorbası İçin Gerekli Malzemeler:  
 • 1 adet patates
 • 1 adet havuç
 • 2-3 adet yer elması
 • 4-5 adet taze fasulyesi
 • 4-5 yaprak ıspanak
 • 1 adet pırasa
 • 1 adet yeşil kabak 
 • Bir tutam maydanoz
 • Bir tutam dereotu
 • 1 adet ilikli kemik
 • 1 parça kuşbaşı et
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 çimdik tuz
 • 1-2 yemek kaşığı irmik
 • 1,5 litre su
 • Yarım limon
6 Aylık Bebek İçin Sebze ÇorbasıYapılışı:
Bütün sebzeler düdüklü tenceresine istenildiği şekilde doğranır. Suyu da konur. İlikli kemiği ve parça kuşbaşı eti de konur yağı da ilave edilir. Tuzu da atılır. Düdüklü tenceresinin ağzı kapatılır. Ocağa konur. Pişmeye bırakılır. Pişen sebze çorbasını bebeğin yiyeceği şekilde süzgeçten geçirilir veya el mikserinden geçirilir. Çorba soğuyunca muhafaza etmek için dolaba konur. Bebeğe yedirileceği zaman yiyeceği kadar alınarak küçük bir kaba içine bir miktar su ilave ederek üzerine de 1-2 çay kaşığı irmik konur ve irmik pişene kadar kısık ateşte pişirilir. Sonra ılınınca bebeğimize öğünlerinde yedirilir. Arzuya göre limonda sıkılır. Afiyetle yenir. 
Görüntü olarak yeşilimsi bir çorbadır. Fakat lezzeti de bir o kadar lezzetli olan bu çorba içindeki sebzeler besin yönünden zengin sebzeler olduğu için hem vücudun ihtiyacı olan vitaminleri alır. Büyümesine de yardımcı olmaktadır. Bol vitaminli ben oğluma bu çorbayı yaparken ev halkı olarak bizde içerdik ve çok beğenirdik. Vitamin çorbası diye adlandırırdık.Yiyenlere afiyet olsun şifa olsun.....  
]]>
Etli Sebze Yemekleri https://www.sebze.gen.tr/etli-sebze-yemekleri.html Tue, 27 Nov 2018 01:34:29 +0000 Etli sebze yemekleri, ana yemek olarak davet sofralarında, akşam ya da öğle yemeklerinde sıkça tüketilmektedir. Yanında özellikle pirinç pilavı ile servis edildiğinde damaklarda mükemmel tat bırakacak özellikte olan Etli sebze yemekleri, ana yemek olarak davet sofralarında, akşam ya da öğle yemeklerinde sıkça tüketilmektedir. Yanında özellikle pirinç pilavı ile servis edildiğinde damaklarda mükemmel tat bırakacak özellikte olan etli sebze yemekleri farklı malzemeler kullanılarak hazırlanabilir. Besleyici özelliği yüksek olduğundan özellikle çocukların gelişimine katkıda bulunabilecek birçok etli sebze yemeği çeşidi bulunmaktadır. Yazımızın devamında bu yemek çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

Etli patlıcan yemeği için gerekli malzemeler

 • Yarım kilo dana kuşbaşı et
 • 2 tane orta büyüklükte patlıcan
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 1 tane kırmızı biber
 • 1 tane yeşilbiber
 • 1 tane orta boy domates
 • Karabiber, tuz ve kırmızı pul biber
 • Yeteri kadar sıvıyağ

Etli patlıcan yemeği yapılışı

Etli patlıcan yemeği için ilk olarak kuru soğan ve sarımsağın kabukları soyulur. Kuru soğan yemeklik olacak şekilde doğranır. Sarımsaklar da incecik doğranır. Kuşbaşı doğranmış dana eti düdüklü tencereye alınarak yarım saat kadar pişirilir. Patlıcanların kabukları çizgili olacak şekilde soyulup, küp küp doğranır. Aynı şekilde domatesin kabukları soyulup küp küp doğranır. Biberler incecik doğranır. Düdüklüde haşlanan etler bir kenara alınarak suyu saklanır. Uygun bir tencerenin içine sıvıyağ alınarak ısıtılır. Isınan yağa ilk önce sarımsak ve soğanlar eklenip kavrulur. Soğanlar şeffaflaşmaya başlayınca düdüklüde pişen etler eklenir. Yaklaşık 5 dakika soğanlar ile birlikte kavrulur. Kavrulan etlerin üzerine biberler eklenir. Ardından küp küp doğranan patlıcan ve domatesler eklenerek karıştırılır. Son olarak karabiber, tuz ve kırmızı pul biber eklenir. Tüm malzeme beş dakika kavrulduktan sonra üzerine yarım su bardağı sıcak su ve saklanan et suyundan 1,5 bardak kadar eklenir. Yemek kısık ocağa alınarak pişmeye bırakılır. Suyunu çeker ve henüz pişmezse bir miktar daha sıcak su ilavesi yapılabilir. Afiyet olsun.

Etli Sebze Yemekleri

Etli sebze yemeği için gerekli malzemeler

 • Yarım kilo ufak doğranmış dana eti
 • 3 tane orta büyüklükte patates
 • 2 tane orta boy havuç
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 5 diş sarımsak
 • 1 tane orta boy domates
 • 2 tane yeşilbiber
 • Tuz, karabiber ve kırmızı pul biber
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ

Etli sebze yemeği hazırlanışı

Uygun bir tencerenin içine sıvıyağ eklenerek ısıtılır. Isınan yağa ufak ufak doğranan etler ve ince doğranmış kuru soğan  eklenip kavrulur. Yeşilbiberler ufak ufak doğranır. Kavrulan etin üzerine eklenir. Sarımsakların kabukları soyularak bütün şekilde tencereye ilave edilir. Havucun kabukları kazınır ve halka şeklinde doğranıp, kavrulan malzemelere ilave edilir. Patateslerin kabukları soyularak küp şeklinde doğranıp, tencereye eklenir. Tüm malzeme orta hararetli ocakta beş dakika kadar kavrulur. Domateslerin kabuğu soyulup, küp küp doğranır, tencereye doğranan domatesler, tuz, karabiber, kırmızı pul biber ve domates salçası eklenip karıştırılır. Tenceredeki malzemelerin üzerine hafif geçecek şekilde sıcak su ilave edilir. Su kaynayana kadar orta hararetli ocakta bekletilir. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kısılıp, tencerenin kapağı kapatılır. Yaklaşık 1 saat kadar kısık ocakta pişirilerek servise sunulur. Afiyet olsun.

Karışık sebzeli dana haşlama için gerekli malzemeler

 • Yarım kilo yağsız dana eti
 • 250 gr haşlanmış bezelye
 • 1 tane havuç
 • 100 gr mantar
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • Tuz, karabiber, kırmızı pul biber
 • 4 yemek kaşığı sıvıyağ

Karışık sebzeli dana haşlama yapılışı

Dana eti eşit büyüklükte iri olacak şekilde doğranır. Uygun bir tencereye 2 yemek kaşığ]]> Kış Sebzeleri https://www.sebze.gen.tr/kis-sebzeleri.html Tue, 27 Nov 2018 02:51:32 +0000 Kış sebzeleri, ülkemizdeki iklim çeşitliliği nedeni ile çok çeşitli olarak bulunabilmektedir. Bu aslında çok büyük bir avantajdır. Çünkü insan vücudunun kış aylarında çok daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Çünkü in Kış sebzeleri, ülkemizdeki iklim çeşitliliği nedeni ile çok çeşitli olarak bulunabilmektedir. Bu aslında çok büyük bir avantajdır. Çünkü insan vücudunun kış aylarında çok daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Çünkü insan vücudu kış aylarında daha fazla vücut ısısına ihtiyaç duyarlar. Bu durumda vücudun ısınması için yine vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri vermeniz gerekecektir. Vücut için gerekli olan enerjileri ise tabi ki kış sebzelerinden en doğal yöntemler ile elde edebilirsiniz. Fakat her ne kadar kış sebzelerini tüketseniz bile kesinlikle hayvansal ürünleri elden bırakmamanız gerekecektir. Çünkü bu ürünlere de en az kış sebzeleri gibi ihtiyaç duyacaksınız. Şimdi ülkemizde kış aylarında çok rahat bulabileceğiniz ve insan vücudu için gerekli olan vitaminleri sağlayabileceğiniz sebzelerden bahsedeceğiz. Sizlerde bu sebzeleri tüketerek kış aylarını çok daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. 


Kış Sebzeleri
 • Ispanak: Ülkemizde kış aylarından manavlarda çok rahat bir şekilde elde edebileceğiniz bir sebzedir. Ispanağın en büyük özelliği, herkesin bildiği gibi içerisinde çok yüksek oranda demir mineralinin bulunmasıdır. Bu mineral ise direk olarak vücut ısısının sağlanabilmesinde görev alır. Hatta demir eksikliği olan insanlarda sürekli olarak ellerde ve ayaklarda üşüme gibi sorunlar meydana gelir. Bunun için mükemmel bir kış sebzesi olan ıspanağı hem yemeklerinizde hem de salatalarda kullanabilirsiniz. Bu sebze, özellikle çocuklar için çok büyük önem taşımaktadır. 
 • Havuç: Yine çok mükemmel bir kış sebzesidir. Havucu insanlar, içerisinde bulundurduğu bol A vitamini ile tanımaktadır. A vitamini ise çocuklar için daha çok göz sağlığı için önem taşır. Çünkü insanlarda bulunan gözlerin en çok A vitaminine ihtiyaçları vardır. Yetişkinler için ise havuç içerisinde bulunan A vitamini üreme sistemindeki sorunların giderilmesinde ya da kişilerde meydana gelebilecek olan üreme sistemi sorunları için bir koruyucu olmaktadır. 
 • Marul: Kış sebzeleri arasında çok önemli bir yeri olan marul, daha çok çiğ köfte yanında yenilen bir yiyecektir. Fakat sizler isterseniz marulu, salatalar içerisinde kullanarak bu kış sebzesi içerisinde bulunan vitaminlerden yararlanabilirsiniz. Marul içerisinde bulunan su içeriği yüzde 95 oranındadır. Bunun için sizleri uzun süre susuzluktan koruyacaktır. Havuç kadar olmasa bile A vitamini bulundurur.
 • Tere otu: Acımsı bir tadı olan bu ot, özellikle şeker hastaları için kış aylarında tüketilebilecek en iyi sebzelerden biridir. Tere otu, ister yemeklerin yanında boş olarak ister salata içerisinde kullanarak tüketildiğinde çok lezzetli olur. Bu ot, kış aylarında böbrek taşlarını eritmede çok büyük bir etki yapacaktır. Bunun yanı sıra halsizlik sorunlarınızın üstesinden bu ot sayesinde gelebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu otu bol bol tüketmektir. 
 • Rezene: Rezene sebzesi içerisinde bulunan uçucu yağlar, vücut için gerekli olan birçok gereksinimi karşılamaktadır. İnsanlar bu sebzeyi, genellikle kaynatarak çay haline getirirler. Özellikle anne sütünü arttırmak amacı ile daha çok anne adayları ve bebek sahipleri bu bitkiyi kullanmaktadır. 
 • Patates: Aslında hemen her evde kullanılan bir kış sebzesidir. Kış sebzeleri arasında önemli bir yeri olan patates, çok yüksek oranda nişasta bulundurur. Bunun yanı sıra B ve C vitamini açısından çok büyük bir önemi vardır. Fakat ülkemizdeki pişirme yöntemleri ile pişirilen patatesler, birçok özelliğini kaybetmesi nedeni ile yararsız bir hale gelmektedir. Bunun için mükemmel bir kış sebzesi olan patatesin çok iyi ve dikkatli pişirilmesi gerekmektedir. 
]]>
Fırında Karışık Sebze Kızartması https://www.sebze.gen.tr/firinda-karisik-sebze-kizartmasi.html Tue, 27 Nov 2018 21:16:11 +0000 Fırında karışık sebze kızartması, pek çok kişi sebze tüketmekten pek hoşlanmazlar. Aslında en iyi lif ve protein kaynağı olan bu besinleri en az haftada 2-3 defa tüketmek sağlık açısından oldukça büyük önem taşımaktad Fırında karışık sebze kızartması, pek çok kişi sebze tüketmekten pek hoşlanmazlar. Aslında en iyi lif ve protein kaynağı olan bu besinleri en az haftada 2-3 defa tüketmek sağlık açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Çocuklar çoğunlukla sebze yemeklerini yemek istemezler bu durum karşısında pek çok anne adayı ise neyse ilerde yer diye düşünmektedir. Oysa çocuk küçük yaşta nasıl beslenme kültürü oluşturur ise bütün yaşamı boyunca bu yeme kültürü ile devam etmektedir. Sebzeleri farklı yemek çeşidi olarak yapıldığı zaman kişi ne yediğini anlamadan bu yararlı besinleri kolaylıkla tüketebilir. Fırında karışık sebze kızartması sebzeyi çocuklarınıza sevdirerek yiyecekleri bir yemek çeşididir. 

Fırında karışık sebze kızartması için gerekli olan malzemeler,
 • 3 adet orta boy patlıcan,
 • 3 adet orta boy patates,
 • 2 adet yeşil biber,
 • 2 adet kırmızı biber,
 • 4 çorba kaşığı zeytinyağı,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
Sosu için malzemeler,
 • 2 adet domates,
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı,
 • 2 diş sarımsak,
 • Tuz,
Fırında Karışık Sebze KızartmasıFırında karışık sebze kızarmasının hazırlanışı, öncelikle patlıcanların kabuklarını alaca şeklinde soyalım ve çok büyük olmayacak şekilde küp gibi doğrayalım. Daha sonra patateslerin kabuklarını soyarak aynı patlıcan gibi onları da küp gibi doğrayarak hazırlayalım. Biberleri ise ince değil orta kalınlıkta olacak şekilde doğrayalım. Hazırladığımız patates, patlıcan ve biberleri ayrı bir kabın içerisinde tuz ve zeytin yağını ekleyerek birbirine harmanlayalım. Daha sonra yağlı kağıdı sermiş olduğumuz fırın kabının içine harmanlanmış olan malzemeleri yerleştirelim. Önceden 180 derecede ısıttığımız fırında malzemeler yumuşayıncaya kadar yani yaklaşık olarak 40 dakika kadar pişirelim. Bu arada sosu için, domatesleri ve sarımsakları rendeleyin. Sosu hazırlayacağımız tavanın içerisine zeytin yağını, tuzunu, sarımsakları ve domatesleri ekleyerek yaklaşık 5-10 dakika arasında ocağın altı yarım olacak şekilde suyunu çekinceye kadar pişirelim. Fırındaki sebzelerin üzerine hazırladığımız sosu ilave ederek karıştıralım ve yemeğimiz servise hazır. Afiyet olsun.
]]>
Karışık Sebze Graten https://www.sebze.gen.tr/karisik-sebze-graten.html Wed, 28 Nov 2018 09:51:59 +0000 Karışık Sebze Graten ; Sebze yemeklerini çoğu insan sofralarından eksik etmezken, çoğu da pek sevmez. Sebze neredeyse her gün tüketilmelidir. Sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kilo aldırmaz. Rahatsızlık vermez. Tabi ki Karışık Sebze Graten ; Sebze yemeklerini çoğu insan sofralarından eksik etmezken, çoğu da pek sevmez. Sebze neredeyse her gün tüketilmelidir. Sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kilo aldırmaz. Rahatsızlık vermez. Tabi ki et de tüketilmesi gereken bir besindir. Eti sebzeyle de yapmak çoğu zaman tercih edilir. Sebzeyi çok sevmeyenlere sevdirecek, daha önce bir çok kez yapmış olduğum beşamel soslu sebze graten tarifini sizinle de paylaşmak istedim. Kış mevsimi sebzeleriyle yapılan bu lezzet tarifi yapmanızı yapmanızı tavsiye edebilirim.

Malzemeler ;
 • Karnabahar
 • Brokoli
 • Patates
 • Havuç
 • Soğan
 • Bezelye
Beşamel sos için malzemeler;
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2.5 su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kaşar peyniri
Karışık Sebze GratenYapılışı ; Karnabahar ve brokoli ayıklanıp,  doğranmalıdır. Havuç jülyen doğranıp, patatesler ve soğanlar da ince ince doğranmalıdır. Geniş bir yemek tenceresine sebzeler atıldıktan sonra bezelye de yıkanıp hepsi birlikte haşlanmalıdır. Fakat fırında da pişeceği için haşlama işlemi kısa sürmelidir. Haşlanma bittikten sonra sebzeler süzülmeye bırakılmalıdır. Bu arada beşamel sos hazırlanmalıdır. İki yemek kaşığı un tereyağıyla birlikte kavrulduktan sonra süt azar azar eklenmeli, tuz ve karabiber de eklenip güzel bir beşamel sos hazırlanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi unun çok kavrulmamasıdır. Yani rengi dönmeden süt koyulmalıdır. Sos da hazırlandıktan sonra tüm sebzeler bir borcama karışık bir şekilde koyulup, üzerine beşamel sos dökülmelidir. En son kaşar peyniri de serpiştirildiktan sonra önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilmelidir.

Lezzetli bir sebze karışımı yemek isteyenler, bu tarifi gönül rahatlığıyla yapabilirler. Afiyet olsun.
]]>
Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/sebze-corbasi.html Wed, 28 Nov 2018 18:36:11 +0000 Sebze çorbası, en çok kış aylarında içinizi ısıtacak olan mükemmel bir vitamin deposudur. İnsan vücudunun kış aylarında bolca vitamine ihtiyacı bulunmaktadır. bu vitamin ise doğal olarak kişinin tükettiği yiyeceklerd Sebze çorbası, en çok kış aylarında içinizi ısıtacak olan mükemmel bir vitamin deposudur. İnsan vücudunun kış aylarında bolca vitamine ihtiyacı bulunmaktadır. bu vitamin ise doğal olarak kişinin tükettiği yiyeceklerden alınır. İşte bu durumda sebze çorbası karşımıza çıkar. Özellikle çocukların ve yaşlıların ihtiyaç duyduğu A vitamini, B vitamini ve C vitamini çok yaygın bir şekilde sebze çorbası içerisinde bulunmaktadır. Tabi ki sadece bu vitaminler değil daha birçok farklı vitamin sebze çorbası içerisinde bulunur. Bu nedenle sadece vitamin için bile bu çorbayı bol bol tüketebilirsiniz. Bu durumların yanı sıra sebze çorbasının yapılışı da oldukça kolaydır. Bunun için hiç yemek yapmasını bilmeyen insanlar bile çok kısa bir süre içerisinde bu çorbayı yapabilecektir. Çorbanın toplam yapılış süresi 25 dakika sürse bile bu süre aslında kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir. Sebze çorbasından alınan lezzet sıcakken çok daha fazladır. Bu nedenle çorbayı sıcak sıcak servis etmeye özen gösterin. Böylece yaptığınız çorbanın çok daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak belirtmek isterim ki sebze çorbası yapılışında kullanılacak olan yağ, çorbanın tadına direk olarak etki edecektir. Bu durum nedeni ile kullandığınız tere yağını ya da diğer yağları iyi seçmelisiniz. 

 

Sebze Çorbası İçin Gerekli Malzemeler:

 • Bir adet küçük boy kabak,
 • Bir adet havuç,
 • Bir adet patates,
 • Bir çay bardağı kıyılmış maydanoz,
 • Üç yemek kaşığı kadar sıvı yağ ya da tere yağı,
 • Bir yemek kaşığı un,
 • Bir litreden bir bardak fazla su,
 • Bir miktar tuz,
 • Bir adet domates,
 • Bir adet sivri biber

Sebze çorbası, içerisinde çok yüksek oranda sebze kullanılmaktadır. Bunun için malzemelerin büyük bir kısmı sebzelerden oluşmaktadır. Sizlerde sebze çorbası içerisine kullanacağınız sebzeleri, özenle seçerek çorbanızın lezzetini arttırabilirsiniz. Unutmayın ki sebze çorbası, soğuk kış aylarında hasta bir insan için en iyi ilaçlardan bir tanesidir.

Sebze Çorbası

Yapılışı:

Öncelikle sebzelerin tümünü temiz bir şekilde yıkamalısınız. Bu işlem, sağlık açısından çok büyük önem taşımaktadır. Sebzelerin tümünü temiz bir şekilde yıkayarak tozlardan arındırdıktan sonra malzemelerde bahsettiğimiz soğanı bir kap içerisine ince ince yemeklik olacak şekilde doğrayalım. Daha sonra kabağı ve biberi ayrı ayrı kaplar içerisine küçük parçalar halinde doğrayalım. Son olarak sebzelerden domatesleri küçük küçük doğrayarak ayrı bir kap içerisinde tutalım.

Bu aşamada bir tencere içerisine hangi yağı kullanacaksanız ekleyin ve yağı kızdırmak için ocağın altını açalım. Daha sonra ilk olarak soğanları yağa ekleyerek rengi pembeleşinceye kadar iyice kavuralım. Soğan pembeleşmeye başlar başlamaz havuçları ve patatesleri ekleyelim. Bu şekilde bir süre kavurma işlemi sonrasında kabakları ve biberleri ekleyelim. Bu eklemeler sonrasında bir süre daha kavurun ve son olarak domatesleri ekleyelim. Bu sebze karışımı hemen hemen bir melemene benzemektedir. Bu sebzeleri iyice kavurun ve kavurma işlemi sırasında bol bol karıştırmayı ihmal etmeyin.

Biraz önce yaptığınız karışımı kavururken tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte en az 10 dakika kadar pişirin. Bu şekilde pişirme işlemini tamamladıktan sonra sebze çorbası için malzemelerde bahsettiğimiz kadar unu ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra yine malzemelerde bahsettiğimiz kadar suyu ekleyerek sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirelim. Ocağı kapatmaya yakın dereotunu ve maydanozu da ekleyerek çorbaya tuz atın. Yeteri miktarda tuz attıktan sonra tencerenizin ağzını kapatarak bir süre daha pişirmeye devam edin. Çorbanızı sıcak sıcak servis etmeye özen gösterin. Afiyet olsun.

]]>
Çoçuklar İçin Sebze Çorbaları https://www.sebze.gen.tr/cocuklar-icin-sebze-corbalari.html Thu, 29 Nov 2018 17:23:32 +0000 Çocuklar için sebze çorbaları, çok faydalıdır. İçinde bulunan çeşitli sebzeler sayesinde çocuklara çok faydalı oluyor. Sebze çorbasında bütün vitaminler birleşiyor. Küçük çocuklara sebze çorbasını püre yaparak yedir Çocuklar için sebze çorbaları, çok faydalıdır. İçinde bulunan çeşitli sebzeler sayesinde çocuklara çok faydalı oluyor. Sebze çorbasında bütün vitaminler birleşiyor. Küçük çocuklara sebze çorbasını püre yaparak yedirebilirsiniz. Sebzelerin besleyici özelliği vardır. Yüksek lif oranı A ve C vitamini bulunuyor. Magnezyum ve potasyum varlığı ile daha faydalı bir çorba oluyor. Sebze çorbası şifa deposudur. Herkesin tüketmesi lazım. Çok lezzetli ve besleyicidir. Sindirim sistemini çalıştırıyor ve hazmı kolaylaştırıyor. Kemiklerin sağlığına da faydalıdır. Hastalıkları iyileştirici özelliği vardır. Cilt güzelliğine de faydalıdır. Rengi ve tadı ile çok beyeni kazanıyor. Kış aylarında bol bol yemek gerekiyor. Protein ve mineral içeriyor. Enerji veriyor. Yapılışı da çok kolaydır.

Çocuklar için sebze çorbası tarifinin malzemeleri:
 • 1 tane orta boy patates,
 • 1 tane orta boy soğan,
 • 1 tane iri havuç,
 • 1 diş sarımsak,
 • 1 tane orta boy kabak,
 • 2 tane sivri biber,
 • Yarım kereviz,
 • Yarım enginar,
 • 1 avuç ısırgan otu,
 • 1 avuç karnabahar,
 • 2 tane cherry domates,
 • 3 su bardağı tavuk suyu,
 • 1 avuç irmik,
 • 1 yemek kaşığı tuz
Çoçuklar İçin Sebze Çorbaları
Çocuklar için sebze çorbası tarifinin yapılışı:

İlk önce tüm malzemeleri iyice yıkayalım. Sonra bir tencereye patatesi, soğanı, havucu, sarımsağı, kabağı, sivri biberi, kerevizi, enginarı, ısırgan otunu, karnabaharı, domatesi, tavuk suyunu koyalım ve bütün malzemeleri haşlayalım. Tencereyi ocaktan almaya yakın irmiği de ekleyelim. Son olarak tuzu ekleyelim. Daha sonra malzemeleri blenderdan geçirelim. 

Afiyet olsun.
]]>
Fırında Sebze https://www.sebze.gen.tr/firinda-sebze.html Thu, 29 Nov 2018 18:44:31 +0000 Fırında sebze, hemen her sebzeyi fırında kolaylıkla değişik tatlarda soslar ekleyerek mükemmel yemekler hazırlaya bilirsiniz Sebze tüketmeyi sevmeyen kişilere fırında sebze yemeği hazırlayarak bu muhteşem tatları onlara ikram Fırında sebze, hemen her sebzeyi fırında kolaylıkla değişik tatlarda soslar ekleyerek mükemmel yemekler hazırlaya bilirsiniz Sebze tüketmeyi sevmeyen kişilere fırında sebze yemeği hazırlayarak bu muhteşem tatları onlara ikram edebilirsiniz. Özellikle mevsiminde sebze yemeği kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Sadece protein ağırlıklı değil aynı zamanda vitamin ve mineral hatta demir bakımından zengin olan sebzeleri tüketmeye ve çocuklarımıza yedirmeye mutlaka itina göstermeliyiz. Mesela patates çocukların en çok sevdiği besin ögesidir, bunun yanına diğer sebzeler eklenerek ister kızartma isterse fırında pişirilerek yemeleri sağlanabilir.

Fırında sebze yemeği için gerekli olan malzemeler,
 • 2 adet patates,
 • 2 adet patlıcan,
 • 2 adet kabak,
 • 1 adat orta boy soğan,
 • 3-4 adet çarliston biber,
 • 2-3 adet domates,
 • 2-3 diş sarımsak,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 •  200 gram rendelenmiş kaşar peyniri,
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Karabiber ,
 • Tuz,
 • 1 su bardağı su,
Fırında Sebze
Fırında sebze yemeğinin hazırlanışı, bütün sebzeleri öncelikle soyalım ve daha sonra iri bir şekilde doğrayalım. Ancak patatesler in pişme süresi diğer sebzelere göre biraz uzun olduğu için mutlaka biraz daha ince kesmeye özen gösterelim. Diğer tarafta ayrı bir kasenin içerisinde domates salçasını, tuzu, zeytin yağını, karabiberi ve suyu karıştıralım kasenin içine doğradığımız bütün sebzelerin üzerine dökelim hepsini birden harmanlayalım. İhtiyaç duyulur ise yemeğe biraz daha tuz ve karabiber eklemesi yaptıktan sonra bütün harmanlanan malzemeleri fırın kabının içerisine dökelim.. Daha önceden 180 derecede ısıtılan fırında sebzelerin rengi değişene kadar arada sırada bir alt üst ederek karıştıralım ve yaklaşık olarak 40 ile 45 dakika arasında fırında sebze yemeğimizi pişirelim. Fırında sebzenin çıkmasına son 15 dakika kala üzerine rendelenen kaşar peynirini gezdirelim ve rengi dönünceye kadar pişirelim. Fırında sebze yemeğimiz hazır. Afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağlı Sebze Yemekleri https://www.sebze.gen.tr/zeytinyagli-sebze-yemekleri.html Fri, 30 Nov 2018 15:39:24 +0000 Zeytinyağlı sebze yemekleri, zeytinyağlı sebze yemekleri diyet listeleri ve sağlıklı beslenmeyi tercih eden kişilerin favorisi olan yemek tarifleridir. Diyet yapan kişiler et yemekleri ya da ağır yemeklerin yerine deği Zeytinyağlı sebze yemekleri, zeytinyağlı sebze yemekleri diyet listeleri ve sağlıklı beslenmeyi tercih eden kişilerin favorisi olan yemek tarifleridir. Diyet yapan kişiler et yemekleri ya da ağır yemeklerin yerine değişik zeytinyağlı sebze yemeği tercih edebilirler. Sebzeler lif bakımından zengin içeriğe sahip olduğu için hem besleyici değerleri yüksek olur hem de sindirimi daha kolay olur. Değişik zeytinyağlı sebze yemekleri tarifi arıyorsanız yazımın devamında bulabilirsiniz.

Havuçlu zeytinyağlı taze fasulye yemeği için gerekli malzemeler

 • 500 gr taze fasulye
 • 2 tane orta büyüklükte havuç
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • Yeteri kadar zeytinyağı
 • Tuz, karabiber, kırmızı pul biber
 • Limon

Havuçlu zeytinyağı taze fasulye yemeği yapılışı; Kuru soğanın kabukları soyularak yemeklik olacak şekilde doğranır. Zeytinyağı uygun bir tencerenin içine alınır ve doğranan soğanlar eklenip kavrulur. Havucun kabukları kazınıp, rendenin kalın yeri ile rendelenerek kavrulan soğanların üzerine eklenir. Taze fasulye tercihe göre boyutlarda doğranır. İsteğe göre dilimlenebilir. Havuçlar da kavrulduktan sonra yeşil fasulye malzemelere eklenir. Kavurma işlemi fasulyenin rengi değişene kadar devam ettirilir. Üzerine karabiber, kırmızı pul biber, limon suyu ve tuz eklenip karıştırılır. Malzemelerin üzerini geçecek şekilde sıcak su ilave edilir. Ocağın altı kısılarak malzemeler yumuşayana kadar pişirilir. Arzuya göre basınçlı tencerede 10 dakika pişirilerek yemek ocaktan alınabilir. Afiyet olsun.

Zeytinyağlı Sebze Yemekleri

Zeytinyağlı Brüksel lahana için gerekli malzemeler

 • Yarım kilo Brüksel lahana
 • 1 tane orta boy havuç
 • 1 tane orta boy patates
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 2 su bardağı kaynatılmış su
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • Tuz, karabiber, kırmızı pul biber

Zeytinyağlı Brüksel lahana yapılışı; Lahananın üst kısmı temizlenerek kök tarafı kesilir. Yapraklara ayrılan lahana sirke ilave edilmiş suyun içinde 30 dakika kadar bekletilir. Kuru soğanın kabukları soyularak halka şeklinde doğranır. Havuçların kabukları soyulup halka şeklinde doğranır. Tencereye zeytinyağı eklenerek ısıtılır. Isınan  yağda ilk önce kuru soğan kavrulur. Kavrulan soğanın üzerine havuçlar eklenir. Üzerine salça ilave edilerek sotelenir. Patatesin kabukları soyulup, küp şeklinde doğranıp malzemelere eklenir. Ardından sirkeli suda bekletilen lahana süzülerek tencereye ilave edilir. Son olarak tuz, karabiber ve kırmızı pul biber eklenip karıştırılır. Üzerine 2 su bardağı kaynar su eklenip, ocağın altı kısılır. Tüm malzeme yumuşayana kadar pişirilir. Afiyet olsun.

Zeytinyağlı taze fasulye için gerekli malzemeler

 • 1 kilo yeşil fasulye
 • 1 tane orta büyüklükte kuru soğan
 • 3 tane orta boy domates
 • Yeteri kadar zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • Yeterince kaynamış su
 • Tuz, karabiber ve kırmızı pul biber

Zeytinyağlı taze fasulye yemeği hazırlanışı;Fasulyeler bol su ile yıkanır. Suyu süzüldükten sonra ufak ufak kırılır. Soğanın kabukları soyularak küp şeklinde doğranır. Basınçlı tencerenin içine zeytinyağı alınıp ısıtılır. Isınan yağa doğranan kuru soğan, fasulye eklenir. Üzerine domatesin kabukları soyulup küp küp doğranır. Malzemeler orta hararetli ocakta kavrulur. Üzerine domates salçası, karabiber, tuz ve kırmızı pul biber eklenip karıştırılır. Son olarak yeterince kaynamış su ilave edilerek düdüklünün kapağı kapatılır. Orta hararetli ocakta yaklaşık 8-10 dakika kadar pişirilerek yemek ocaktan alınır. Afiyet olsun.

]]>
Bebek İçin Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/bebek-icin-sebze-corbasi.html Sat, 01 Dec 2018 14:44:37 +0000 Bebek İçin Sebze Çorbası; Bebeklerin anne sütünden sonra başladığı ek gıdalardan ilki çorbadır. Çorbayla bebeğinizin vücudunun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayabilirsiniz. Bebeğiniz zayıf ise çorba hem k Bebek İçin Sebze Çorbası; Bebeklerin anne sütünden sonra başladığı ek gıdalardan ilki çorbadır. Çorbayla bebeğinizin vücudunun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayabilirsiniz. Bebeğiniz zayıf ise çorba hem kilo aldıracaktır, hem de sağlıklı bir şekilde besleyecektir. Bebekler için yapılan çorbaları biraz daha koyu kıvamlı yapmak daha iyidir. Kendimde devamlı olarak yapıp denemiş olduğum ve tavsiye edebileceğim bebekler için sebze çorbası tarifini sizinle de paylaşmak istedim.

Malzemeler;
 • 1 adet patates
 • 1 adet havuç
 • 1 adet kabak
 • 1/4 pirinç
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı 
Bebek İçin Sebze Çorbası
Yapılışı; Sebzeler küçük bir şekilde doğradıktan sonra temiz bir tencere de pirinç de eklenip kaynatılır. İyice haşlanması önemli bir noktadır. Çok rahat bir şekilde ezilecek kıvama gelmelidir. Sebzeler iyice haşlandıktan sonra, blender dan geçirilmelidir. Bebek 4 aylıktan büyükse çatalla da ezilebilir.Hiç pütürleşme kalmadıktan sonra zeytinyağı da eklenerek, bir taşım kaynatılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. Bebek büyüdükçe farklı sebzeler de eklenebilir. Özellikle bal kabağı içerdiği yoğun liften dolayı tek başına çorba yapılıp bebeğe içirilmelidir.

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde beslenmesini istiyorsanız çeşitli sebze ve meyveleri, çorba ya da tam ezilecek kıvama getirip bebeğinize yedirmelisiniz.
]]>
Brokolili Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/brokolili-sebze-corbasi.html Sat, 01 Dec 2018 23:42:30 +0000 Brokolili Sebze Çorbası, Kükürt, potasyum ve selenyum ile beraber bol diyet lifi, B1 ile C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin ve mineral içermektedir. Etkili bir kanser düşmanı olan brokoli mide, bağırsak ve yemek boru Brokolili Sebze Çorbası, Kükürt, potasyum ve selenyum ile beraber bol diyet lifi, B1 ile C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin ve mineral içermektedir. Etkili bir kanser düşmanı olan brokoli mide, bağırsak ve yemek borusu kanser riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.  Brokolinin içerdiği A vitamini cildin hücre zarlarını koruyarak, ultraviyole ışınlarından kaynaklanan radyasyon hasarını önler, böylece cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bunun yanında, C ve E vitaminleri yardımı ile cilt hücreleri için gerekli olan enerjiyi sağlar. Brokolinin kalp sağlığına karşı sağladığı faydalar da azımsanmayacak kadar fazla bulunmaktadır. Bünyesinde, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan besinler içererek, kötü kolesterol seviyesini dengede tutar.

Brokolili Sebze Çorbası
Brokolili Sebze Çorbası Malzemeler
 • Bir büyük boy brokoli
 • Bir orta boy patates
 • Bir orta boy soğan
 • 3 adet havuç
 • 1 adet domates
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı kırmızı mercimek
 • Tuz
 • İsteğe bağlı karabiber.
Hazırlanışı; Zeytin yağını  tencereye koyalım, sırası ile soğan, havuç, patates ve domates i gelişi güzel parçalara ayırıp içine atıyoruz. Sebzeleri biraz öldürdükten sonra brokolileri de parça parça bölüp içerisine atıyoruz. Daha sonra, mercimeği de atıp, bir tatlı kaşığı kadar tuz koyalım. Üzerini kapatacak şekilde sıcak su ekleyip ağzını kapatalım ve kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra, 15 dakika kadar kısık ateşte piştikten sonra, blender dan geçirelim. Afiyet olsun.
]]>
Karışık Sebze Salatası https://www.sebze.gen.tr/karisik-sebze-salatasi.html Sun, 02 Dec 2018 18:40:48 +0000 Karışık sebze salatası, salata sofra kültüründe vazgeçilmeyen bir lezzettir. Karışık sebze ile hazırlanmış salata, çoban salatası, mevsim salatası, yoğurt ve mayonez sosu ile hazırlanan salatalar ile pek çok çeşitte salat Karışık sebze salatası, salata sofra kültüründe vazgeçilmeyen bir lezzettir. Karışık sebze ile hazırlanmış salata, çoban salatası, mevsim salatası, yoğurt ve mayonez sosu ile hazırlanan salatalar ile pek çok çeşitte salata yapmak mümkündür. Ufak püf noktalar ile değişik soslarla daha lezzetli salatalar hazırlanabilir. Daha önce beyaz lahanayı hiç salatalarınızda farklı bir lezzet olarak kullanmayı denediniz mi Aslında pek çok çiğ sebzeden çok lezzetli tatlarda salatalar hazırlanabilir. Denemek istediğiniz farklı bir lezzet var ise mutlaka salatanıza katarak salata sosu ekleyerek denemelisiniz.

Karışık sebze salatası için gerekli olan malzemeler,
 • 1 adet küçük beyaz lahana,
 • 1 adet kereviz,
 • 1 adet kırmızı lahana,
 • 1 adet yeşil dolmalık biber,
 • 1 adet büyük boy domates,
Karışık sebze salatasının sosu için gerekli olan malzemeler,
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı,
 • Yarım çay bardağı sirke,
 • 3 diş sarımsak,
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber,
 • Tuz,
Karışık Sebze Salatası
Karışık sebze salatasının hazırlanışı, ilk önce kerevizleri rendeleyin ve kırmızı ve beyaz lahanaları ince şekilde doğrayalım. Domatesleri küp şeklinde doğrayalım, isteğe göre domatesin kabuğu soyulabilir. Diğer tarafta biberleri ince uzun yani julyen şeklinde doğrayarak hazırlayalım. salata için doğradığımız malzemeleri büyük bir salata kasesinin içerisine alalım. Daha sonra salatanın sosu için, bir kasenin içine sarımsak, karabiber, tuz, zeytinyağı ve sirkeyi karıştırarak sosu hazırlayalım. Diğer salata kasesinin içine sosu dökerek karıştıralım. Damak tadınıza göre biraz daha tuz ilave edebilirsiniz.Karışık sebze salatası servise hazır. Afiyet olsun.
]]>
Sebze Çeşitleri https://www.sebze.gen.tr/sebze-cesitleri.html Mon, 03 Dec 2018 15:22:58 +0000 Sebze çeşitleri, Ülkemizde birbirinden faydalı ve şifalı o kadar çok sebze var ki. Hepsinin kıymetini ayrı ayrı bilmek gerek. Ve hepsinin rengi birbirinden farklı, tatları ayrı ayrı lezzetli. Yaz ve kış sebzeleri bile zamanın Sebze çeşitleri, Ülkemizde birbirinden faydalı ve şifalı o kadar çok sebze var ki. Hepsinin kıymetini ayrı ayrı bilmek gerek. Ve hepsinin rengi birbirinden farklı, tatları ayrı ayrı lezzetli. Yaz ve kış sebzeleri bile zamanında çıkıp yiyoruz. Yaz sebzeleri; domates, salatalık, patlıcan, fasulye, bamya, bezelye,kabak, enginar, semizotu. Bu saydığım yaz sebzelerinin insan vücuduna yararı o kadar çoktur ki. Tüm sebzeleri artık pazar tezgahlarında görebiliyoruz. 

Daha sağlıklı olabilmemiz adına, sebzelerden bolca tüketmeliyiz. Ve aynı şekilde çocuklarımız içinde örnek olmalıyız. Eğer bizler evde pişirip yersek, onlarında yok deme şansları azalır. Özellikle de hamile bayanların sıkça tüketmeleri gereken birer besinleridir.Aynı şekilde kış sebzeleri ne gelmeli bunlar; brokoli, kereviz, Brüksel lahanası, ıspanak, şalgam, soğan, turp, havuç. 

Sebze Çeşitleri
Bu besinler, güneş ışığını daha fazla depoladığı için; enerji, canlılık ve ihtiyacımız olan vitamin ile mineralleri daha fazla içerir. Sağlıklı beslenmek için mevsiminde ve dengeli beslenirsek daha yarar sağlar. Özellikle sebzeleri çiğ yada az pişmiş tüketmeye özen gösterelim. Ayrıca kırmızı ve mor renkli sebzelerin, yoğun bir şekilde antioksidan içerdiği için kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Kırmızı ve sarı soğanda da antioksidan vardır. Bu nedenle de savunma sistemimizi güçlendirir. Öksürük söktürücü etkisi de vardır.Tüketmek te olduğumuz bu besinler, vücudumuzu dışarıdan gelen kötü mikroplara karşı korur.
]]>
Sebze Salatası https://www.sebze.gen.tr/sebze-salatasi.html Tue, 04 Dec 2018 01:19:10 +0000 Sebze SalatasıSebzeleri yaz ve kış ayların da rahat bir şekilde bulabiliriz. Sebzeden çeşit çeşit yemekler ve çorbalar yaparız. Sebze her yaş grubu için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Bunun için bol bol tüketmem Sebze Salatası
Sebzeleri yaz ve kış ayların da rahat bir şekilde bulabiliriz. Sebzeden çeşit çeşit yemekler ve çorbalar yaparız. Sebze her yaş grubu için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Bunun için bol bol tüketmemiz gerekir. Salataları kimi zaman yemeklerin yanın da kimi zaman ise diyet yaptığımız zaman kullanırız. Diyet yaparken vücudumuz çok fazla besin kaybeder, salata ile bu kaybolan besini denge de tutabiliriz. 
Salatayı zayıflamak için kullanırsak dikkat etmemiz gerekir. Çünkü her salata zayıflatmaz eksine ben hiç birşey yemiyorum sadece salata yiyorum diyen bir kişi eğer sebzeleri ve salata sosunu doğru kullanmaz ise eksi takdir de kilo alır. Biz bugün hafif bir salata yapalım hem doyurucu hem de besleyici bir salata karışık sebze salatası

Sebze Salatası İçin Malzemeler
 • Yarım kırmızı lahana
 • 1 tane kırmızı kırmızı turp
 • 1 tane kereviz
 • Yarım karnabahar
 • 8,9 yaprak marul
 • 2 tane havuç
 • Bir tutam dere otu
 • Bir tutam maydanoz
 • Bir çimdik tuz
 • 1 limon suyu
 • 2 çorba kaşığı zeytin yağı

Sebze Salatası
Yapılışı:  İlk önce sebzelerin hepsini bir güzel temizleyip yıkayalım salata yapmaya hazır bekletelim. Salatayı yapmaya başlayalım, kırmızı lahanayı incecik doğrayıp biraz sirke ile ovalım biraz bekletelim. Kırmızı turpu rendeleyelim, kerevizi ince bir şekilde doğrayıp biraz limon sıkıp beş dakika bekletelim. Sonra lahanaları doğrayalım, havuçları rendeleyelim, maydanoz ve dere otunu da doğrayalım. Daha sonra bunları geniş bir salata tabağına en ortaya havuç kenarlarına diğer sebzeler gelecek şekilde çiçek şekli verelim
Salatanın tuzunu yaklaşık yemeye başlamadan on dakika önce tuzunu atalım. Çünkü salatamız sulanır yeşil sebzelerimiz solar. Salatanın sosunu da dökelim. Biraz tuz serpelim, üzerine limon ve zeytin yağı gezdirelim. Salatamız yemeye hazır afiyet olsun
]]>
Kerevizli Sebze Çorbası https://www.sebze.gen.tr/kerevizli-sebze-corbasi.html Tue, 04 Dec 2018 02:24:29 +0000 Kerevizli sebze çorbası, kereviz özellikle insanların sağlığı bakımından oldukça faydalı olan bir besin kaynağıdır. Pek çok kişi kerevizin tadına alışkın olmadığı için kerevizi tüketmek istemez.Çoğunlukla kereviz ç Kerevizli sebze çorbası, kereviz özellikle insanların sağlığı bakımından oldukça faydalı olan bir besin kaynağıdır. Pek çok kişi kerevizin tadına alışkın olmadığı için kerevizi tüketmek istemez.Çoğunlukla kereviz çeşitli çorbalar, salatalar, fırında güveçte, zeytinyağlı ya da etli yemekleri yapılabilmektedir. Çocukların gelişimi açısından en faydalı olan kereviz mutlaka yedirilmelidir. Bu mucizevi sebze hem çocuklar hem de yetişkinler için mevsiminde tüketilmesi gerekli olan besindir. En az haftada bir defa yemeye özen gösterilmelidir.

Kerevizli sebze çorbası için gerekli olan malzemeler,
 • 2 adet orta boy kereviz,
 • 1 adet havuç,
 • 1 adet orta boy patates,
 • 1 adet küçük soğan,
 • 1 su bardağı et suyu bulyon,
 • Çok az karabiber,
 • 4 su bardağı su,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
Kerevizli sebze çorbasının terbiyesi için gerekli olan malzemeler,
 • Yarım limon suyu,
 • 1 adet yumurta sarısı,
 • 1 tatlı kaşığı un,
Kerevizli sebze çorbasının üzeri için,
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • Kırmızı toz biber,
Kerevizli Sebze ÇorbasıKerevizli sebze çorbasının hazırlanışı, önce patatesleri, kerevizi ve havucu soyarak yıkayalım. Daha sonra iri parçalar şeklinde doğrayalım. Derin bir çorba tenceresinin içine doğradığımız sebzeleri, et suyunu ve normal suyunu ilave ederek ocağın üzerine alıyoruz. Tencerenin içine tuzunu da ekliyoruz. Sebzeler yumuşayana kadar haşlıyoruz. Tencerede haşlanmış olan sebzeleri bir blendırdan geçiriyoruz. Küçük bir kasenin içinde önce yumurta sarısını çırpıyoruz, unu ve limon suyunu ekleyerek çırpıyoruz. Tencerede haşlanan sebzelerin suyundan bir miktar alarak hazırladığımız terbiyenin içine ekliyoruz. Daha sonra hazırladığımız sosu tencerenin içine yavaşça ekliyoruz. Çorbanın içine bir miktar karabiber serpiyoruz. Küçük bir tavanın içinde tere yağını eritin ve toz kırmızı biberi ekleyerek kızartın ve çorbanın üzerine dökün. Kerevizli sebze çorbası servise hazır. Afiyet olsun.
]]>
Etsiz Sebze Yemekleri https://www.sebze.gen.tr/etsiz-sebze-yemekleri.html Tue, 04 Dec 2018 19:25:30 +0000 Etsiz sebze yemekleri, sebze yemekleri etle ya da sade olarak hazırlanabilir. Her bir sebze hem et eklenerek hem de direkt sıvıyağ ile hazırlanıp servise sunulabilir. Yemeklerin içinde et sevmeyenler için hazırladığım Etsiz sebze yemekleri, sebze yemekleri etle ya da sade olarak hazırlanabilir. Her bir sebze hem et eklenerek hem de direkt sıvıyağ ile hazırlanıp servise sunulabilir. Yemeklerin içinde et sevmeyenler için hazırladığımız tarifler hem pratik hem de yapılışları oldukça kolay. Sebze yemeklerinin besleyici özellikleri de oldukça yüksektir. Sizde değişik etsiz sebze yemeği tarifleri arıyorsanız sizin için seçtiğimiz tariflere göz atabilirsiniz.

Patlıcan mantar sote için gerekli malzemeler

 • 1 tane orta boy patlıcan
 • 250 gr mantar
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 1 tane kırmızı biber
 • 1 tane yeşil biber
 • 3 diş sarımsak
 • Tuz, karabiber
 • 4 çorba kaşığı zeytinyağı

Patlıcan mantar sote yapılışı

Orta boy patlıcan pijama şeklinde soyularak küp küp doğranır. Sıvıyağ kızartma tavasına alınarak kızdırılır. Doğranan patlıcan kızgın yağda eşit şekilde kızartılır. Mantar temizlenir ve çok ince olmayacak şekilde doğranır. Kırmızı biber ve yeşil biber de eşit büyüklükte doğranır. Uygun bir tavanın içinde zeytinyağı alınır. Kuru soğanın kabukları soyularak incecik doğranır. Kızan yağa atılır ve kavrulur. Ardından sarımsak doğranma dan soğanların üzerine eklenir. 3 dakika kadar kavrulduktan sonra biberler ve doğranan mantarlar eklenir. Malzemeler bıraktığı suyu çekene kadar kavrulur. En son kızartılan patlıcanlar tencereye eklenir. Tu, karabiber eklenerek 1-2 dakika ocakta bekletildikten sonra ocaktan alınır. Afiyet olsun.

Etsiz Sebze Yemekleri

Havuçlu kabak yemeği için gerekli malzemeler

 • 2 tane orta boy kabak
 • 3 tane orta boy havuç
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 1 çorba kaşığı pirinç
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 3 diş sarımsak
 • 5 çorba kaşığı sıvıyağ
 • Tuz, karabiber

Havuçlu kabak yemeği hazırlanışı

Kabağın kabukları kazınır ve küp şeklinde doğranır. Havucun aynı şekilde kabukları kazınarak halka şeklinde doğranır. Kuru soğan ve sarımsağın kabukları soyulduktan sonra incecik kıyılır. Uygun bir tencerenin içine 5 çorba kaşığı sıvıyağ alınıp kızdırılır. Kızan yağa doğranan soğan ve sarımsaklar eklenip kavrulur. Kavrulan malzemeye domates salçası eklenip 2 dakika kadar daha kavrulur. Üzerine doğranmış havuç ve kabaklar ilave edilerek karıştırılır. Son olarak tuz, karabiber ve hafif sıcak su eklenerek tencerenin kapağı kapatılır. Sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Afiyet olsun.

İmam bayıldı için gerekli malzemeler

 • 3 tane orta büyüklükte patlıcan
 • 2 tane orta boy kuru soğan
 • 2 tane orta boy domates
 • 3 tane yeşil biber
 • 5 diş sarımsak
 • 2 çorba kaşığı toz şeker
 • Yeteri kadar tuz
 • Sıvıyağ

İmam Bayıldı Hazırlanışı

İmam bayıldı için kuru soğanın kabukları soyulur. Yarım ay şeklinde doğranır. Ardından yeşil biber ince ince kıyılır. Geniş bir tencerenin içine sıvıyağ alınır ve üzerine doğranan soğan ve biberler eklenip, soğanlar şeffaf bir renk alana kadar kavrulur. Kavrulan malzemeye tuz ve toz şeker ilave edilip karıştırılır.

Patlıcanlar ortadan ikiye kesilerek parmak uzunluğunda doğranır. Doğranan patlıcanlar kavrulan malzemelerin üzerine eklenir. Tencerenin kapağı kapatılarak 15 dakika pişmeye bırakılır. Sarımsakların kabukları soyularak tencereye doğranmadan eklenir. Sebzeler yumuşayana kadar kısık ateşte pişirilir. Afiyet olsun.

]]>
Yaz Sebzeleri https://www.sebze.gen.tr/yaz-sebzeleri.html Wed, 05 Dec 2018 14:58:22 +0000 Yaz sebzeleri, aslında en az kış aylarında ihtiyaç duyulan sebzeler kadar çok ihtiyaç duyulan sebzelerdir. Aslında yaz sebzeleri olarak bilinen birçok sebze kış aylarında da çok yaygın ve çok kolay bir şekilde bulunmaktadır. F Yaz sebzeleri, aslında en az kış aylarında ihtiyaç duyulan sebzeler kadar çok ihtiyaç duyulan sebzelerdir. Aslında yaz sebzeleri olarak bilinen birçok sebze kış aylarında da çok yaygın ve çok kolay bir şekilde bulunmaktadır. Fakat yaz sebzeleri kış aylarında tüketildiğinde kesinlikle fayda sağlamamaktadır. Hatta bu sebzeler kışın tüketildiğinde insan vücudunda birçok zarara neden olmaktadır. Çünkü yaz sebzelerinin kış aylarında tüketilebilmesi için birçok kimyasal ilaç ile bu sebzelerin yetiştirilmesi gerekmektedir. Bunun için siz siz olun, her sebzeyi mevsiminde tüketmeye özen gösterin. Birazdan yaz sebzelerini sırayla faydalarından da bahsederek değineceğiz.

Biber; Yaz aylarında çok çeşitli olarak bulunabilen ve hem acısı hem de tatlısı olan biber, insanlar tarafından tüketilmesi gereken en önemli yaz sebzelerinden biridir. Birçok kişi bilmese bile aslında biber içerisinde çok yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Yaz aylarından portakal ve buna benzer meyveler tüketilmediği için insan vücudunun C vitamini ihtiyacı bu şekilde biber tüketilerek karşılanabilir. Bu vitaminlerin yanı sıra P vitamini ve K vitamini içeriği çok yüksek olan biber kişilerde bu vitaminler sayesinde kanlarda pıhtılaşmaya yatkınlığı ortadan kaldırarak birçok sorunu ortadan kaldırmaktadır. 

Patlıcan: Çok büyük faydaları olan patlıcan, bu faydaları nedeni ile yaz sebzeleri arasında çok önemli bir yer taşımaktadır. Patlıcan içerisinde çok yüksek oranda A vitamini bulunur. Bu vitamin vücutta en çok göz sağlığı üzerinde etkiler yaparak kişilerin görme sağlığını etkiler. Fakat patlıcan bilindiği gibi birçok insan tarafından pişirilerek tüketilen bir yaz sebzesidir. Bu nedenle patlıcan birçok özelliğini kaybeder. Patlıcanın özelliklerini kaybetmemesi için çok dikkatli ve özenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Yaz Sebzeleri
Bamya: Her ne kadar birçok insan bamyayı yemese bile bamya, başta mide ve bağırsak hastalıkları olmak üzere vücutta birçok sistemin daha salıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Sindirim sistemine çok büyük faydalar sağlayan bamyayı, sizlerde yaz aylarında en sağlıklı bir şekilde bulabilirsiniz. Bamya içerisinde bulunan lifler, direk olarak sindirim sistemindeki sorunların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bilmelisiniz ki bamya, kişilerde cilt yenilenmesi üzerine etkiler yapar. 

Taze fasulye: Taze fasulye, hem çok faydalı hem de çok lezzetli olan bir yaz sebzesidir. Bazı insanlar mevsiminde taze fasulyeleri konserve yaparak kış aylarında da tüketmektedir. Bu durumda her ne kadar beklese bile mükemmel bir yaz sebzesi olan taze fasulye, insanlara kış aylarında da fayda sağlar. İçerisinde A vitamini B1 ve B2 vitamini, C vitamini bulunan taze fasulye, çocuklar için de oldukça büyük önem taşır. Çünkü taze fasulye kişilerde vücudun güçlenmesine katkıda bulunur ve bu etkisinin yanında karaciğerin olumlu olarak etkilenmesine neden olur. 

Domates: Tam bir yaz sebzesidir. Hatta ülkemizde domates, olmazsa olmazlardan biridir. Patlıcangiller familyasında yer alan domates A,B ve C vitamini açısından zengindir. Bu sayede kişilerde vücudun güçlenmesi üzerinde çok önemli rol oynar. Özellikle C vitamini sayesinde kişilerde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok büyük rol oynamaktadır. Son olarak belirtmek isterim ki domates, insanlarda sürekli olarak tüketildiğinde damarlarda oluşan kötü kolesterolü çok yüksek oranda düşürür. 

Salatalık: Yine domates gibi vazgeçilmez yaz sebzeleri arasında yer almaktadır. İnsanlarda meydana gelen basur probleminde çok büyük etkiler yaparak olumlu sonuçlar alınmasında etkili olmaktadır. Bu durumun yanı sıra tıbbi olarak çok büyük çareleri olmayan romatizma hastalıklarında da etkiler göstererek kişilerin rahatlamasına neden olur. Salatalığın en genel faydası ise, insanlarda vücut direncini arttırarak kişiyi enfeksiyonlara karşı k]]> Sebze Püresi https://www.sebze.gen.tr/sebze-puresi.html Thu, 06 Dec 2018 09:13:48 +0000 Sebze püresi çocuklara çok faydalıdır. Sebze püresini çocuklarınıza yedirerek sağlıklı beslemiş olursunuz. Sebzelerde olan bütün vitaminlerden çocuklarınız faydalanmış olurlar. Çok lezzetli ve besleyicidir. Büyük k Sebze püresi çocuklara çok faydalıdır. Sebze püresini çocuklarınıza yedirerek sağlıklı beslemiş olursunuz. Sebzelerde olan bütün vitaminlerden çocuklarınız faydalanmış olurlar. Çok lezzetli ve besleyicidir. Büyük küçük herkesin yemesi gerekiyor. Dengeli beslenmek için çok güzel bir öğündür. Sebze püresini çocuklar ve büyükler çok seviyor. Çünkü tadı ve rengi çok güzel oluyor. Sofralarımızda hiç eksik edilmeyecek bir yemektir. Sebze yemekleri, çorbaları ya da püreleri Türk mutfaklarının vaz geçilmez tatlarındandır. Sebze ile yapılan bütün yemekler hastalıklara karşı çok faydalıdır. Kansere, kolestrole ve bunun gibi binlerce hastalıklara şifa oluyor. Sebze püresi çok lezzetli ve besleyici oluyor. Sebze püresinde yüksek lif A ve C vitamini içeriyor. Ayrıca magnezyum, potasyum bolca bulunuyor. Çocuklar ve bebekler için çok önemli bir yiyecektir. Onlara sebze püresi yedirmek gerekiyor. Sebze püresini bebekler daha kolay yiyorlar. Vitamin, mineral ve kalsiyum içeriyor. Bebeklerin büyümesine ve gelişmesine çok faydalıdır. Sebze!erin farklı renkleri ve farklı vitaminleri vardır. Dengeli beslenmek için çok faydalıdır ve kilo yapmıyor.

Sebze Püresi
Sebze püresinin malzemeleri:
 • Yarım kabak,
 • 1 küçük patates,
 • 1 küçük dilim bal kabağı,
 • 2 dal ıspanak,
 • 1 çiçek brokoli,
 • Küçük bir havuç,
 • 1 küçük dilim kereviz,
 • 1 tatlı kaşığı kıyma ya dabtavuk göğüsü,
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı,
 • 1 tatlı kaşığı irmik ya da pirinç.

Sebze püresinin yapılışı:

Sebze püresini yapmak için önce sebzeleri güzel bir şekilde yıkayalım. Soğanı, kabağı, patatesi doğrayalım. Sonra sebzelerin hepsini bir tencereye koyalım ve haşlayalım. Haşlanan sebzelerimizi blendırdan ya da tel süzgeçten geçirelim. Sonra içine bir çimdik tuz biraz su ( ya da et suyu da koyabilirsiniz) ekleyelim ve biraz daha kaynatalım. Sebze püremiz hazırdır. Üzerine yoğurt da ekleyip bebeğinize yedirebilirsiniz.

Not; Kıvamı çok yoğun olmasın ama çorba kadar da sulu olmasın. Onu siz zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Afiyet şifa olsun..
]]>
Sebze Garnitürleri https://www.sebze.gen.tr/sebze-garniturleri.html Thu, 06 Dec 2018 09:33:59 +0000 Sebze garnitürleri, Sebze insan sağlığı açısından oldukça faydalı bitkilerdir. Her bir çeşidinde ayrı ayrı vitaminler vardır. Her öğün yemeğin yanına yakışan sebzeler diler isek binbir çeşit garnitürler hazırlaya bil Sebze garnitürleri, Sebze insan sağlığı açısından oldukça faydalı bitkilerdir. Her bir çeşidinde ayrı ayrı vitaminler vardır. Her öğün yemeğin yanına yakışan sebzeler diler isek binbir çeşit garnitürler hazırlaya biliriz. Sebzeler ile çok lezzetli yemekler yapabildiğimiz gibi bazı sebze çeşitleri  çiğ olarak da tükete biliriz. Yaz ve kış aylarında ayrı ayrı tüketebileceğimiz sebze çeşitleri bulunmaktadır. Bu sebzeler ile mevsimine göre sağlıklı garnitürler hazırlaya biliriz. Dilersek yoğurtlu mayonezli dilersek sarımsaklı limonlu sebze garnitürleri hem sağlıklı hemde lezzetlidir. Kebap, çiğ köfte, dolmalar ve benzeri yemeklerin yanına çok yakışan garnitürler. Dilerseniz yazdığım kış sebzeleri ve yaz sebzeleri ile yapılan iki adet tarifi uygulayarak garnitür yapabilirsiniz.

Buharda pişmiş sebze garnitürü için gerekli malzemeler:
 • 300 gram karnabahar,
 • 300 gram brokoli,
 • 4-5 adet havuç,
Sosu için:
 • 1  kahve fincanı zeytinyağı,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 tatlı kaşığı sumak,
 • 1 adet limon suyu,
 • 3-4 diş sarımsak,
Hazırlanışı:
Derin bir tencerenin yarısına kadar su doldurup ocağa koyuyoruz. Delikli bir kevgirin içine iri iri doğradığımız havuzları, top top ayırdığımız brokoli ve karnabaharı koyup tencerenin üstüne koyalım ve kevgirin ağzını kapatalım. Tencerede kaynayan suyun buharı kevgirin deliklerinden geçip sebzelerin pişmesini sağlayacak. Bu işlem sayesinde sebzelerin vitamini korunmuş olacak. Sebzeler bir yanda pişerken bir yandan sosunu hazırlayabilir. Bir fincan yağı bir kaseye koyup içine sarımsakları ezip koyuyoruz. Daha sonra tuz, sumak ve limon suyunu ekleyip karıştırıyoruz. Pişen sebzeleri kevgirden servis tabağına alıyoruz ve hazırladığımız sosu üstüne gezdiriyoruz. Sebze garnitürünü dilediğiniz yemeyin yanında tüketebilirsiniz.

Sebze Garnitürleri
Közlenmiş sebze garnitürü için gerekli malzemeler:
 • 3 adet bostan patlıcanı,
 • 3 adet kırmızı kapya biberi,
 • 3 adet etli sarı biber,
 • 10 adet arpacık soğan veya 2 adet iri kuru soğan,
Sosu için:
 • 2-3 diş sarımsak,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 yemek kaşığı sirke,
 • 2 yemek kaşığı nar ekşisi,
 • 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Dilerseniz 1 tatlı kaşığı kekik,
Hazırlanışı:
Öncelikle patlıcan, biber ve soğanları közlenmesi için fırına koyalım. Sebzeler bir taraftan közlenir iken biz sosu hazırlayalım. İnce ince doğradığımız veya dövdüğümüz sarımsakları bir kaseye alıp içine yağ, nar ekşisi, tuz, sirke ve kekiği koyup karıştırıyoruz. Fırında közlenmiş sebzeleri soyup doğruyoruz. Hazırladığımız sebzelere yapmış olduğumuz sosu katıp karıştırıyoruz ve servis tabağına alıyoruz. Yağda veya haşlanarak pişmiş sebzelerden daha lezzetli ve vitaminli olan közlenmiş sebze garnitürünü eminim çok beğeneceksiniz şimdiden afiyet olsun.
]]>
Sebze https://www.sebze.gen.tr/sebze.html Fri, 07 Dec 2018 04:09:37 +0000 Sebze, bitkilerin pişirilerek tüketilen kısmı sebze olarak adlandırılsa da çiğ olarak tüketilen sebzelerde de vardır. Meyve ve sebze birbiri ile zıt terimler olsa da meyve olarak bilinen birçok bitki sebze olarak tüke Sebze, bitkilerin pişirilerek tüketilen kısmı sebze olarak adlandırılsa da çiğ olarak tüketilen sebzelerde de vardır. Meyve ve sebze birbiri ile zıt terimler olsa da meyve olarak bilinen birçok bitki sebze olarak tüketilebilmektedir. Bakla, pırasa, taze fasulye, marul, patlıcan, salatalık, domates, bamya, havuç, ıspanak sebzeye verilebilecek örnekler arasında yer alır. 

Sebzeler özelliklerine göre şu şekilde gruplandırılır;

 • Yapraklarından yararlanılan sebze türleri (marul, tere, ıspanak, roka...)
 • Gövde ve sap kısmından yararlanılan sebzeler (pırasa, dereotu, kuşkonmaz...)
 • Meyvesinden yararlanılan sebzeler (bamya, patlıcan, domates...)
 • Çiçek kısmından yararlanılan sebzeler (karnabahar, brokoli, enginar... )
 • Tohumundan yararlanılan sebzeler (börülce, mercimek, fasulye, nohut, bakla, barbunya) Bu sebze türleri baklagillere ait sebzelerdir. Kuru şekilde tüketildiğinde baklagil, yaş olarak tüketildiğinde ise sebze sınıfına dahil olurlar.

Sebzeler pişmiş ya da çiğ olarak iki farklı şekilde tüketilir. Sebzeler sağlık adına oldukça faydalı, vitamin ve mineral barındırmaktadır. Vücudun gerek duyduğu neredeyse tüm mineral ve vitaminler sebze tüketerek vücuda alınabilir. C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan sebzeler vitamin değerini kaybetmeden ve pişirilmeden tüketilmelidir. Çünkü C vitamini sıcağa maruz kaldığında vitamin değerini kaybeder.

Bazı sebze türleri vücudu birçok hastalığa karşı adeta bir kalkan gibi korur. Örneğin soğan, sarımsak gibi sebzelerin tüketimi birçok hastalığa karşı vücut direncini arttırır. Böbrek, diyabet hastası olan ya da kilo kontrolü yapan kişiler için hazırlanan beslenme listelerinde bol miktarda sebzeye yer verilir. Sebzeler kalori bakımından düşük içeriğe sahip olduğundan kilo kontrolü için önemlidir. Kansızlık hastalığı için de bol miktarda demir içeren sebzeler önerilmektedir.

Sebze

Koyu yeşil yapraklı sebzelerin faydaları

 • Kan temizleyici özellikleri bulunmaktadır.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak, kan kalitesini arttırıcı etkileri vardır.
 • Kansere yakalanma olasılığını azaltır.
 • Bağırsak sağlığını koruyucu özellikleri bulunur.
 • Soğuk algınlığı, karaciğer sağlığı gibi birçok hastalığa karşı sebzelerden yararlanılabilir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özellikleri vardır.

Sebzeler nasıl pişirilir

Sebze çeşitleri farklı yöntemler ile pişirilerek tüketilebilir. Haşlama, soteleme, et suyu ya da sade su ile sebzeler pişirilebilir. Her pişirme tekniğinin enerji yönünden etkisi farklıdır. Buhar yöntemi ile pişirildiklerinde özellikle yeşil sebzelerin lif oranları daha da artar. Aynı zamanda yeşil sebzeler hiç pişirilmeden çiğ olarak da tüketilebilir.

Diğer sebzelerin faydaları

Havuç: A, B, D ve E vitaminleri bakımından engin içeriğe sahip bir sebze türüdür. Kemik, cilt, göz sağlığı için faydalıdır. Ayrıca saç dökülmesini engelleyerek saçların daha güçlü olması için de bol bol tüketilmelidir. Havuç çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Salatalık: A, B, C vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Bu vitaminlerin yanı sıra selenyum ve fosfor açısından engin içeriğe sahiptir. Bağırsakların çalıştırıcı etkisi vardır. Toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Brokoli: A, C, E, B1, B12 vitaminleri barındıran brokoli, kalp hastalıklarına karşı vücudu koruyucu etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kolon ve prostat kanserine karşı koruyucudur.

Sarımsak: Bilindik en doğal antibiyotiklerden biridir. A, B, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Yaşlanma sürecini uzatır, kireçlenmeye karşı iyi gelir. Hipertansiyonu dengeleyici etkisi bulunmaktadır.

Kereviz: A ve E vitaminleri haricinde, folik asit ve potasyum yönünden zengin içeriğe sahiptir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Sindirim sistemini]]> Haşlanmış Sebze https://www.sebze.gen.tr/haslanmis-sebze.html Fri, 07 Dec 2018 11:24:25 +0000 Haşlanmış sebze kolayca yapılan garnitür seçeneği oluyor. Oldukça kolay olan bu tarifi  çok kısa zamanda hazırlanır ve pişiriliyor. Ana yemek yanına çok yakışıyor. Çok kilolu olanlar ve külosundan şikayetçi olanlar Haşlanmış sebze kolayca yapılan garnitür seçeneği oluyor. Oldukça kolay olan bu tarifi  çok kısa zamanda hazırlanır ve pişiriliyor. Ana yemek yanına çok yakışıyor. Çok kilolu olanlar ve külosundan şikayetçi olanlar bu  haşlanmış sebze yemeklerini yiyebilirler. Kolorisi çok düşük olan haşlanmış sebze yemek aynı zamanda sindirim sistemi içinde çok faydalı oluyor. İçerisinde birçok sebze olduğu için besin değerleri çok yüksektir. Herkes haşlanmış sebzeyi çok sevilen bir yemek türüdür. Kolesterol sorunu yaşayanlar bu tarif ile kolesterol düzeylerine düşürebilirler. Gelişim çağındaki çocuklar ve hamilelere çok öneriliyor. Çocuklarınıza gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Çocuklarınıza yedirirseniz onlarda çok beğenicekler. Yanına yoğurt da olursa daha çok faydalı oluyor.


Haşlanmış sebzenin malzemeleri:
 • 100 gram brokoli,
 • 50 gram brüksel lahanası,
 • 1 tane orta boy patates,
 • 1 tane büyük büyük kuru soğan,
 • 2 tane ince ince havuç,
 • 10 dal büyük büyük maydanoz,
 • 3 su bardağı su,
 • 2 yemek kaşığı tereyağı,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • Ve son olarak ta 1 çay kaşığı pul biber.

Haşlanmış Sebze
Haşlanmış sebzelerin yapılışı:
İlk önce bütün yeşillikleri sirkeli suda 5 dakika bekletelim ve iyice yıkayalım. Sonrada patates, havuç ve kuru soğanı soyalım ve küpler halinde doğrayalım. Haşlama tenceresinin içerisine suyu koyup, 5-10 dakika kaynatalım. Suyun içerisine tuzu ve karabiberi koyalım ve ilk olarak havuç ve patatesi ilave edelim. Bu iki sebzeyi 6 dakika önceden koyalım ki, diğer sebzeler ile aynı sürede pişmiş olurlar. Süre sona erdiğinde ise  tencerenin içerisine, brokoli, brüksel lahanası ve kuru soğanı ilave edelim. Sebzeleri 10 dakika piştikten sonra tencereye, kıyılmış maydanozları da ilave edelim ve sonra pişirme işlemini sonlandıralım. Sonrada sebzeleri süzgeç yardımı ile süzüp servis yapacağımız kap içerisine koyalım. Küçük bir tavada tereyağını eritip, içerisine pul biberi koyalım. Biberlerin rengini yağa verdiği zaman, servis  kabını almış olduğumuz sebzeleri üzerine yavaşça dökelim. Haşlanmış sebze servise hazırdır. İsteğe göre yoğurt veya süzme yoğurt ile servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Bebek İçin Sebze Püresi https://www.sebze.gen.tr/bebek-icin-sebze-puresi.html Fri, 07 Dec 2018 18:21:23 +0000 Bebek için sebze püresini büyüklerde çok seviyor. Sebze püreleri çok faydalıdır. Bebekler için sebze püresi, bebeklere yedirebileceğiniz en faydalı ve vitaminli bir besindir. Sebze püresi bebeklere enerji veriyor. Bağır Bebek için sebze püresini büyüklerde çok seviyor. Sebze püreleri çok faydalıdır. Bebekler için sebze püresi, bebeklere yedirebileceğiniz en faydalı ve vitaminli bir besindir. Sebze püresi bebeklere enerji veriyor. Bağırsakları çalıştırıyor. Bebeklerde görülen kabızlığa iyi geliyor.  Sebze püresi kansere, kolesterole ve bunun gibi binlerce hastalıklara şifa oluyor. Sebze püresi çok lezzetli oluyor ve çok besleyicidir. Sebze püresinde yüksek lif A ve C vitamini magnezyum, potasyum bolca bulunuyor. Çocuklar ve bebekler için sebzenin önemi oldukça yüksektir. Onlara sebze püresi yedirmek gerekiyor. Sebze püresini bebekleriniz daha kolay yerler. Vitamin, mineral ve kalsiyum içeriyor. Kemik sağlığına da çok faydalıdır. Bu yüzden bebeklere, yaşlılara ve çocuklara çok faydalıdır. Doktorlar da sebze püresini bebeklere öneriyorlar. Farklı renklerde olan sebzelerin içinde farklı miktarlarda mineraller, vitaminler bulunuyor. Sebze püresi dengeli beslenmeyi sağlıyor. Hastalıklara karşı faydalıdır. Kilo yapmıyor. Kış aylarında bolca sebze püresi tüketmek gerekiyor. İnsan vücuduna çok faydalı olan bu püreyi herkes çok seviyor. 

Bebek İçin Sebze Püresi
Bebek için sebze püresinin malzemeleri:
 • 2 tatlı kaşığı irmik,
 • 1/4 patates, 
 • 1/4 kabak,
 • 1/4 soğan,
 • 1/4 domates,
 • 1/4 havuç,
 • 1 adet fasulye,
 • 1 tane bamya,
 • 1 çay kaşığı et suyu
Bebek için sebze püresinin yapılışı:

Bebekler için sebze püresi yapmak için önce sebzelerimizi güzelce yıkayalım ve soyup doğrayalım. Tüm sebzeleri az suda yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Sebzelerimiz pişmeye yakın irmik ekleyelim. Bir süre daha haşlayalım. Bu sebzelerin hepsini rondadan geçirelim. Rondonuz yok ise çatal ya da tel süzgeçle püre yapalım. Sonra 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı et suyunu katıp 1 çimdik kimyon ekleyelim. Biraz daha kaynatalım ve ocaktan alalım. Sebze püremiz hazırdır. Minik bebeklerinize yedirebilirsiniz.
]]>
Sebze Diyeti https://www.sebze.gen.tr/sebze-diyeti.html Sat, 08 Dec 2018 08:15:54 +0000 Sebze diyeti, kişi sebze diyeti yaparken mutlaka sebzelerin posasını da tüketmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca sebzeleri çeşitli çorbalar hazırlayarak da tüketebilirsiniz. Çünkü istediğiniz her türlü sebze ile haz Sebze diyeti, kişi sebze diyeti yaparken mutlaka sebzelerin posasını da tüketmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca sebzeleri çeşitli çorbalar hazırlayarak da tüketebilirsiniz. Çünkü istediğiniz her türlü sebze ile hazırlamış olduğunuz çorbalar sayesinde vücudunuz için gerekli olan geda eksikliğini tamamlamış olursunuz. Ancak dikkat edilmesi gereken husus ise sebzeleri mutlaka dönemine uygun yani mevsiminde tüketmek oldukça önemlidir. Hazırladığınız sebze çorbalarında diyette olduğunuz için daha küçük porsiyonlarda tükettiğiniz zaman istediğiniz ideal kilonuza kolaylıkla kavuşabilirsiniz. Ayrıca diyet yapan kişinin eğer mide rahatsızlığı söz konusu ise midesini rahatsız edecek olan kereviz ve brokoliden mutlaka kaçınmalıdır.

Sebze diyeti, kişi sebze diyeti yaparken en çok dikkat etmesi gereken nokta ise sebzelerin içerisine koymuş olduğu yağ ve malzeme çeşididir. Özellikle sebze diyetinde mutlaka sebzeleri buharda pişirme tekniği ile tüketmeye dikkat edin, bu şekilde daha kolay kilo verebilirsiniz. Çünkü sebze yemeklerinin içerisine eklenen diğer sebzeler ile yemeğin kalorisini arttırmış olursunuz. Ayrıca sebze diyeti yaparken sofrada mutlak her türlü sebze çeşidinden olmasına özen gösterin. Sebzenin yanına ek gıda takviyesi olarak ayran ya da yoğurt ekleyebilirsiniz. Özellikle sebze diyetinin içerisinde domates ve salatalık vazgeçilmez sebzelerden olmalıdır. Çünkü hem domateste  hem de salatalıkta toksin atıcı özelliği olduğu için kilo verirken kendi bedeninizin daha canlı kalmasına yardımcı olmaktadır. Genel olarak her sebzenin kendine göre ayrı yarar ve faydası olmasından dolayı kış ve yaz ayına özel olan sebzeleri mutlaka tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sebze Diyeti
Sebze diyeti, herkesin yaşamında sebze diyeti mutlaka yer almalıdır. Ayrıca düzenli olarak sebze tüketimi kişinin yaşam kalitesini arttırarak daha sağlıklı bir bedene sahip olmasında yardımcı olmaktadır. Her sabah uyandığınız da kahvaltı yaparken peynirin yanında domates, salatalık, dereotu ile kahvaltı yapabilirsiniz. Sebze diyetinde öğle yemeğinde buharda pişirdiğiniz sebzelerin üzerine çok az bir zeytinyağı eklediğiniz zaman daha doyurucu gıda elde edersiniz. Ayrıca sebze yemeğinin yanında yulaflı ve kepekli ekmekler de önerilebilir. Akşam yemeklerinde ise, seze yemeğinin yanına küçük bir parça ızgarada hazırlanmış beyaz et tüketebilirsiniz. Çoğunlukla diyet yapan kişiler spor eşliğinde mutlaka sebze diyeti uygular ise daha kolay kilo verebilirler.
]]>
Kış Meyve Ve Sebzeleri https://www.sebze.gen.tr/kis-meyve-ve-sebzeleri.html Sat, 08 Dec 2018 21:04:02 +0000 Kış meyve ve sebzeleri , Hem daha lezzetli, hem de besinsel içeriği zengin, tarım ilacı ve hormonlardan uzak beslenmenin sırrı mevsiminde sebze meyveler kullanmaktan geçiyor. Artık hemen hemen her meyve ve sebze bulunmakta neyi alma Kış meyve ve sebzeleri , Hem daha lezzetli, hem de besinsel içeriği zengin, tarım ilacı ve hormonlardan uzak beslenmenin sırrı mevsiminde sebze meyveler kullanmaktan geçiyor. Artık hemen hemen her meyve ve sebze bulunmakta neyi almamalı konusunda bazen kafa karışıklığı yaşıyoruz ister istemez. Bu sebeple sizlere rehber olması amacıyla hazırladığım, kış mevsiminde hangi sebzelerin ve meyvelerin tüketilmesi listesi;

 • Limon: Öncelikle kışın yetişen ve grip için çok faydalı olan limon hem salatalarda hemde bazı yemeklere sıkılarak kullanılır. 
 • Greyfurt: İyi bir C vitamini olan bu meyve kış meyvesidir buda gribal enfeksiyonlara yakalanma derecemizi azaltır.
 • Nar: Gayet bereketli olan bu meyvede kış meyvesidir. Suyu sıkılıp içilebilir 
 • Ayva
 • Mandalina: Kışın en çok tüketilen fiyat bakımından da ucuz olan ve C vitamini deposu olan bir kış meyvesidir
 • Portakal: Bu meyvede çok tüketilen bir kış meyvesidir ve bol C vitamini içerir.
 • Muz: Aslında kış meyvesidir ama yazında tüketilir.
 • Elma: Yaz ve kış meyvesi olarak tüketili.   
Kış Meyve Ve Sebzeleri
Kışın tüketilen sebzeler
 • Pırasa: Tüketilen kış sebzesidir, çorbası yapılır yemeği yapılır, zeytinyağlı yemeği yapılır. 
 • Karnabahar: Karnabahar yemeği ve kızartması yapılır. 
 • Kereviz: Yemeği yapılır. Salatası yapılır
 • Brokoli: Yemeği yapılır, salatası yapılır
 • Pancar: Pancar yemeği ve turşusu yapılır
 • Lahana: Lahana sarması yapılır, turşusu yapılır.
 • Brüksel lahanası 
 • Havuç: Salatası yapılır
 • Ispanak: Yemeği yapılır  
 • Pazı: Yemeği yapılır
 • Turp: Salatası, turşusu yapılır
 • Bal kapağı: Tatlısı yapılır 
Tüketilen sebze ve meyvenin zamanında mevsiminde tüketilmesi gerekir. Çünkü bir en sağlıklısı da budur. Zamanında tüketilmeyen bir çok sebze ve meyve hastalıklara neden olur çünkü bunlar GDO yani hormonlu yiyecekler olarak bilinir. Bunlar kendilerini sebze ve meyvede çeşitli şekil bozukluklarıyla meydana verir. İnsanlarda tüketimde ise çok gelişmiş bireyler erken ergenlik vb... hastalıklar olarak ortaya çıkar.
]]>