Bebekler İçin Sebze Çorbası Tarifi ve Malzemeleri
21 Haziran 2024

Bebekler İçin Sebze Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebekler için sebze çorbası, genellikle dördüncü aydan itibaren hazırlanabilir. Ancak bu süreçte bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Anneler, bebeklerinin çorbaya geçişi konusunda aceleci davranırlarsa, bu durum fayda yerine zarar getirebilir. Bebekler için sebze çorbası hazırlayıp verdiğiniz dönemde, yine anne sütüne devam edebilirsiniz. Sebze çorbası, bebekler için destekleyici bir besin olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bebeklere verilen her yeni besin için bir alışma dönemi olmalıdır. Besinler azar azar verilerek, bebeğin sindirim sisteminin buna alışması sağlanmalıdır. Sebzeler, çeşitli vitaminler, mineraller ve liflerle dolu oldukları için hem besleyici olacaklar hem de bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olacaklardır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da her sebzenin bebeklere uygun olmamasıdır. Özellikle bamya, pancar, salatalık ve yer elması bu dönemde bebekler için uygun değildir. Çorbanın içinde kara lahana, patates, havuç, kereviz, karnabahar, kırmızı ve çarliston biber, enginar, bezelye, maydanoz, nane, brokoli gibi sebzeler kullanılabilir. Domates alerjik etkisi olabileceğinden, bebeklere 7-8 aydan önce verilmemelidir. Patlıcan ise besleyici olmaması ve nikotin içermesi nedeniyle çorbanın içinde kullanılmamalıdır. Gaz yapan pırasa, soğan, sarımsak, lahana gibi sebzeler de bebeklere 9 aydan önce verilmemelidir. Bu sebzeler bebeklerde gaz sancısını tetikleyebilir. Aslında bebekler için sebze çorbası hazırlamak oldukça kolaydır. Bebeklerinize taze sebzelerden, taze hazırlanmış çorbalar vermelisiniz.

Bebekler İçin Sebze Çorbası Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sebzelerin taze olmasına ve iyi yıkanmasına dikkat etmelisiniz.
 • Sebzeler pişirilmeden hemen önce doğranmalıdır.
 • Çorbayı hazırlarken suyu yeterince koymalısınız.
 • Pişirme süresini gerektiği kadar kısa tutmalısınız ve soda gibi malzemeler kullanmamalısınız.
 • Pazı, ıspanak gibi sebzeler bekletildikçe nitrit gibi maddeler açığa çıkar. Bu nedenle sebze çorbası az yapılmalı ve bir günde tüketilmelidir. Bu maddeler bebeklerde gelişme geriliğine, kansızlığa neden olabilir. Bu yüzden annelerin dikkat etmesi gerekir.
 • Sebze çorbasının içine ilave edeceğiniz az miktarda zeytinyağını, pişerken değil, soğurken ekleyin.
Bebekler İçin Sebze Çorbası Malzemeleri

 • 1 adet patates
 • 2 adet havuç
 • Çok az tuz
 • 4 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı irmik
Bebekler İçin Sebze Çorbası Nasıl Yapılır?

Bebekleriniz için sebze çorbası hazırlarken, öncelikle mevsim sebzelerinden en az iki türünü tercih etmelisiniz. Biz tarifin içinde patates ve havuç kullandık. Sizler başka sebzeleri de değerlendirebilirsiniz. İlk olarak sebzeleri yıkayın ve doğrayın. Bunları tencereye alarak, suyla birlikte yaklaşık 50 dakika pişirin. Arzu ederseniz buharlı pişirici kullanarak, sebzelerin besin değerlerini daha koruyacak şekilde pişirebilirsiniz. Sebzeler pişince hemen tel süzgeçle süzün. Ancak sebzeleri ezmeyin. Size gerekli olan suyudur. Bu suyun içine irmiği koyarak, 4-5 dakika kadar pişirin. Bu şekilde bebeğiniz sebze çorbasını yerse, çorbayı yedirebilirsiniz. Tadını beğenmediği takdirde içine bir kesme şeker atarak verebilirsiniz. Bebeğiniz anne sütü alıyorsa, günde bir defa çorbayı verebilirsiniz. Eğer üç gün içinde bebeğinizde sindirim sorunu olmazsa, sebze çorbasını yağsız et suyu ile yapabilirsiniz. Bebekler için sebze çorbası hazırlamak çalışan annelere biraz zor gelebilir. Bu durumda çorbayı hazırlayıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Sebze suyu ile hazırlanan çorbaya alışan bebeğinize daha sonra sebze püresi yapmaya başlayabilirsiniz. Sebze çorbasına iyice alışan bebeklere, aynı zamanda çift çekilen yağsız dana kıyması ile sebze çorbası yapabilirsiniz. Ancak kıymanın miktarı sadece bir tatlı kaşığı kadar olmalıdır. Dediğimiz gibi ilk zamanlarda bebeğinizin beslenmesine anne sütüyle birlikte destek olan sebze çorbası, bir süre sonra temel besinlerden biri olacak. Bebeğiniz sebze çorbasını daha zevkle yiyecektir. Bu nedenle farklı sebzelerle çorba hazırlamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde ihtiyacı olan besin maddelerini daha kolay alabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Terbiyeli Sebze Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Terbiyeli Sebze Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Sebzeler Türleri ve Özellikleri

Yeşil Sebzeler Türleri ve Özellikleri

Salatalık Meyve Mi Sebze mi?

Salatalık Meyve Mi Sebze mi?

Sebze Garnitürleri Tarifi ve Malzemeleri

Sebze Garnitürleri Tarifi ve Malzemeleri

Sebze Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Sebze Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Fırında Sebze Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Sebze Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Bebeklere Sebze Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Bebeklere Sebze Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sebze Çeşnisi Tarifi ve Malzemeleri

Sebze Çeşnisi Tarifi ve Malzemeleri