Organik Sebze Meyve Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
07 Temmuz 2024

Organik Sebze Meyve Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Organik Sebze ve Meyve

Günümüzde tükettiğimiz meyve ve sebzelerin büyük bir kısmı, kimyasal gübreler ve hormonlar kullanılarak üretilmektedir. Market, manav ve pazar tezgâhlarında gördüğünüz parlak ve iri sebze meyveler, genetiği değiştirilmiş ürünlerdir. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız, organik sebze ve meyve bulmak oldukça zordur ve bulunsa bile yüksek fiyatlarla satılmaktadır.

Organik Ürünlerin Farkı

Organik sebze ve meyvelerin diğerlerinden farkını anlamak aslında oldukça mümkündür. Genetiği ile oynanmış ürünler genellikle normalden daha büyük, parlak ve hepsi bir kalıptan çıkmış gibi görünürken, organik ürünler daha küçük, şekilsiz ve hatta içinde küçük kurtçuklar bile bulunabilir.

Sağlık ve Organik Ürünler

GDO'lu ürünler, kanser ve benzeri birçok hastalığa yol açmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca organik sebze ve meyve tüketmek önemlidir. Semt pazarlarında organik ürün bulmak zordur; ancak pazara girmeden etrafında kaldırımda organik sebze ve meyve satan kişilere rastlayabilirsiniz. Bu insanlardan alışveriş yaparak hem onların küçük bahçelerinde yetiştirdikleri organik ürünleri almış oluruz hem de onlara destek oluruz.

Organik Sebze ve Meyve Yetiştirme

Organik sebze ve meyve yetiştirmek için öncelikle toprağı dinlendirmeliyiz. Yanmamış hayvan gübresi ve samanı toprağa karıştırarak toprağı yumuşatmalıyız. İstediğimiz sebze veya meyveyi ilkbaharda toprağa ekerek sık sık sulamalıyız. Fide veren tohumları büyüyene kadar etrafındaki otlardan temizlemeli ve toprağı çapa ile ferahlatmalıyız. Büyüyüp sebze veya meyve verene kadar hiçbir kimyasal gübre kullanmamalıyız. Ürünlerin diplerine ara sıra güvercin gübresi eklemek faydalı olacaktır, ancak bu zorunlu değildir.

Ağaçta Yetişen Organik Meyveler

Ağaçlarda yetişen meyveler, çiçeklenme döneminde ilaçlanmamalıdır. Hiçbir şekilde böcek ilacı veya hormon kullanılmamalıdır. Bu meyveler biraz küçük ve şekilsiz olabilir, ancak lezzetli ve organik olacaklardır. Meyveleri böceklerden korumak için ağaçların diplerine kireç sürülebilir.

Sağlığımız için lütfen genetiği değiştirilmiş sebze ve meyveler yerine organik ürünleri tercih edelim. Herkese sağlıklı ve uzun bir yaşam diliyorum.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Cebir

04 Haziran 2024 Salı

Merhaba organik sebze meyve diyorsunuz diğer meyve sebzeler bizi zehirliyor diyorsunuz. Peki biz bu meyve ve sebzelerin organik olduğunu diğerlerinden nasıl ayırt edicez? Ayrıca organik pazarlar çok pahalı bu konuda bir çalışma yapılmalı toprağımız zehir üretir oldu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Cebir,

Organik sebze ve meyveleri, organik sertifikalı ürün etiketlerinden ve güvenilir organik pazarlar veya marketlerden temin edebilirsiniz. Organik ürünlerin üzerinde genellikle resmi sertifikasyon kurumlarının logoları bulunur. Ayrıca, yetkilendirilmiş organik sertifika kuruluşlarından bilgi alarak da organik ürünleri ayırt edebilirsiniz.

Organik pazarların pahalı olmasına gelince, evet, bu ürünler genellikle daha yüksek maliyetli olabiliyor. Bunun nedeni, organik tarımın daha fazla iş gücü ve zaman gerektirmesi, kimyasal gübre ve pestisit kullanmadan üretim yapılmasıdır. Ancak, daha fazla talep ve destekle bu maliyetlerin zamanla düşebileceği düşünülmektedir. Bu konuda devletin teşvik edici politikalar uygulaması ve küçük çiftçilerin desteklenmesi önemlidir.

Toprağımızın zehir üretir hale gelmesi konusuna da katılıyorum. Bu nedenle, sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve kimyasal kullanımının azaltılması gerekmektedir. Yetkililerin bu konudaki çalışmaları ve toplumun bilinçlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Fırında Sebze Kızartma Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Sebze Kızartma Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sebze Çeşnisi Tarifi ve Malzemeleri

Sebze Çeşnisi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Sebze Kebabı Tarifi ve Malzemeleri

Sebze Kebabı Tarifi ve Malzemeleri